Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Koncert Muzyki Patriotycznej – zaproszenie

0 komentarzy

Nieznany pionier kinematografii – Bolesław Matuszewski

21 listopada 2013 | , | Wyświetleń: 1 791

19 listopada w sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego w Pińczowie odbył się pokaz filmu dokumentalnego o urodzonym w1856 r. w Pińczowie pionierze kinematografii Bolesławie Matuszewskim.

 

Jak powiedział reżyser filmu Jerzy Bezkowski, szukając informacji na temat Matuszewskiego napotkał wiele trudności. I jak to dzisiaj często bywa, pomógł mu Internet. To dzięki Internetowi trafił najpierw do Paryża, a potem do Moskwy – w te miejsca, gdzie kiedyś pracował bohater filmu. Na podstawie zebranych tam faktów z życia Matuszewskiego przygotował dokument, który jest teraz jednym z lepiej obrazujących życie i działalności naszego pioniera kinematografii.

Bolesław Matuszewski urodził się 19 sierpnia 1856 r. w Pińczowie. Był synem Aleksandra, profesora języka francuskiego w miejscowej Szkole Powiatowej oraz Stanisławy, z domu Pochowskiej. Był pionierem filmu dokumentalnego i popularno-oświatowego, teoretykiem filmu, fotografem i operatorem filmowym.

W Paryżu pracował jako operator filmowy. Bardzo możliwe, że dla wytwórni braci Lumiere, twórców kinematografu i pierwszych filmów. W Paryżu i w Warszawie razem z bratem Zygmuntem był właścicielem zakładu fotograficznego „Paryska Fotografia Lux-Sigismond et Comp”. Jego warszawskie studio uznawane jest także za pierwsze polskie studio filmowe.

Jednymi z jego bardziej znanych prac są wykonany w maju 1896 r. reportaż filmowy i fotograficzny z uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja II oraz utrwalone rok później na kliszy uroczystości towarzyszące pobytowi w Rosji cesarzy Austrii i Niemiec oraz prezydenta Francji. Prace te Matuszewski pokazał w 1898 r. w Pałacu Elizejskim w Paryżu. W owym czasie zaproponował też władzom francuskim utworzenie składnicy kinematografii historycznej. Jednak dopiero 3 lata po jego wyjeździe z Paryża we Francji zaczęto realizować jego zamysł.

Matuszewski był także autorem tekstów poświęconych zagadnieniom związanym z filmem, które, jak się okazuje, nie straciły dzisiaj nic na aktualności. W swoich traktatach podkreślał zalety ruchomych fotografii, czyli filmu. W filmie widział jeszcze jedno, nie dające się sfałszować źródła informacji, które pozwoli zachować dla potomnych tworzącą się przed kamerą historię.

Gośćmi pińczowskiego spotkania byli scenarzysta i reżyser filmu Jerzy Bezkowski oraz producentka Katarzyna Madaj–Kozłowska.
Film “Nieznany pionier kinematografii – Bolesław Matuszewski” został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w koprodukcji Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com