Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego 

0 komentarzy

Budowa fabryki Lafarge

10 listopada 2001 | , | Wyświetleń: 543

Kamień węgielny pod budowę swojej największej fabryki płyt gipsowo-kartonowych w Polsce wmurował w piątek w Gackach k. Pińczowa koncern Lafarge.
W uroczystości wzięło udział ponad 100 osób – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, Kościoła i biznesu. – Jestem bardzo zadowolony, że wszystko idzie zgodnie z planem, że udało nam się przebrnąć przez żmudną biurokrację i projektowanie inwestycji, no i z tego, że uroczystość przebiegła na luzie, bez zbytniej pompy. Po 90 minutach wszyscy byli szczęśliwi, że już mogą przejść do bufetu – żartował Edlef Ebert, dyrektor budowy zakładu w Gackach.
Nowa fabryka stanie obok starej linii, przejętej przez Lafarge podczas prywatyzacji spółki Nida Gips. Po uruchomieniu produkcji w drugiej połowie 2002 roku zakład w Gackach stanie się największym w Europie producentem płyt gipsowo-kartonowych. Rocznie produkowane będzie tam 50 mln mkw. płyt (w tym w nowej fabryce 35 mln mkw.).
Przedstawiciele francuskiego koncernu podkreślają, że inwestując w fabrykę i jej otoczenie zadbali o ochronę środowiska. – Zdajemy sobie sprawę, że zakład leży w otulinie parku narodowego i musieliśmy szczególnie uważać na przyrodę – mówi dyrektor Ebert.
Budowa w Gackach będzie kosztować 44 mln euro. Lafarge inwestuje wspólnie z grupą Atlas, która obok fabryki postawi mieszalnię swoich gipsów i zapraw gipsowych, inwestując 11-12 milionów dolarów. Wszystko to pozwoli na zachowanie miejsc pracy w zatrudniającym 230 osób zakładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com