Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Portal internetowy pinczow.com zachowuje apolityczność, pozostając niezależnym od wszelkich ugrupowań politycznych oraz nie manifestując żadnych sympatii wobec nich. Na naszym portalu mogą reklamować się wszystkie ugrupowania polityczne - w tej sprawie skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@pinczow.com

“Narty Ojca Świętego” premiera Teatru Ciut Frapującego

0 komentarzy

Rodzina Myszkowskich herbu Jastrzębiec

1 grudnia 2015 | , | Wyświetleń: 1 672

W poniedziałek, 30 listopada, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie gościliśmy dr. Przemysława Stanko, który wygłosił referat zatytułowany “Rodzina Myszkowskich herbu Jastrzębiec – geneza i rozwój do XVI wieku”.


Tematyka wystąpienia była nieprzypadkowa, gdyż Myszkowscy silnie związani byli z Pińczowem, a w tym roku, 15 lipca, przypadła 400. rocznica śmierci Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego herbu Jastrzębiec, marszałka wielkiego koronnego, pierwszego ordynata pińczowskiego.
Doktor Przemysław Stanko jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Podczas swojej prelekcji przedstawił historię rodu Myszkowskich, sięgającą XIV wieku, a zaczynającą się w miejscowości Myszkowice, od której pochodzi nazwisko Myszkowskich. Stamtąd pochodził Mikołaj Myszkowski, student Uniwersytetu Krakowskiego, następnie związany z Księstwem Oświęcimskim za czasów księcia Wacława. Prelegent przedstawił także sylwetkę syna Mikołaja Myszkowskiego, Piotra.


Swój referat zakończył na wieku XVI, gdy zaczyna się szczyt znaczenia rodu Myszkowskich w Polsce. Była to bardzo ciekawa lekcja historii, o czym świadczą wpisy do kroniki oraz słowa uznania od słuchaczy dla prelegenta przekazywane po skończonym wykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com