Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Osobowość Roku Gminy Pińczów

9 komentarzy

Młyn wodny „Bździel” wraca do Pińczowa

12 września 2017 | NiL. redakcja, pinczow.com | Wyświetleń: 899

Słynny „Bździel”, czyli pływający młyn wodny powróci do „macierzystego portu”. Podczas odbywającego się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – Święta Chleba odbyło się uroczyste, symboliczne przekazanie „Bździela” do Pińczowa.

Ważący około 6,5 tony młyn zbudowany został w 2013 w Pińczowie, w ramach konkursu organizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Młyn powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wodniaków z pińczowskiego klubu Kon-Tiki oraz wsparciu grupy Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego z Chrobrza. Pływający  młyn ma już za sobą kilka podróży. Latem 2013 roku wyruszył z Nowego Korczyna w rejs Wisłą podczas którego cumował do brzegu w kilku polskich miastach, wprawiając w zachwyt wielu odwiedzających. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się „Bździel” podczas festiwalu tradycyjnych łodzi rzecznych nad francuską Loarą w Orleanie, gdzie został nagrodzony za najciekawszą i najchętniej odwiedzaną pływającą łódź rzeczna tamtego zlotu.

Młyn, którego właścicielem jest Park Etnograficzny w Tokarni, został przekazany na zasadzie użyczenia na roku Pińczowowi, choć w planach jest by „Bździel” pozostał w naszym mieście na dłużej.  Opiekować mają się nim wodniacy z klubu Kon Tiki. Pod koniec września ma zostać przywieziony do siedziby klubu, gdzie przejdzie kompleksową konserwację, by w pełnej krasie zaprezentować się na naszym zalewie w sezonie letnim 2018 i obok słynnej już kuźni rzecznej być największą atrakcją pińczowskiego zalewu.  W planach także jest ponownie podróż Wisłą, tym razem do samego Gdańska, do którego nie udało się dotrzeć podczas poprzedniego rejsu z powodu zbyt niskiego poziomu wody na Wiśle.


reklama.

23 odpowiedzi na “Młyn wodny „Bździel” wraca do Pińczowa”

 1. V-Max napisał(a):

  Super – dobre działania promujące nasze miasto.

 2. pax napisał(a):

  wszystko fajnie tylko czemu kanał warty 700 tys ma zapchane kraty a woda prawie w ogóle nie wypływa tyle się o trym pisze, czy nie można tego choć raz w tygodniu przeczyścić.

 3. mieszkaniec napisał(a):

  Tzw. kanał ulgi ze stojącą wodą, to jest efekt pomysłów Włodzimierza Baduraka. Ruina po PKS zakupiona przez niego za 500 tys. na rzekomy dworzec dla busów( skoro teraz bilet do kielc to 9 zeta, to po uruchomieniu dworca będzie 18 zł)stojąca od miesięcy to najnowszy efekt gosparnej działalności tego włodarza. On się bawi dobrze, ale my za to płacimy.

 4. tvtechnik napisał(a):

  jo sie pytom gdzie jest samolot BIES dalem cegielke a chyba wessalo do GS u na zlom

 5. Klub Wodny KON-TIKI napisał(a):

  Klub KON-TIKI – do pax
  Kraty są czyszczone co tydzień.
  Kraty są zatkane bo się zatkały od ostatniego czyszczenia – taka jest kolej rzeczy – my je czyścimy a one się zatykają bo przepływa przez nie woda z Zalewu.
  Przepływ wody kontrolowany jest na bieżąco. Nie dochodzą do nas uwagi ze poziom wody jest za niski albo za wysoki.

 6. Wrrrrrrr napisał(a):

  Więcej informacji o BIESIE tu. Dla ciekawskich – nie wessało go na złom

  http://www.tygodnikponidzia.pl/na-ratunek-biesowi/

 7. do tvtechnik napisał(a):

  Za pinć złoty BIESA nie wyremontujesz .Pewno cie zmusily żebyś doł .

 8. mieszkaniec napisał(a):

  Mój Boże, wyjaśnienie Kon Tiki jest tragiczne wręcz dołujące i i obnaża całkowicie indolencję i niekompetncję Baduraka w zarządzaniu gminą. Kanał za 700 tys. złotych zatyka się co tydzień i nie przepuszcza wody.Noooo wspaaaniała inwestycja. Pokazywać ją wycieczkom zagranicznym. Taniej od tej inwestycji byłoby wozić wodę beczkowozam. Za te 700 tys zł ile sprzętu możnaby kupić do SZOZ: 30 komputerów okulistycznych, kilkadziesiąt nowoczesnych aparatów USG, nowoczesnego materiału do dentystyki na kilkadziesiąt lat. Ilu ludziom możnaby pomóc. Tak działa burmistrz Badura

 9. pax napisał(a):

  do KON-TIKI chodzimy z psami codziennie i codziennie widzimy to samo zapchana krata ,czyszczona co tydzień myślałem ze to jeden z klubów który jest uczciwy ,od tygodni nie czyszczona a takie łganie nie przynosi wam chluby

 10. pisarz kompanijny napisał(a):

  Chłopaki z KON-TIKI nie mają takiej długiej spiralki. Podczas budowy kanłu mój znajomy zapytał wykonawców czy mają taką długa Spiralkę ” żmijkę ” do prztykania. Mało nie dostał po uszach od pracowników.
  A tu masz babo placek przewidział już wówczas zapchania.

