Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Wieczór z bardami – zaproszenie

0 komentarzy

II Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego

21 marca 2017 | Strzelec Pińczów, FB | Wyświetleń: 806

W niedzielę, 19 marca 2017 roku odbył się II Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego na trasie Pińczów –  Grudzyny.

W marszu udział wzięło ponad 50 osób, w tym strzelcy z JS2131 Pińczów, przedstawiciele z JS2104 Skarżysko-Kamienna, komendant obwodu świętokrzyskiego 2100 por. ZS Jacek Bilski, a także starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, uczniowie gimnazjum nr 2 im. Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie wraz z opiekunami, oraz mieszkańcy Pińczowa.

Rajd rozpoczął się ok. godziny 9:30 przejściem pod pomnik Józefa Piłsudskiego gdzie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz. Następnie uczestnicy wyruszyli w stronę Grudzyn robiąc po drodze przystanek w Sobowicach.

Przed godziną 13:00 uczestnicy dotarli do Mierzwina, gdzie na cmentarzu złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie zbiorowym Legionistów poległych w walkach nad Nidą w 1915 roku. Następnie skierowano się do dworu w Grudzynach. Tam uroczyście posadzono Dąb Pamięci, a po oficjalnej części, dzięki uprzejmości strażaków OSP Grudzyny, Koła Gospodyń w Grudzynach i władz gminy Imielno uczestnicy rajdu zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem w strażnicy.

Po obiedzie Starszy Strzelec Mariusz Korzeniowski z Jednostki Strzeleckiej z Pińczowa wygłosił wykład na temat Józefa Piłsudskiego, jego życiorysu i pobytu na Ponidziu.

 

Jednostka Strzelecka 2131 Pińczów dziękuje:
– Komendzie Powiatowej Policji w Pińczowie oraz Komendzie Powiatowej w Jędrzejowie, za zabezpieczenie przemarszu kolumny,
– Muzeum Regionalnemu w Pińczowie, za pomoc w organizacji oraz tworzenie dokumentacji fotograficznej z rajdu,
– Gminie Imielno, mieszkańcom, władzom, strażakom i Kołu Gospodyń za ciepłe przywitanie uczestników oraz poczęstunek,
– Staroście pińczowskiemu p. Zbigniewowi Kierkowskiemu, za udział i wsparcie w organizacji marszu,
– Wszystkim uczestnikom, za udział w rajdzie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie jego trwania.

Dodajmy, że w Grudzynach gdzie stacjonował sztab brygady, Józef Piłsudski obchodził pierwsze imieniny na froncie.

Więcej o wydarzeniach z tego okresu, które miały miejsce nad Nidą możecie Państwo przeczytać TUTAJ 

 

 

28 odpowiedzi na “II Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego”

 1. oficer rezerwy napisał(a):

  Parodia i istny cyrk…po co ta Policja, skoro jednostka sama w sob ie ma nas bronić…Policja do cholery ma przecież inne ustawowe zadania…nie maszerują Ci „żołnierzyki” po autostradzie…

 2. iko napisał(a):

  O! Pewnie w następnym wywiadzie podsumowującym rok 2017, w Echo Dnia z panem Kierkowskim, usłyszymy, że szczególnym osiągnięciem i sukcesem 2017 był udział i wsparcie w organizacji marszu „II Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego”

  Gdyby ktoś nie widział, gorąco polecam: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/echo-dnia-tv/gosc-dnia/a/gosc-dnia-zbigniew-kierkowski-starosta-pinczowski,11661684/

 3. xd napisał(a):

  ruchem jak widać kierują strzelcy – policja ochrania najważniejsze osoby w powiecie

 4. suweren napisał(a):

  Policja Państwowa nie jest powołana do takich urzędowych szopek z udziałem przebierańców i starosty.Dwa radiowozy ,czterech mundurowych i macie to na co sami pracujecie – brak szacunku w społeczeństwie .Jak widać nie ma poparcia społeczeństwa Pińczowa dla waszej zabawy,która jest żenującą parodią wobec Marszałka Józefa Piłsudskiego .

 5. mieszczanin napisał(a):

  Świetny pomysł, dobre działanie, oby takich imprez było więcej. I oczywiście ludzi, którym się chce działać z młodzieżą. Marszałek byłby dumny.

 6. pik napisał(a):

  Strzelcy górą, gratulacje

 7. pik as napisał(a):

  Dzięki za link do tła historycznego – zawsze się można czegoś nowego dowiedzieć.

 8. jacek napisał(a):

  gratulacje dla młodzieży, tak trzymać !

