Serwis Internetowy Miasta Pińczów

„Goła baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

0 komentarzy

Jedzie, jedzie na Kasztance …

23 listopada 2012 | , | Wyświetleń: 1 264

Osiemdziesiąt pięć lat temu, 23 listopada 1927 roku, zakończyła żywot sławna Kasztanka, ulubiona klacz bojowa brygadiera Piłsudskiego. Ten koń był jedną z ikon Pierwszej Brygady, czynu legionowego oraz odrodzenia Polski niepodległej. Kariera czteroletniej Kasztanki zaczęła się w sierpniu 1914 roku, gdy strzelcy podarowali ją Komendantowi, a parę dni wcześniej kadrówka wjechała do Kielce.
Kasztankę portretowali wybitni malarze, fotograficy, o niej mówiła również popularna piosenka legionowa. Wspominano Kasztankę w licznych pamiętnikach. Tak ją widział Wojciech  Kossak.W okresie marca – maja 1915 roku, Pierwsza Brygada walczyła nad Nidą. Fotografia przedstawia Józefa Piłsudskiego, Kasztankę i ordynansa Szymkiewicza.
Znalazło się też zdjęcie samego Piłsudskiego, który kwaterował w Turze Dolnym, w domu pod numerem 41.Dom ten należał do Marcina i Józefiny Laskowskich, tutejszych gospodarzy.Według praprawnuczki Laskowskich, Piłsudski zajmował jeden pokój od strony wschodniej i pomieszczenia dla Kasztanki, do którego, aby  się dostać odsuwano szafę.
 


    Rysunek i plan domu wykonany przez praprawnuczkę Laskowskich


” Wolnymi popołudniami Komendant siadał na ganku i pijał herbatę, spoglądając na pobliski sad. Obok domu leżał wielki kamień, do którego podprowadzony był koń, a brygadier odbijając się od niego, wsiadał na Kasztankę” – wspominano.  Kamień ten zaginął w 1937 roku, kiedy budowano tam szosę. Jest za to jego replika.Wujek dziewczynki (była wtedy uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie) zebrał pamiątki, które są małym muzeum rodzinnym.
Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com