Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Utrudnienia w ruchu kołowym w najbliższy weekend

2 komentarze

Zdarzenie z ofiarą śmiertelną – Skowronno Górne 7 grudnia 2015

9 grudnia 2015 | , | Wyświetleń: 600


Dnia 7 grudnia 2015 r. o godz. 10:56 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu w miejscowości Skowronno Górne, gdzie poinformowano o prawdopodobieństwie utrzymywania się w pomieszczeniu mieszkalnym gazowych produktów spalania.

Do zdarzenia został zadysponowany zastęp strażaków jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Pińczowie. Strażacy po dotarciu na miejsce otrzymali informację od lekarza Zespołu Ratownictwa Medycznego o stwierdzonym zgonie mężczyzny w wieku 88 lat – jedynego lokatora domu jednorodzinnego. Strażacy po przeprowadzonym rozpoznaniu i zabezpieczeniu miejsca prowadzenia działań przystąpili do oddymiania budynku oraz badania niewidocznych gołym okiem zarzewi ognia za pomocą kamery termowizyjnej. Wykryte zarzewia ognia w podłodze drewnianej budynku zostały dogaszone pojedynczym prądem wody, a pomieszczenia po przewietrzeniu zostały poddane kontroli za pomocą czujnika wielogazowego na obecność m. in. tlenku węgla. Po upewnieniu się, iż w budynku nie występują substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia miejsce działań przekazano policji.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny było zatrucie produktami spalania. Spaleniu uległo częściowo jedno pomieszczenie w budynku, w tym telewizor i sąsiadujące z nim materiały palne tj. drewniane wyposażenie lokalu oraz podłoga drewniana. Wstępną przyczyną pożaru było nieprawidłowe działanie urządzeń elektrycznych w budynku. Akcją dowodził mł. bryg. Jarosław Huk.

Pińczowscy strażacy przypominają, iż najczęstszą przyczyną śmierci w pożarach jest właśnie zatrucie produktami spalania podczas pożaru, w tym tlenkiem węgla. Tlenek węgla potocznie nazywany czadem zabija co roku nawet 500 osób w naszym kraju i to nie tylko podczas pożarów, ale również w zdarzeniach wywołanych nieprawidłową pracą urządzeń grzewczych oraz nieprawidłowym działaniem wentylacji w budynkach.
Apelujemy, by urządzenia grzewcze i kanały wentylacyjne utrzymywać w pełnej sprawności. Pamiętajmy, iż od naszego odpowiedzialnego działania niejednokrotnie zależy zdrowie i życie nie tylko nas samych, ale i naszych najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com