Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Pińczowie

0 komentarzy

Natura Kina

13 września 2022 | psck, psck | Wyświetleń: 370

Andrzej Barański ? pochodzący z Pińczowa reżyser i scenarzysta, aktorki: Edyta Jungowska, Emilia Krakowska i Magdalena Popławska oraz filmoznawca Łukasz Maciejewski będą gośćmi pierwszej edycji przeglądu filmowego ?Natura Kina? w Pińczowie. Ciekawe spotkania z aktorami, bezpłatne projekcje polskich filmów z przyrodą w tle, warsztaty i
wystawy, a wszystko osadzone w niezwykłym klimacie Pińczowa ? określanego sercem i duszą Ponidzia. Na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 września, zaprasza Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów.
Wyświetlone zostaną: ?Nad rzeką, której nie ma? ? osadzony w klimacie polskiej prowincji lat 60-tych sentymentalny powrót Andrzeja Barańskiego do lat młodości; ?Łowcy miodu? Krystiana Matyska ? film o pszczelarzach i pszczołach, z mocnym edukacyjnym przesłaniem oraz ?Brzezina? Andrzeja Wajdy ? uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów w historii kina.

Projekcje filmów poprzedzone zostaną  spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych aktorek: Edyty Jungowskiej, Emilii Krakowskiej i Magdaleny Popławskiej. ?Spotkania w dialogu? poprowadzi równie wyjątkowa osoba ? kochający kino, teatr i literaturę Łukasz
Maciejewski, który z pińczowską publicznością spotka się po raz kolejny. ?To miasteczko, malarska uroda pejzażu, cisza i schludność zadziałały na mnie jak balsam. Ucieszyłem się, że mogę do Pińczowa powrócić. I będzie to powrót jednocześnie sentymentalny i filmowy.
Rozmowa o Andrzeju Barańskim, z udziałem jednej z jego ulubionych aktorek, lubianej i cenionej, Edyty Jungowskiej (zagrała aż w trzech Teatrach Telewizji w jego reżyserii), jak i w szerszej perspektywie ? filmów, które pasują do Pińczowa, propozycji w których przyroda,
kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Jestem szczęśliwy, że będą z nami panie Emilia Krakowska i Magdalena Popławska, dwie wybitne aktorki różnych pokoleń, które łączy pasja i artystyczny aktywizm. Cieszę się na pińczowskie rozmowy? ? mówi Łukasz Maciejewski. Gościem specjalnym pierwszej edycji przeglądu będzie Andrzej Barański, z którym zobaczymy się 22 września.

Przeglądowi towarzyszyć będą warsztaty filmowania przyrody, wystawa makrofotografii przyrodniczej i wystawy malarskie. Udział w spotkaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny ? obowiązują wejściówki, które dostępne są w sekretariacie PSCK .

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kultura, Radio Kielce, Radio TPI, Pińczów Twoje Miasto, Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia oraz Radio z Qulturą.

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com