Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Informacja dla mieszkańców w sprawie transportu do punktów szczepień przeciwko COVID -19

9 komentarzy

85 lat – i co dalej ?

14 października 2001 | , | Wyświetleń: 437

Stowarzyszenie Sympatyków Jędrzejowskiej Zabytkowej Kolei Dojazdowej i Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zorganizowali w ostatnią sobotę września imprezę plenerową z okazji 85-lecia powstania kolejki. Goście z całego kraju, którzy zjechali na tą imprezę, najpierw udali się ciuchcią do Pińczowa, gdzie mogli podziwiać uroki tego miasta. Później, już w Umianowicach, przy ognisku oddali się zabawie przy dźwiękach muzyki i śpiewach zespołu ludowego Śladkownianki.
Niestety, impreza przebiegała w minorowych nastrojach, bo nie wiadomo jaki będzie los kolejki. Od chwili, kiedy dyrekcja PKP podjęła decyzję o likwidacji kolejek wąskotorowych trwają zabiegi wielu ludzi, a szczególnie kolejarzy i sympatyków kolejki, o utarowanie naszej ciuchci. Pewne nadzieje na realizację tego celu propozycja przejęcia kolejki przez samorządy. Jednak mimo licznych rozmów, projektów utworzenia spółki, nie widać konkretnych działań. Do tej pory jedynie Sejmik Wojewódzki przegłosował uchwałę o wejściu do spółki „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”, natomiast, ani starostwo jędrzejowskie, czy też pińczowskie, ani gminy Jędrzejów, Kije, Imielno czyi Pińczów jednoznacznie nie wypowiedziały się w tej sprawie. Tymczasem czas ucieka. Jak powiedział nam Ryszard Rajchert, zastępca dyrektora ds. restrukturyzacji i zagospodarowania mienia kolei dojazdowych, jeżeli do końca października samorządy nie podpiszą listu intencyjnego o przejęciu kolejki, to majątek jędrzejowskiej ciuchci przekazany zostanie komu innemu. A to oznaczać będzie koniec Ciuchci Ekspres Ponidzie.
Historia powstania jędrzejowskiej kolejki dojazdowej sięga I wojny światowej. W lutym 1915 r. wojska austriackie dla potrzeb militarnych wybudowały pierwszy odcinek polowej linii wąskotorowe o prześwicie 600 mm na odcinku od Jędrzejowa do Motkowic. Po cofnięciu się frontu austriacko-rosyjskiego znad rzeki Nidy, w 1916 r. rozpoczęto budowę dalszego odcinka już pod nadzorem Zarządu Budowy Kolei Wąskotorowych. Wybudowano wówczas linię do Hajdaszka, Sędziejowic, Chmielnika, następnie przez Raków Opatowski do Bogorii. Łączna długość tej kolei wynosiła 85 km. W późniejszych latach powstawały dalsze odcinki m.in. do Wiślicy, później do Kazimierzy Wielkiej, Działoszyc. W 1930 r. całą sieć kolejki przejął Zarząd Kolei Państwowych z siedzibą w Jędrzejowie.
Zasadniczym celem i przeznaczeniem kolejki był przewóz płodów rolnych , buraków, cukru. Ważnym zadaniem był też przewóz pasażerów, z uwagi na małą ilość bitych dróg. Na początku lat 50-tych rozpoczęto wymianę całej sieci torów z szerokości 600 na 750 mm, co wiązało się z wprowadzeniem nowego taboru. Największe nasilenie przewozów pasażerskich i towarowych miało w latach60-tych. Powolny spadek zainteresowania przewozami na kolejce nastąpił w połowie lat 70-tych. Ostatni pociąg pasażerski zlikwidowano w 1987 r,. a ruch towarowy zawieszono w 1993 r. Od kilku lat na trasie Jędrzejów-Pińczów kursuje specjalny pociąg turystyczny „Ciuchcia- Ekspres Ponidzie”, który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a szczególnie dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com