Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Utrudnienia w ruchu kołowym w najbliższy weekend

2 komentarze

Najpiękniejsze zabytki – synagoga w Pińczowie

20 sierpnia 2004 | , | Wyświetleń: 2 008

Renesansowa synagoga w Pińczowie, prawdziwa perła polskiej architektury żydowskiej, jest kolejnym ciekawym zabytkiem naszego regionu. Razem z Radiem Plus Kielce kolejny raz gościmy w Pińczowie.


Pochodząca z przełomu szesnastego i siedemnastego wieku synagoga jest jednym z najstarszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.

Sala główna przeznaczona była dla mężczyzn. W jej centrum znajduje się kamienny ołtarz na rodały – aron ha kodesz. Bogato zdobiony ornamentami ołtarz wykonany został z kamienia pińczowskiego. Na sklepieniu sali głównej zachowały się fragmenty stiukowej dekoracji i malowideł.

Bardzo ciekawy jest przedsionek i sala kahalna, gdzie odbywały sie sprawy sądowe. W tych pomieszczeniach w ostatnich latach przeprowadzono konserwację polichromii.

Podczas drugiej wojny światowej synagoga została zniszczona. Nie zachowało się także wyposażenie świątyni. Synagoga jest jedynym śladem po bardzo licznej przed wojną społeczności żydowskiej. Świątynią opiekuje sie Muzeum Regionlne, które stale przeprowadza jej konserwacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com