Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Osobowość Roku Gminy Pińczów

29 komentarzy

Narodowe Czytanie – czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

5 września 2017 | jo, as, Biblioteka Publiczna w Pińczowie | Wyświetleń: 464

W sobotę, 2 września, odbyła się szósta edycja akcji Narodowe Czytanie. W ponad 2 tys. miejsc w Polsce i 26 innych krajach na świecie czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Była to wielka akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzacja czytelnictwa. Pińczowska biblioteka po raz piąty brała udział w Narodowym Czytaniu, któremu patronuje Prezydent RP. 

Patronem lokalnego Czytania był Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, który wraz z aktorami Teatru Ciut Frapującego rozpoczął czytanie Aktu I „Wesela”. Podczas czytania lektury mieszkańcy Pińczowa przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, jego refleksyjność, piękną polszczyznę, wyjątkowych bohaterów, ale też ironię i cięty język. Ta wielka akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzacja czytelnictwa zatacza coraz większe kręgi. 
W pięknej, wiejskiej scenerii, za „weselnym” stołem „Wesele” przeczytało 40 osób z różnych instytucji, stowarzyszeń, klubów, szkół. Czytaniu towarzyszyła na żywo muzyka ludowa, był chochoł, na kartach prywatnych egzemplarzy „Wesela” oraz na pocztówkach z widokiem Pińczowa przybijano pamiątkową okolicznościową pieczęć.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie pragną serdecznie podziękować za czynny udział w szóstej edycji Narodowego Czytania burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi, aktorom Teatru Ciut Frapującego: Wojciechowi Jurewiczowi, Małgorzacie Lotko, Marcinowi Błachowi, Kołom Gospodyń Wiejskich ze Skowronna Dolnego i Bogucic-Skałek, Stowarzyszeniu Ludowemu „Chata Bogucka”, państwu Sylwii i Tomaszowi Puchała ze Stowarzyszenia Motocyklowego Brave Dogs Polska Chapter Pińczów, uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie: Natalii Sowie, Michałowi Bogdanowi i Michałowi Łęczkowi, wychowawcom ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach: Iwonie Orządale-Bandole i Piotrowi Magdziarzowi i ich wychowankowi Adrianowi,  paniom Karolinie Tutaj i Monice Woźniak z przedszkola w Szarbkowie, Klubowi Signum Polonicum w osobach Sebastiana Sakwy i Filipa Domagały, Joannie Strączek ze Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie, radnemu Maciejowi Kmicie, 
Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec”, Muzeum Regionalnemu w Pińczowie, pracownikom pińczowskiej Biblioteki Pedagogicznej: kierownik Marii Burek i Robertowi Karpińskiemu, dziennikarce „Echa Dnia” Agacie Chrobot, państwu Wandzie i Józefowi Stachniukom z Pińczowa oraz Wojciechowi Buckiemu i Jackowi Stankowi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie. Mamy nadzieję, że za rok, w pierwszą sobotę września, spotkamy się na kolejnym Narodowym Czytaniu w jeszcze większym gronie.

4 odpowiedzi na “Narodowe Czytanie – czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego”

 1. nm napisał(a):

  Bogucanki śpiewająco .

 2. Zniesmaczony Janek z Lembertowa napisał(a):

  A tak pytam się patrzac na fotosy.
  gdzie sól tej ziemi?gdZie zwykli ludzie? …odpowiem zaś .albo w robocie,albo umeczona zapierniczaniem w tygodniu odpoczywa.A kółko wzajemnej adoracji urządza zabawę dla siebie….A potem lans na Pińczów.com

 3. mieszkaniec napisał(a):

  Nic dodać nic ująć. Szkoda słów

 4. SP2 napisał(a):

  .. Ja tam byłem, chociaż przy drzwiach, i w dresie.. I owszem nie mieszkam lat wiele, ale tu się urodziłem i wychowałem.
  PS. Dla Pani z aparatem, była paskudna pogoda i miejskie media wstydzą się pokazać całość. ale może użyć kadrowania, pokazać nie ilość, a indywidualność. To wszystko co na korytarzach od tych młodych ludzi i wszystkich… To jet piękne. Pozdrawia człowiek w dresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com