Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Osobowość Roku Gminy Pińczów

32 komentarze

Uroczystości Obchodów Republiki Pińczowskiej

7 sierpnia 2017 | Monika Strojna, pinczow.pl | Wyświetleń: 1 001

W sobotę, 5 sierpnia mieszkańcy i władze powiatu pińczowskiego obchodzili 73 rocznicę powstania Republiki Pińczowskiej – partyzanckiego zrywu, który po kilkunastu dniach krwawych walk doprowadził do przejściowego wyzwolenia Ponidzia i okolic spod okupacji niemieckiej.

Republika trwała od 24 lipca do 12 sierpnia 1944 roku i stała się symbolem walczącego Ponidzia. Sobotnim popołudniem w kościele w Młodzawach odprawiono mszę świętą, a dalsze uroczystości patriotyczne odbyły się przy pomniku Bohaterów Republiki Pińczowskiej u stóp Góry Byczowskiej.

 

 

20 odpowiedzi na “Uroczystości Obchodów Republiki Pińczowskiej”

 1. powiatowa dziołcha napisał(a):

  frekwencja jak na meczu piłkarskim 9 ligi.

 2. bozienna napisał(a):

  uwazam ze i tak duzo,dobrze ze wszyscy z pracy z Uzredu i starostwa przyszli i zbowidowce -bo byłobyu cieniej jak w poniedziałek na targu w pinczowie

 3. stanisław napisał(a):

  nie wszyscy chcą czcić bohaterów, którzy później utrwalali władzę ludową

 4. Obserwator napisał(a):

  Dziadek, prosty chłop, tłumaczył mi, że RP powstała w ten sposób, że gdy front zbliżył się na jakąś tam odległość to powstała ziemia niczyja. Administracja cywilna (niemiecka oczywiście) z tych terenów wycofała się a nie były to tereny bezpośrednie przyfrontowe, nie było jednostek frontowych. Kiedy front przybliżył się bardziej to czarna dziura się skończyła.

  Dodawał do tego, że przynależność do ZBOWiD-u to się załatwiało za dwie flaszki – partyzanci spisów urzędowych nie prowadzili, to oczywiste, więc trzeba było polegać na zeznaniach świadków.
  I tak szeregi partyzantów rosły.

 5. Anonim napisał(a):

  Pozdrawiam wszystkich

 6. Krzysztof Pinczow napisał(a):

  do obsrywatora:
  dziadek tfuj był prosty chłop, a ty jestes jeszcze bardziej prosty, żadnego garba poza intelektualnym-nie posiadasz,nie pisz głupot , poczytaj o tym Pinczow- moja przygoda”
  polecam, moze cos zrozumiesz

 7. Krzysztof Pinczow napisał(a):

  do obsrywatora:
  dziadek tfuj był …., a ty jestes jeszcze bardziej prosty, żadnego garba poza intelektualnym-nie posiadasz,nie pisz głupot , poczytaj o tym Pinczow- moja przygoda”
  polecam, moze cos zrozumiesz

 8. Emir napisał(a):

  Z bolszewickim pozdrowieniem 70 letni partyzanci z Republiki. Meldunki przenosiliście w kołysce, bo większość z was była łącznikami.

 9. Jarek napisał(a):

  Na niektóre twarze aż przykro patrzeć, że jaszcze są czynnymi lokalnymi włodarzami mimo, iż ich czasy dawno minęły, a oni jakimś cudem trwają, kiedy to się skończy ?

 10. Rysiek napisał(a):

  oni sa silni du chem i to ich trzyma, ech starość jest fajna tylko starzy ludzie nie wiedza kiedy zejsc ze sceny ( nie chodzi o scene zycia) chodzi o zejscie do skromnosci, a widze w Pinczowie ,ze im starsza tym bardziej działacka na kazdym szczeblu i na kazdt temat, a przeciez trzeba dac sznase młodym w Pinczowie, jest tylu fajnych młodych z inicjatywa, ale widze ze sarzyzna martylolpogia i katolskie zacofanie triumfuje, starego i wierzacego ze strachu łatwiej nastarszyc przez ksiedzuf