 9. Komsomolec napisał(a):

  Rzecz sympatyczna, godna pochwały. Gdybyż tylko nie kropla dziegciu. Słynne popiersie Piłsudskiego wykupione przez gminę od Piekowszewskiego staraniem Bednarskiej, to popiersie Josipa Wissarionowicza Stalina. Niestety taka jest prawda. A pokraczne orły, rzekomo legionowe, nigdy przez legionistów nie były noszone i dodają kolejnego smaczku. Ale w Pińczowie dzięki zasługom i wiedzy burmistrza Baduraka, życie kabaretowe kwitnie. Potomni na pewno zapamiętają tego człowieka z całym jego folklorem. Jest jedyny w swoim rodzaju.Podobnego w Pińczowie, nie było ani za Bierutaza, ani za PRL, ani w wolnej Polsce. Historia lokalna go uczci ciepłą pamięcią…..

 10. radiotechnik napisał(a):

  Jeśli było zgłoszone zgromadzenie do obydwu gmin (Pińczów, Imielno) i w/w gminy zaakceptowały plan tego zgromadzenia to policja musiała uczestniczyć w zabezpieczeniu zgromadzenia. Moim osobistym zdaniem zamiast policji w takie zabezpieczenie powinny się włączyć OSP, gdyż mają kadry przeszkolone do kierowania ruchem drogowym, zaś policja powinna skupić się na patrolowaniu niebezpiecznych miejsc, a takich miejsc w Pińczowie nie brakuje (zwłaszcza w okolicy niektórych sklepów monopolowych). Moim zdaniem także OSP oraz harcerstwo powinno się włączyć w ten marsz jako uczestnicy, ponieważ w/w organizacje powinny promować postawy patriotyczne i pielęgnować pamięć o zasłużonych dla naszego kraju.

 11. obs napisał(a):

  W Pińczowie i tak w sumie Policja nie ma nic lepszego do roboty

 12. dziadzia napisał(a):

  do suwerena i oficera rezerwy (zapewne UB-ka)
  1. Często używane słowo żenada bardziej odnosi się do waszego braku wiedzy. O ile mi wiadomo do obrony powołane jest WP(kompletny brak wiedzy na temat ZS,,Strzelec”). Odsyłam do ustawy o imprezach masowych i wykorzystania dróg w sposób szczególny. Jak przerobicie te dwie lektury to podyskutujemy. Ratiotechnik masz rację ale zaraz napiszą że straż też ma inne obowiązki.
  2.gdyby Piłsudski wstał z grobu powiedziałby: kury macać a nie komentarze wstawiać albo naród wspaniały tylko ludzie k…y. jakże te powiedzenia są ponadczasowe.
  3. napiszcie chociaż raz co wy robicie dla Pińczowa. zrobić coś – źle, nie zrobić jeszcze gorzej. władze pokażą się na imprezie źle nie pokażą się jeszcze gorzej. czego wy k…a chcecie. a szopką jest wasze nudne jak h..j życie

 13. Strzelec napisał(a):

  polecam było świetnie miła atmosfera i zapraszam za rok

 14. xyz napisał(a):

  Dziadzia strzał w 10 Nic dodać nic ująć .

 15. Do Dziadzia napisał(a):

  Rozumiem, że to zaciąg Królowej Jadwigi…parodia…

 16. rodzinnie napisał(a):

  Wreszcie lekcja patriotyzmu na odpowiednim poziomie – tak trzymać i nie czytać zjadliwych komentarzy! Impreza dla ducha i dla ciała. Oby więcej takich.

 17. cd napisał(a):

  ostatnia wypowiedź sama sobie zaprzecza – czy do tej pory wszelkie działania nie były na odpowiednim poziomie ? coroczne Grochowiska, uroczystości 3 maja , 11 listopada, 15 sierpnia, lokowanie Krakowa itp. itd. taki stwierdzenie to lekcja pychy i zarozumialstwa – tylko Strzelec ma patent na patriotyzm. Co ze szkołami czy tam lekcje historii, wosu , gdzie mowa o patriotyzmie są na kiepskim poziomie?

 18. Obserwator napisał(a):

  >czy tam lekcje historii, wosu , gdzie mowa o patriotyzmie
  Ten hura patriotyzm to taka reakcja obronna.
  Jedni rozumieją XXI wiek, wiedzą, że trzeba iść do przodu, że komputery, angielski..
  Że patriotyzm to m.in. radzenie sobie we współczesnym świecie.
  Ci co nie dają rady (pod?)świadomie usprawiedliwiają siebie, że współczesność jest sprzeczna z polskością, patriotyzm = tkwienie w przeszłości i to widzianej bardzo wybiórczo.
  Żołnierze wyklęci i ich walka z UB – o tym mówimy w stylu jak kiedyś Moczar o AL, rabunki GS-ów, zwalczanie geodetów wydzielających pola dla chłopów z pańskiego, gnębienie Żydów – to wymysły komunistycznej propagandy.

