Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Osobowość Roku Gminy Pińczów

20 komentarzy

Zmarł Bronisław Grzeszczak

14 lutego 2017 | Tekst: Marcin Salamon, źródło: pinczow.pl | Wyświetleń: 1 655

W poniedziałek, 13 lutego odszedł na wieczną wartę jeden z ostatnich żyjących na terenie powiatu pińczowskiego żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych – Bronisław Grzeszczak.


Pan Bronisław dożył sędziwego wieku – 90 lat. Zmarł prawe 10 lat po przedostatnim rodzimym członku NSZ, żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej i długoletnim więźniu stalinowskim, mieszkańcu Skrzypiowa, Włodzimierzu Kołaczkiewiczu.
Biografia Bronisława Grzeszczaka i biografia jego rodziny to zwierciadło polskiej historii XX wieku. Urodził się w 1927 r. w okolicach Przasnysza, na północ od Warszawy. Jego ojciec poległ podczas kampanii wrześniowej w owianym legendą dwudniowym boju pod Mławą. Jako nastolatek pan Bronisław kilkakrotnie otarł się o śmierć. Dwa razy uniknął rozstrzelania w niedoszłych do skutku publicznych egzekucjach, za trzecim razem przeżył bombardowanie prowadzone przez radzieckie samoloty.

W 1944 r. Bronisław Grzeszczak rozpoczął działalność konspiracyjną. Za namową swego wuja, kpt Józefa Nowocińskiego – oficera zbiegłego z oflagu, wstąpił w szeregi NSZ. Jako 18-latek służył w wywiadzie i kontrwywiadzie tej organizacji. Koniec wojny nie przyniósł mu jednak wolności. Jako członek podziemia niepodległościowego, wraz ze swym wujem, został aresztowany przez UB i skazany na 7 lat ciężkiego więzienia. Odzyskał wolność po roku, dzięki amnestii. Kpt. Nowociński nie miał tyle szczęścia. Zginął podczas tortur. Była to kolejna ofiara, jaką poniosła rodzina Grzeszczaków w tamtych latach. Obok ojca i wuja pan Bronisław stracił także ojczyma. Zginął on w obozie zagłady w Oświęcimiu w 1944 r.

Obawa przed samowolną zemstą ze strony miejscowych członków UB – co spotkało kolegów p. Bronisława – była głównym motywem jego przeprowadzki do Pińczowa w 1953 r. Tu znalazł żonę i doczekał się potomków. Jak dowiedział się po latach, jeszcze do 1956 r. był inwigilowany przez UB. Dalszy okres życia wypełniła mu praca na kolei. Przez wiele lat był aktywnym członkiem dwóch organizacji kombatanckich – Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
Niżej podpisany miał okazję gościć Bronisława Grzeszczaka podczas dwóch spotkań ze swoimi uczniami – w Samorządowej Szkole Podstawowej w Górach (w 2008 r.) i w Samorządowej Szkole Podstawowej w Sędowicach (w 2010 r. – na zdj.). Żywe lekcje historii z jego udziałem wywołały wówczas duże poruszenie wśród dzieci. Pan Bronisław w trakcie tych spotkań nie krył emocji i wzruszenia. Widać było, że mimo upływu lat przeżycia, których doświadczył odcisnęły niemałe piętno w jego psychice i pamięci.

Ostatnie pożegnanie Bronisława Grzeszczaka nastąpi podczas Mszy św. odprawionej w kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie w środę 15 lutego o godz. 13.30.


Cześć i chwała Bohaterom

4 odpowiedzi na “Zmarł Bronisław Grzeszczak”

 1. a napisał(a):

  cześć i chwała Bohaterom!!!!

 2. pol napisał(a):

  wyrazy współczucia dla rodziny [*]

 3. An napisał(a):

  Wielka strata, ale po każdego śmierć przyjdzie niestety. Odpoczywaj w spokoju bohaterze ! Nigdy Cię nie zapomnimy !

 4. Rys napisał(a):

  Dziekuje dzieki tobie zyje 64 lata w wolnej Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com