Serwis Internetowy Miasta Pińczów

“Narty Ojca Świętego” TCF jeszcze raz w Pińczowie – charytatywnie

0 komentarzy

20 lat parafii

14 listopada 2010 | , | Wyświetleń: 3 757

20 lat parafii Miłosierdzia Bożego na Grodzisku w Pińczowie


Wielkie święto obchodzi dzisiaj ksiądz proboszcz Stanisław Kudełka ze swoimi parafianami; właśnie mija 20-lecie parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Pińczowie na Grodzisku, w której to pełni posługę duszpasterską od 1991 roku.  Wyświęcony w 1980 roku, a mianowany na proboszcza 11 lat później ksiądz Kudełka tworzył parafię od podstaw. Pomagali mu w tym wierni parafii. W tym czasie powstała kaplica, dom parafialny oraz kościół, który cały czas jest doposażany. Prace budowlane wewnątrz i na zewnątrz kościoła trwają nadal; została położona posadzka marmurowa, wykonano ławki, drzwi, ocieplenie i elewację, chodnik wokół kościoła. Niedawno zakupiono organy, wybudowano dzwonnicę, z której już niedługo głos dzwonów będzie wzywał wiernych na modlitwę. 


  Mszą koncelebrowaną przez księdza biskupa  Kazimierz Ryczan i Jana Staworzyńskiego dziekana dekanatu pińczowskiego uczczono tę okrągłą rocznicę. W jej trakcie poświęcone zostały dzwonnica, ogromny dzwon, organy i droga krzyżowa ufundowana przez anonimową rodzinę z parafii.
Po uroczystej mszy świętej parafianie wraz duchownymi wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu profesora Marka Stefańskiego.  Wirtuoz z Krakowa w półgodzinnym koncercie pokazał cała gamę możliwości nowego instrumentu.

Krótka historia parafii:


Parafia powstała z inicjatywy księdza infułata Tadeusza Marchaja, dziekana dekanatu pińczowskiego. W październiku 1990 roku ksiądz biskup Jan Gurda dokonał poświęcenia Krzyża Misyjnego oraz placu pod budowę kościoła.  3 grudnia tego samego roku dokonano pierwszych wykopów pod przyszłą kaplicę. Nadzór nad inwestycją sprawował pan Edward Kokot z Pińczowa.
W maju 1991 roku parafię erygował swoim dekretem ksiądz biskup Stanisława Szymecki.  Została ona wydzielona z parafii pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Przypisano do niej pińczowskie osiedle Grodzisko, Podgórze oraz wsie: Pasturka, Krzywda i Kowala. Obecnie parafia liczy około 5500 wiernych.
Obecny kościół, kaplica, dom parafialny i krzyż misyjny stanęły na placu wydzielonym z gruntów parafii macierzystej.


Budowa domu parafialnego


Na początku września roku następnego (1992) rozpoczęto wykopy pod dom parafialny  zaprojektowany przez prof. Marka Sztafrowskiego i jego żonę dr Krystynę Sztafrowską, architektów z Gdańska. Kierownikiem budowy został inż. Józef Skrzypczyński ze Skowronna Dolnego.
Dom parafialny został oddany do użytku  26 września 2004 roku, ale jeszcze przez kilka lat trwały przy nim prace wykończeniowe


Budowa kościoła


Opalikowaniem terenu 15 marca 1997 roku pod nadzorem inżyniera Józefa Skrzypczyńskiego rozpoczęto  budowę kościoła. W czwartek przed Niedzielą Palmową rozpoczęto pierwsze wykopy pod fundamenty w części przeznaczonej pod zakrystię, a tuż po świętach przygotowano szalunki, wykonano zbrojenia i wylano beton na pierwsze ławy fundamentowe.
Kamień węgielny pod budowę kościoła został poświęcony przez Ojca Św. Jana Pawła II w Tarnowie w 1987 r. w czasie pielgrzymki do Ojczyzny. Zadbał o to
ks. infułata Tadeusz Marchaj w porozumieniu z księdzem biskupem kieleckim Stanisławem Szymeckim.  9 kwietnia 1999 roku  w Uroczystość Miłosierdzia Bożego, w obecności licznie zgromadzonych wiernych  ks. bp ordynariusz Kazimierz Ryczan wmurował go pod budujący się kościół, a 5 lat później, w niedzielę 30 maja 2004 pobłogosławił nowo wybudowany kościół i sprawował w nim pierwszą mszę świetą. Od tego momentu msze sprawowane są już w nowym kościele.Związani z parafią duszpasterze i siostry zakonne:


Oprócz proboszcza Stanisława Kudełki w parafii pracują obecnie księża wikariusze: Andrzej Dulnik i Rafał Zyman. 


 Wcześniej z posługą duszpasterską byli tu księża:
Józef Knap, Mariusz Koza, Jarosław Ambroży, Dariusz Nowakowski, Stanisław Hatny, Cezary Hantulski, Sławomir Stębelski, Henryk Łukasik, Mariusz Rarak i Zdzisław Sideł.


Od roku 1995 w parafii pracowały Siostry Szkolne:  Angelika Potaczek, Leonetta Śnieżek, Wirginia Dudziec, Natanaela Banasik, Tarcyzja Chmura, Bogumiła Adamczyk, Michalina Radziejewska, Judyta Baron, Ilona Wawrzyńczayk, i Ludwika Mańczak.  Dzisiaj są z nami siostry: Noemi Herman, Barbara Sporin i Justyna Potoczak. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com