Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Utrudnienia w ruchu kołowym w najbliższy weekend

2 komentarze

Wystawa o Zbrodni Katyńskiej

24 marca 2010 | , | Wyświetleń: 2 187

Od wczoraj w Bibliotece Publicznej w Pińczowie można obejrzeć niezwykłą wystawę nawiązującą do przypadającej w tym roku 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 16 obrazów eksponowanych na wystawie wykonali osadzeni z Zakładu Karnego w Pińczowie.„Obrazy inspirowane były filmem Andrzeja Wajdy “Katyń”. Osadzeni przygotowywali prace w ramach zajęć resocjalizacyjnych. Chcieliśmy w ten sposób włączyć się w uroczystości rocznicowe, a przygotowaną wystawę kierujemy zwłaszcza do młodzieży szkolnej, jako nietypową lekcję historii.” – powiedział Łukasz Trzcina z Zakładu Karnego w Pińczowie.


Kilkanaście prac w sposób niezwykle realistyczny ukazuje dramat tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów. Wystawa czynna będzie do 6 kwietnia. Jako jedni z pierwszych obejrzeli ją uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Pińczowie pod opieką pani Agnieszki Pasternak.


Obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, z udziałem Rodziny Katyńskiej, odbędą się w Pińczowie 9 kwietnia. W programie uroczystości znajdą się: prelekcja prof. Stanisława Żaka, poświęcenie i sadzenie symbolicznych Dębów Pamięci na Miejscu Straceń, msza święta w intencji „Obrońców Ojczyzny 1939, zamordowanych jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i innych miejscach na nieludzkiej ziemi na Wschodzie.” Z kolei 30 kwietnia, w lesie michałowskim, uczniowie szkół i harcerze posadzą 80 Dębów Pamięci dedykowanych osobom z terenu dawnego Powiatu Pińczowskiego, które zginęły na Wschodzie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com