Serwis Internetowy Miasta Pińczów

“Trenuj z Nidą Pińczów”

0 komentarzy

Ćwiczenia na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Złote Serce w Umianowicach.

24 listopada 2015 | , | Wyświetleń: 979

20 listopada 2015 r. w placówce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „ Złote Serce” w Umianowicach przeprowadzono próbną ewakuację podopiecznych oraz personelu w/w placówki połączoną z ćwiczeniami prowadzonymi przez strażaków Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie.Scenariusz ćwiczeń i ewakuacji przewidywał pożar na parterze budynku, w którym mieści się wspomniany ośrodek zajmujący się opieką oraz edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną. W związku z powyższym zachodziła konieczność przeprowadzenia ewakuacji podopiecznych, kadry pedagogicznej i personelu przebywającego w obiekcie oraz skuteczne powiadomienie jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ewakuacja przeprowadzona została w sposób prawidłowy. Warto podkreślić, iż kadra wychowawcza wykazała się znajomością procedur ewakuacyjnych.  Ewakuowane osoby udały się w wyznaczone, bezpieczne  miejsce i tam zgodnie z zasadami sprawdzono obecność podopiecznych oraz pracowników ośrodka, którzy w tym dniu przebywali na terenie obiektu. Następnie do akcji wkroczyli strażacy KP PSP Pińczów,  którzy w pełnym uzbrojeniu osobistym oraz przy użyciu kamer termowizyjnych przeprowadzili przeszukanie kondygnacji objętej pożarem, a także ugasili zainscenizowany pożar. W dalszej części działań dokonano przewietrzenia budynku oraz wykonano pomiary atmosfery przy użyciu czujnika wielogazowego. W trakcie prowadzonych działań podopieczni „ Złotego Serca” mogli przyjrzeć się z bliska pracy strażaka, co niewątpliwie było dla nich wyjątkowym przeżyciem, a realizmu dodawał fakt symulowanego zadymienia.


  
Tuż po zakończeniu ćwiczeń pracownicy placówki uczestniczyli w prelekcji na temat podstawowych zasad postępowania w razie pożaru oraz użycia podręcznego sprzętu gaśniczego.
W ćwiczeniach  udział wzięły dwa zastępy strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Pińczowie . Ćwiczenia oraz prelekcję przeprowadził Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Pińczowie mł. kpt. Mateusz Tarka.

Tekst: mł. kpt. Mateusz Tarka
Foto: mł. kpt. Mateusz Tarka, mł. ogn. Paweł Bajór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com