Serwis Internetowy Miasta Pińczów

“Trenuj z Nidą Pińczów”

0 komentarzy

Świętokrzyskie docenione na Festiwal-Loara-Orlean 2015 we Francji

20 listopada 2015 | , | Wyświetleń: 601

Pływająca łódź z Pińczowa – kuźnia rzeczna zajęła pierwsze miejsce na największym w Europie festiwalu statków rzecznych Festiwal-Loara-Orlean 2015 we Francji.


Festiwal, który odbył się w Orleanie pod koniec września zgromadził ludzi z całego kontynentu, których łączy flisacka pasja. Województwo świętokrzyskie reprezentowała kuźnia Klubu Wodnego Kon – Tiki w Pińczowie. Świętokrzyską delegację nagrodził 19 listopada marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w organizację wyjazdu. W spotkaniu uczestniczyli radni Sejmiku: Krzysztof Dziekan i Mieczysław Sas.


 – Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację  projektu Festiwal-Loara-Orlean 2015 we Francji. Wspólny wysiłek organizacyjny zaowocował zdobyciem nagrody na największym w Europie festiwalu tradycyjnych łodzi – dziękował marszałek Adam Jarubas.


Pływająca kuźnia z Pińczowa jest odwzorowaniem zakładu przemysłowego umieszczanego w XVII i XVIII wieku na wodzie. Wewnątrz jest umieszczone palenisko. Jest to jedyna pływająca kuźnia na świecie. Łódź Klubu Wodnego Kon-Tiki  pokonała 220 łodzi z Europy, które prezentowały się w Orleanie.


Festiwal nag Loarą (23 – 27 września) przyciągnął ludzi z flisacką pasją z całej Europy. Gościem honorowym tegorocznej imprezy była Wisła, którą reprezentowało 10 łodzi z nadwiślanych miast. Świętokrzyska delegacja w Orleanie oprócz pływającej kuźni zorganizowała „Dzień Fasoli Korczyńskiej”, podczas którego goście poznawali regionalne tradycje kulinarne i byli częstowani lokalnymi produktami i przysmakami.


Przez pięć dni prezentowało się: 200 łodzi, 700 marynarzy, 450 rzemieślników oraz około stu wystawców.


Przypomnijmy, że Klub Wodny Kon-Tiki dwa lata temu zdobył nagrodę za pływający młyn wodny „Bździel”.


zdjęcia


 


 


 


 


 


 


 


  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com