Serwis Internetowy Miasta Pińczów

„Goła baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

0 komentarzy

Sztafeta Literacka 150 x Żeromski – podsumowanie

18 grudnia 2014 | , | Wyświetleń: 444

21 grudnia br. w bibliotece Teatru im. Stefana Żeromskiego nastąpi podsumowanie Roku Żeromskiego i wszystkich działań z tym związanych w regionie świętokrzyskim. TVP Kielce jako inicjator Sztafety Literackiej włączy się w to wydarzenie.


Głośne czytania, konferencje, spektakle, filmy, konkursy, wystawy, imprezy plenerowe, rajdy, zjazdy – tymi wszystkimi, większymi i małymi wydarzeniami przypominaliśmy przez cały 2014 rok, że 150 lat temu, 14 października 1864 r. w podkieleckim Strawczynie urodził się Stefan Żeromski. Tak zrodził się pomysł Sztafety Literackiej 150 x Żeromski. Inicjatorem pomysłu był kielecki Oddział Telewizji Polskiej na czele z dyrektorem TVP Kielce Markiem Mikosem. Elementem Sztafety Literackiej było stworzenie „żywego” harmonogramu  oraz specjalnego loga Sztafety, którym mógł się posługiwać każdy, kto do niej przystąpił.


W Sztafecie mogły wziąć wszystkie instytucje organizujące imprezy związane z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego, ale również osoby prywatne. Na potrzeby akcji została utworzona strona internetowa www.150xzeromski.tvp.pl.


W czasie trwania Sztafety na antenie TVP Kielce powstało kilkadziesiąt materiałów z nią związanych, a w siedzibie TVP Kielce specjalne miejsce – „Witryna Żeromskiego”. Do Witryny mógł przyjść każdy i przeczytać wybrane fragmenty utworów pisarza. Chętnych nie brakowało. Odwiedzili nas  m.in. aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Kubuś, uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, profesorowie wyższych uczelni jak również osoby prywatne.


Pracowity rok zakończymy happeningiem. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego, 21 grudnia o godzinie 12:00 weźmiemy udział w debacie poświęconej twórczości pisarza. Na fotelach z epoki przy filiżance kawy zasiądą zaproszeni goście i podsumują obchody Roku Żeromskiego w regionie świętokrzyskim. Znawcy tematu (w tym Marek Mikos – Dyrektor TVP Kielce) będą dyskutować nad aktualnością twórczości pisarza, zwłaszcza w kontekście przygotowanej w teatrze prapremiery „Dziejów grzechu” w reż. Michała Kotańskiego.


Sztuka i debata są częścią obchodów 150. rocznicy urodzin pisarza i są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kamera TVP Kielce, a program telewizyjny, który wtedy powstanie, będzie można zobaczyć 4 stycznia o godz. 18:55 na antenie TVP Kielce.


Centrum Informacji TVP

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com