 11. do pax napisał(a):

  To zmień trasę. Jak głupie gadanie to głupia riposta. Jak Ci przeszkadza to załóż gumofilce i wyczyść.

 12. do "do pax" napisał(a):

  Zablokowali możliwość komentowania artykułu dot. Energo….m, powinni zablokować i takim nieudaczników jak Ty. Załóż gumofilce i wyczyść. Załóż sam sobie gumofilce na głowę może nie będziesz wypisywać bredni. Są odpowiedzialni – powinni być rozliczane. Z drugiej strony to prawda. Nie chodź, nie patrz, nie zwracaj uwagi, nie pytaj i uznam za wszystko jest ok.

 13. kaja napisał(a):

  A gdzie jest Radiotechnik? Żadnego konstruktywnego komentarza tylko opluwanie. Kochany Radiotechniku wróć

 14. iks napisał(a):

  Radiotechnik wyjechał na wczasy

 15. iks napisał(a):

  Właśnie, gdzie jest artykuł o Energo…? Jednak ludzie pamiętają!

 16. Krzysiek z Pinczowa napisał(a):

  pozdrawiam Ryśka z Pinczowa, który bez zobowiazań co jakis czas sam czyści, Rysku jestes Wielki, bez rozłgosu, bez mediów, bez stanowiska w Pinczowie, a ci wypisujący i oblewający sie brudna wodą- raczej na grzyby , bo w węchadłowskim lesie grzybów mnóstwo, nawet z Wodzisławia przyjezdzają, wczoraj bylismy , ja 17 prawdziwków, Krysia 13, Wojtek 11 a Baska 9, super grzybki

 17. OP napisał(a):

  9 zl…..z tje do tk 3zł z tbu do tk 7 zł .CZAS NA URZAD ANTYMONOPOLOWY.

 18. wedkarz napisał(a):

  Do iks- pewnie ze ludzie pamietaja. Robienie z mordercy bohatera jest bardzo nie fajne. Dziekuje Redakcjo. Przywrociliscie mi wiare w Pinczow.com

 19. Do Kaji i iks napisał(a):

  Chcielibyście tylko takie teksty jak o rajdowcu Arkadiuszu, a komentarze jak Krzyśka z Pińczowa. Radiotechnik pisze opierając się na faktach a jego komentarze są trafne,no może czasem przedobrza, ale kto jest nieomylny.

 20. Obserwatorka napisał(a):

  do busowych turystów – tak na logike – przecież nikt nikomu busem jeździć nie karze . Każdy może autko sobie kupić OC zapłacić,zatankować (ceny paliw podane na stacji) i sam sobie być kierowcą i jeździć – nie rozumiem problemu 🙂 a co do Biesa to ,,niby,, jest remontowany na nowowiejskiej za duuużee pieniądze,choć efektów nie widzimy. Do GSu na złom napewno nie pójdzie bo to największy biznesmeno-dłużnik kielecki na ponidziu- tam się kartkami płaci 🙂 tzn jak będzie miał pieniądze to zapłaci 😀 wielu to może potwierdzić

 21. mieszkaniec napisał(a):

  Kanał ulgi powinni na zmianę czyścić MOSiR, kontiki oraz aeroklub. Wszak to dla nich był robiony ten kanał. Więc odczepcie się od kontiki.

 22. pttk napisał(a):

  Czegoś tu nie rozumiem Kon-tiki wykorzystuje zalew zarobkowo biorąc opłaty za sprzęt pływający ,rajdy motorówkami powodują że zielsko zatyka kraty ,trochu odpowiedzialności nie bunty za zwróconą uwagę .Kiedyś był to klub prywatny braci Z,pamiętam cwaniactwo tych ludzi i zagubiony sprzęt ,za co niektórzy ponieśli karę to oni doprowadzili do upadku klubu dziś znów u władzy i znów kaska od sponsorów i znów hermetyczne środowisko

 23. radiotechniku wróć napisał(a):

  Jak się ma wujka radnego to się dużo wie . Ale rzeczywiście gdzie zaginął wszechwiedzący radiotechnik ?Może zbiera podpisy do projektu obywatelskiego – budowa chodnika na ul. Górnej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com