 11. Bozienna napisał(a):

  daje w piatek 5 kg pomidorów,że połowa to nie wie o co chodzi i co to było, jakaś republika, bardziej im sie kojarzy z republika radiecka, zapytajcvie niektórych, smiech po pachy,

 12. mieszczanka napisał(a):

  W pińcówku (szczególnie w powiatówku) nic się nie zmieni nigdy, tylko ząb czasu może coś zmienić jeśli POWIAT dotrzyma do tego czasu. Sprawdzeni towarzysze już za rok sprawdzonymi sposobami (kgw + ops) obejmą na kolejne lata rządzenie i tak bez końca! A ludzi coraz mniej nawet + 1000 nic tu nie pomoże, nie trzeba też działań wojennych, PONIDZIE (PIŃCZOWSKIE) wymiera i czyja to zasługa?

 13. Chroberska nimfa napisał(a):

  No proszę a kochani burmistrzunie jakoś się nie upublicznili, nareszcie wiedzą że nie wypada świętować pod tablicą ku czci stalinowskiego zbrodniarza Bieszczanina, tym bardziej że na jesieni będzie po tablicy. Ale, że w powiecie nie dnieje…? nawet w takiej oczywistej sprawie, biedny Pińczowek.

 14. Un napisał(a):

  Pomnik byśta odnowili i chodnik bo zabić się na tych schodach możno. A malkontenci z Pińczówka zawsze bedo godoć zaorajta traktorami wszystkie pomniki i czcijta fejsboka. I tak powiem bo mnie boli.

 15. Julian napisał(a):

  zawsze sie zastanawiam nad mentalnoscia ludzi z Pinczowskiego powiatu( szacun z duzej litery) ale znajomy to pokazuje mi na przykładzie, jak jest na zakupach w Tesco, Biedronce itp. tam sie pierwsi kłaniaja sprzedawcy, pracownicy,
  ale
  ale
  ale nie w Michałowie
  w sklepiku najblizej koscioła tak mału patrycja czy cos podobnego
  tak nabucone młode dziewczyny maja mentalnosc sklepowych sprzed lat 80-tych, zachowuja sie jakby to łune były wożne , panie sprzedawaczki wiecej kultury, to i wiecej bedzie do wypłaty, samo lizanie sie i wdzieczenie do kierowniczki( szefowej) niewiel sie zda, odstarszycie klientow i po robocie, wy macie sie wdzieczyc do klienta- tak jak to robia u Pana Kaszy przy Stadninie koni, tyam sie robi zakupy z przyjemnoscia, zwlaszacza gdy jest Pani Maria Agnieszka i tak trzecia
  pozdrawiam
  Julian z Rodziną

 16. zośka napisał(a):

  ale wiocha szkoda tylko ,że słomy niewidać

 17. Polonista napisał(a):

  pracownicy gminy słowo żołnierzy piszą przez ż „żołnieży” (plakat-zaproszenie na 15 sierpnia) to dopiero obciach

 18. Zniesmaczony jak nie wiem co Janek z Lembertowa napisał(a):

  a ja sie pytam poraz kolejny: czy ktoś ( Policja/straż miejscka) zrobi wreszcie porządek z ludźmi typu Mańka i ten zawjany wiecznie Pan z dolnego grodziska , którzy chodzą z psami co wyglądają jak świnie i mają po kilka ton uścisku w ryju bez kagańca,pod wpływem nie wiadomo czego.?????? w biały dzień między ludźmi / dzieciakami itd.
  czy można taką bestje bez kagańca i pod wpływem prowadzić??
  sie pytam

 19. Gołąb pokoju napisał(a):

  Plakatem, zaproszeniem oraz organzacją całego wydarzenia zajmował się zupełnie inny wydział i zupełnie inne osoby, niż wyżej wymienione. Zanim weźmiesz na siebie odpowiedzialność i zaczniesz wymieniać nazwiska, naruszać czyjeś dobre imię, podawać fałszywe informacje sprawdź jakie są fakty, gdyż za publiczne pomówienia grozi paragraf.

 20. Żołnież napisał(a):

  ……………..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com