Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Już w niedzielę gramy z WOŚP

0 komentarzy

Kielecka Szkoła Krajobrazu w Galerii Belweder

26 stycznia 2014 | , | Wyświetleń: 281

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do Galerii Belweder na wystawę fotografii pn. „Kielecka Szkoła Krajobrazu” autorstwa grupy fotografów z Kielecczyzny.


 Pod tą nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu kryje się ruch zapoczątkowany przez kilku fotografów z Kielecczyzny w latach 60-tych ubiegłego wieku, mający na celu pokazanie piękna krajobrazu ich stron rodzinnych. Pomysł, który zrodził się i został zrealizowany z żelazną konsekwencją w Kielcach w czasach, gdy o cyfrowych aparatach i photoshopie nikt jeszcze nie słyszał.
20 czarno-białych prac to czarno-białe fotogramy przedstawiające sławne „szachownice pól” oraz „kieleckie pasiaki”, charakterystyczne dla świętokrzyskiego krajobrazu, unikatowe kadry, znakomite, wpisane w historię sztuki mistrzowskie ujęcia. Zupełnie odmienne, od powszechnie obowiązującego, traktowanie tematu, pejzażu i krajobrazu, dalekie od udziwnień, zabiegów formalnych, złudnej manipulacji. Zdjęcia kieleckich fotografów są do dziś znane i podziwiane. Były nagradzane na wielu wystawach zagranicznych i wielokrotnie publikowane w różnych wydawnictwach. Artyści otrzymali większość nagród regulaminowych oraz zbiorową nagrodę (jedyną w historii fotografii) w formie dyplomu “Za wysoki poziom artystyczny prac fotograficznych”.
Zespół Kieleckiej Szkoły Krajobrazu to: Paweł Pierściński, Janusz Buczkowski, Wacław Cisłowski, Tadeusz Jakubik, Jerzy Kamoda, Jan Spałwan i pochodzący z Pińczowa Andrzej Pęczalski.


 Wystawę będzie można oglądać do końca lutego br. w godzinach pracy Centrum Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com