 19. Do dziadzia napisał(a):

  Wielki szacun za komentarz.

 20. do strasznego dziadzia napisał(a):

  Weź aspirynę i termofor, a na głowę okłady z octem. Rano nie będziesz majaczył

 21. suweren napisał(a):

  Do dziadzia:
  Jak ktoś nie wie co to jest wojna, a historii nie uczył się w szkole dość pilne, to teraz bawi się w żołnierzyków, musztry i wojenki .
  Policja ma ważniejsze statutowe zadania, a nie weekendowe wycieczki i pseudo ochronę – kogo i przed czym ?
  Niechaj się Strzelcy sami bawią i noszą kije od szczotek i łyżki stołowe do okopywania się! .
  Cała ta szopka ,to jest tylko lans starosty, komendanta Grenia i policji[ jak to dba o bezpieczeństwo podczas imprez masowych]. Co to za naszywki na uniformie wodza ?
  Czy to przedwojenne dystynkcje,czy też wymyślone teraz przez Macierewicza? Polecanych przez dziadzia dwóch lektur czytał nie będę,bo nie pracuję w resorcie i mnie nie obowiązują.Natomiast genezę, znaczenie i historię Z.S.Strzelec znam bardzo dobrze.Złożenia kwiatków i zasadzenie drzewka to najłatwiejsza droga,ale zainteresowanie się niszczejącymi dwoma zabytkowymi budynkami w Grudzynach[kwatera J.Piłsudskiego] i Mierzwinie[kwatera oficerów], to już przerasta lokalnych patriotów, by o to zadbać .

 22. Do Suwerena napisał(a):

  Bardzo mądry wywód…mnie też ten cyrk kojarzy się PIS-em i obecną polityką historyczną Kaczyzmu…a tak naprawdę jakby niektórych Tych „piłsudczyków” poddał testom sprawności fizycznej – wynik z góry żałosny…zresztą jeden z nich (nauczyciel) otwarcie popiera PIS, startował nawet na radnego z tej partyi – oczywiście z nędznym skutkiem…

 23. dziadzia napisał(a):

  O ZS Strzelec nic nie wiesz i potwierdza to twój komentarz. Strzelców nie wymyślił Macierewicz poczytaj historię i regulamin to się dowiesz przy okazji o dystynkcjach.Policji należą się wielkie podziękowania i to nie podlega wątpliwości.od niszczejących zabytków jest Konserwator wojewódzki a nie Starosta Greń i Policja.

 24. do dziadzia napisał(a):

  Żeby można coś powiedzieć o ZS Strzelec działającym w Pińczowie należy ze względu na ogromną ilość organizacji strzeleckich obecnie działających podać pełną nazwę. Czy przypadkiem w Pińczowie działa Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza?.

 25. ps napisał(a):

  W Pińczowie działa ten właściwy założony jako pierwszy gdy upadała komuna założony przez opozycję z czasów PRL – można rozpoznać po patkach i naramiennikach – po co były zakładane następne łatwo się domyślić

 26. z Wikipedii napisał(a):

  „Związek Strzelecki „Strzelec”
  Organizacja, która powstała jako pierwsza, bo już w 1989 r. z inicjatywy środowisk niepodległościowych, żołnierzy Armii Krajowej i przedwojennych członków Związku Strzeleckiego skupionych w okresie PRL wokół Konfederacji Polski Niepodległej. Na III Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989 r., z inicjatywy jej przewodniczącego, Leszka Moczulskiego została podjęta uchwała o reaktywowaniu Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Pierwszym aktem potwierdzającym wznowienie działalności Z.S. „Strzelec” był zorganizowany w Juszczynie (Beskid Makowski) pierwszy kurs instruktorsko-metodyczny dla kierowniczej kadry „Strzelca”, który prowadził osobiście kpt. rez. Włodzimierz Olszewski, powołany do Kwatery Głównej na stanowisko Szefa Wydziału Szkolenia…..”

 27. Do Dziadzia napisał(a):

  Wyciąg z Macierewicza pisma pt. „GŁOS”…

  W latach 1969-77 Leszek Moczulski był agentem SB – orzekł sąd lustracyjny. Od 1969 r. trwała „metodyczna współpraca” Moczulskiego z SB. Według sądu, Moczulski jako tajny współpracownik „Lech” informował SB m.in. o kolegach z tygodnika „Stolica”, a także o przedwojennym generale Romanie Abrahamie. Moczulski otrzymywał wynagrodzenie za przekazywane informacje, raz dostał 1000 zł.

 28. xf napisał(a):

  ostatnie 2 wiadomości dobra i zła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com