Serwis Internetowy Miasta Pińczów

“Trenuj z Nidą Pińczów”

0 komentarzy

Nasze regionalne produkty z nagrodami

28 września 2015 | , | Wyświetleń: 1 076

Znamy już tegorocznych laureatów ogólnopolskiego konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W ręce producentów trafiła najbardziej prestiżowa nagroda konkursu, czyli Perła 2015. Już po raz piętnasty zostały przyznane te wyjątkowe wyróżnienia za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy. Wśród trójki laureatów z województwa świętokrzyskiego znalazła się ”Farma Jaga” z Bogucic prowadzona przez panią Agnieszkę Kobryń oraz pana Jacka Pietrasiewicza za ser kozi zakamieński. Jego wyjątkowe walory smakowe oraz tradycyjny sposób wyrobu doceniła Kapituła Konkursowa.Perły 2015 wręczone zostały 20 września 2015r. podczas trwających do wtorku Targów Smaki Regionów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur.


Organizatorem centralnym Konkursu, odbywającego się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw, jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.


Farma Jaga założona została przez panią Agnieszkę Kobryń oraz pana Jacka Pietrasiewicza w 2011 roku. Jednak początkowo mleko i sery miały być przeznaczone jedynie na własne potrzeby. Z czasem stado kóz powiększało się i obecnie liczy 70 sztuk. Sery oraz inne produkty pochodzące z Farmy Jaga są produkowane w sposób ekologiczny i mają odbiorców głównie w Warszawie i Kielcach. Na zainteresowanie wyrobami z mleka koziego nie można narzekać, bo rozchodzą się „od ręki”.
 


21 września 2015r. na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich odbyła się również ceremonia nadania prestiżowego tytułu Polski Producent Żywności 2015. Laureatem tego wyróżnienia został Warsztat Masarski Państwa Piotra i Haliny Różalskich z Pińczowa za produkt: Kiełbasa Swojska.


Tytuł upoważnia laureatów do członkostwa w Klubie Polskich Producentów Żywności, będącego członkiem Rady Gospodarki Żywnościowej usytuowanej przy Ministrze Rolnictwa, która to Rada zajmuje się między innymi recenzowaniem, ale także tworzeniem nowego prawa gospodarczego.
Kapituła Konkursowa przyznała 36 tytułów Polski Producent Żywności 2015, a statuetki i dyplomy wręczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.


Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystości nadania tytułów towarzyszyła wystawa nagrodzonych produktów zwana „Małą Polagra”, podczas której producenci mogli je zaprezentować.


 


 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com