Serwis Internetowy Miasta Pińczów

„Goła baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

0 komentarzy

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w pińczowskim liceum

21 lutego 2015 | , | Wyświetleń: 557

Uczniowie klasy I B z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pod nazwą Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.Jest to już trzecia edycja przedsięwzięcia realizowanego przez stowarzyszenie Klub Jagielloński od 2013 roku. Polega na przeprowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy w oparciu o realny budżet Gminy Pińczów, a ich zwieńczeniem jest zrealizowanie przez uczniów projektu społecznego w myśl idei nowoczesnego patriotyzmu. Dodatkowo po każdych zajęciach uczniowie otrzymują zadanie domowe. Efekty ich pracy są następnie publikowane na stronie internetowej projektu – www.anp.kj.org.pl. Tu odbywa się głosowanie i walka o nagrody dla autorów najciekawszych pomysłów. Pierwszą pracą, którą przygotowali uczniowie jest film „Grunwald w Pińczowie – rekonstrukcja niekoniecznie historyczna”, na który można głosować na stronie http://anp.kj.org.pl/konkurs/film/128/ Każdy głos przybliża uczniów pińczowskiego liceum do Nagrody Publiczności.Dzięki strategicznemu partnerstwu z Fundacją PKO Banku Polskiego Akademia w roku 2015 zostanie zrealizowana w trzynastu województwach, obejmując swoim zasięgiem około 130 szkół.


W Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie zajęcia prowadzą:


Judyta Lubacha-Sember – doktorantka na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, absolwentka pińczowskiego liceum i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W doktoracie zajmować będzie się regionalnymi uwarunkowaniami innowacyjności. Praca magisterska, za którą otrzymała Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego, poświęcona była Konkurencyjności Regionu Świętokrzyskiego. Interesuje się sztuką, lubi zwiedzać galerie i muzea, oraz chodzić do teatru.


Adrian Szczerba – absolwent historii o specjalności archiwalnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ukończył także studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne do pracy nauczycielskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a obecnie kończy Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studiował też archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. Jest inicjatorem wielu działań o charakterze kulturowo-społecznym.  Interesuje się historią, literaturą, zwłaszcza polską fantastyką i sci-fi oraz grami planszowymi i komputerowymi.Finał projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu odbędzie się w pierwszych dniach czerwca w Krakowie. Poza uczestnikami Akademii z całej Polski wezmą w nim udział także znane postaci życia publicznego reprezentujące postawy patriotyczne, osoby zainteresowane tematyką obywatelską, dziennikarze, Prezes PKO Banku Polskiego i Fundacji PKO Banku Polskiego oraz goście specjalni, którzy wejdą w skład komisji oceniającej projekty uczniów. Przyznane zostaną Nagroda Publiczności oraz Nagroda Ekspertów – są to dwa wyjazdowe „Weekendy zwycięzców” dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie ze zwycięskiej klasy wraz z ich opiekunem.


Akademia wyrasta z pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą Klub Jagielloński chce dzielić z młodzieżą licealną. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Organizatorzy wierzą, że dzięki Akademii młodzi ludzie będą bardziej świadomymi obywatelami, ale przede wszystkim staną się nowoczesnymi patriotami, którzy wolą działać dla innych, niż pielęgnować tzw. „kult CV”.

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com