Serwis Internetowy Miasta Pińczów

“Narty Ojca Świętego” premiera Teatru Ciut Frapującego

0 komentarzy

Pożar lasu i nieużytków 18.08.2015

19 sierpnia 2015 | , | Wyświetleń: 942

 Dnia 18 sierpnia 2015 r. tuż przed godziną 16 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie przyjęło zgłoszenie o pożarze nieużytków rolniczych pomiędzy miejscowością Pińczów i Skrzypiów oraz o prawdopodobnym zagrożeniu budynków i pobliskiego lasu.


Priorytetem pierwszej fazy działań strażaków były działania w obronie pobliskich zabudowań oraz sąsiadującego z szalejącym żywiołem kompleksu leśnego.  W akcji zaangażowani byli strażacy Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie oraz druhowie ochotnicy z OSP, z terenu powiatu pińczowskiego.


Pożar z uwagi na duże trudności w dojeździe dla samochodów pożarniczych oraz zmienny  i porywisty wiatr rozprzestrzeniał się bardzo szybko, zagrażając bezpośrednio pobliskiemu drzewostanowi. Z uwagi na zagrożenie jakie niosło ze sobą wdarcie się pożaru do lasu, na miejsce działań został zadysponowany samolot gaśniczy „Dromader”, prowadząc zrzuty wody nad obszarami objętymi ogniem w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.


Pomimo zaangażowania ponad 90 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej w działaniach, uniemożliwienie rozprzestrzeniania się pożaru nastąpiło około godziny 1930, a spaleniu uległo około 20ha terenów zielonych, w tym 0,5 ha lasów. Działania zakończyły po godzinie 21, po ostatecznym dogaszeniu objętych pożarem terenów.
Akcją dowodził Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie bryg. Wojciech Bucki.


Pomimo silnego wiatru oraz trudności w dojeździe udało się powstrzymać pożar przed objęciem pobliskich zabudowań oraz wtargnięciu w głąb lasu.
Zdarzenie pokazało jak łatwo, w szczególności w zastanych warunkach atmosferycznych doprowadzić do ogromnych strat i tragedii, ale również pokazało jak szybko i sprawnie w miejscu, gdzie są najbardziej potrzebni, można zgromadził siły i środki straży pożarnej z obszaru całego powiatu pińczowskiego.


 Pożar z 18 sierpnia br. niech będzie przestrogą dla wszystkich, którzy z zamysłem lub bez powodują zagrożenie pożarowe na nieużytkach rolniczych, że początkowo niewielkie zdarzenie może pociągnąć ze sobą ogromne straty, zaangażowanie ogromnej liczby osób oraz możliwość doprowadzenia do nieszczęścia innych.
Poniższe zdjęcia: Marcin Cieciora
 


 


 


 


 


 


 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com