Serwis Internetowy Miasta Pińczów

155. rocznica Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Grochowiskami – fotorelacja

0 komentarzy

Blisko 100 uczestników pobiegło „Tropem Wilczym”

1 marca 2017 | chroberz.info, fot. Strzelec Pińczów, | Wyświetleń: 554

Prawie 100 osób wzięło udział w Ogólnopolskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się w niedziele w Chrobrzu. Szczególnie cieszy liczny udział młodzieży oraz mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Nie zabrakło również grup rekonstrukcyjnych m.in. z Chmielnika i Krakowa.

Bieg był kulminacją uroczystości, które rozpoczęła Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym odprawiona przez proboszcza chroberskiej parafii księdza Waldemara Krochmala oraz ojca Wojciecha Madeja, proboszcza z Zakonu Ojców Franciszkanów przy Sanktuarium i Parafii Nawiedzenia NMP w Pińczowie. Zakonnik przybliżył historię Żołnierzy Wyklętych, ich walki i tragicznych losów.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pałac Wielopolskich, gdzie umiejscowiony został start i meta biegu, którego dystans liczył symboliczne 1963 metrów. Biegaczy oklaskiwała grupa kibiców, którzy mogli podziwiać hart ducha sportowców.

Organizatorzy klasyfikowali zawodników w 4 kategoriach: uczniów ZSCKR, mundurowej, open kobiet i mężczyzn. Wśród biegaczy nie zabrakło znanych osób m.in. starosty pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego, radnego gminy Złota Władysława Podrazy, a także nauczycielki wychowania fizycznego pińczowskiego gimnazjum, rodem z Chrobrza ? Renaty Wojtaś. Pięknie prezentowali się członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec z Pińczowa oraz liczna grupa Stowarzyszenia Terytorialni z Krakowa. Silną grupę biegaczy wystawił pińczowski ogólniak, a także złockie i pińczowskie gimnazjum.

Klasyfikacja:

OPEN mężczyźni:

 1. Dominik Szostak z Chrobrza (LO Pińczów)
  2. Jakub Buczak z Pińczowa (Gimnazjum nr 1 Pińczów)
  3. Jan Kasza z Chrobrza (Strzelec Chroberz)
  4. Artur Stawiarz ZSCKR Chroberz

    OPEN kobiety:

1. Anna Garula z Pińczowa (Gimnazjum nr 1 Pińczów)

ZSCKR – chłopcy:

1. Stawiarz Artur klasa III TR
2. Radziszewski Daniel kl. II TR
3. Smogór Paweł kl. IV TR
4. Łyś Grzegorz kl. IV TR
5. Smaczyński Tomasz kl. IV TR
6. Pasternak Marek kl. IITR
7. Wójcik Grzegorz kl. II TR
8. Skura Daniel kl. II TR
9. Doroz Piotr kl. III TR
10. Dobaj Rafał kl. IV TR

ZSCKR – Dziewczęta:

1. Pawlik Patrycja kl. II TŻ
2. Paździórska Martyna kl. III TŻ
3. Dąbek Karolina kl. III TŻ

 

Zwycięzcami byli wszyscy biegacze, którzy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Zarejestrowani wcześniej uczestnicy biegu otrzymali pakiety na które złożyły się pamiątkowe medale oraz koszulki z Żołnierzem Niezłomnym.

W budynku pałacu zainteresowane osoby mogły wysłuchać prelekcji pracownika Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach Marka Jończyka pt. ?Śladami zbrodni na Żołnierzach Wyklętych ? miejsca kaźni i pochówków na terenie Kielc?. Zaprezentowane zostały również po raz pierwszy unikalne zdjęcia z prac archeologicznych na kieleckich ?Piaskach?. W uroczystościach wzięła również Teresa Znojek łączniczka Armii Krajowej.

Niedzielne uroczystości nie mogłyby się odbyć bez organizatorów czyli małżeństwa Anny i Stanisława Steckiewiczów reprezentujących Ludowo-Uczniowski Klub Sportowy CHROBRY przy ZSCKR w Chrobrzu. Organizatorów wsparł Ośrodek Kulturalno-Historyczny BELDONEK Pałac Wielopolskich w Chrobrzu oraz Instytut Pamięci Narodowej, MOZ NSZZ Solidarność, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS – sponsorzy, którzy ufundowali dla zwycięzców upominki. Sędzią głównym biegu był Stanisław Twaróg. Opiekę medyczną zapewniła Harcerska Grupa Ratownicza z Buska Zdroju, a patronat medialny sprawował serwis chroberz.info.

 

16 odpowiedzi na “Blisko 100 uczestników pobiegło „Tropem Wilczym””

 1. Źołnierz napisał(a):

  O co ci wyklęci walczyli…? Przecież Jałta była decydująca…ludzie niepotrzebnie i głupio ginęli…a co najgorsze…mordowani byli cywile jak w Hajnówce…jedna PRL-owska skrajnosc zastąpiona PIS-owską…

 2. Prawilny napisał(a):

  Skrajność – nie skrajność, ale przynajmniej ludzie mogą poznać jeszcze inną optykę i wyciągnąć wnioski. Bo do tej pory druga strona była całkowicie pozbawiona głosu.

 3. DO PRAWILNY napisał(a):

  Synu, co to znaczy do tej pory…nie bądź śmieszny…słyszę o tym prawie już 30 lat…ale młody pewnie jesteś…

 4. DO PRAWILNY napisał(a):

  a ten cały IPN, TO ŚMIESZNI, DYSPOZYCYJNI PRAWNICY I HISTORYCY (HISTERYCY)…wszystko pod dyktando PIS…

 5. xd napisał(a):

  Demokracja jest od 4 czerwca 1989 roku, nie zapominajmy tej daty!

 6. De best napisał(a):

  Według prezydenta Dudy, wolność mamy dzięki żołnierzom wyklętych. Co na to Jarek, Lechu, Duda ten z solidarności co z AK, co z z Maczkiem a co z solidarnością. Chwała „rympaszce ” oraz trynkiewiczowi bo oni też walczyli z komuną i ich nasieniem.

 7. czapajew napisał(a):

  gdyby nie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich to Polska nigdy nie miałaby Ziem Zachodnich czy dostępu do morza, nasi zachodni „sojusznicy” nie chcieli się na to zgodzić, zapamiętajcie to sobie!

 8. do do Prawilny napisał(a):

  Młody nie jestem, chociaż bez wątpienia bym chciał. Nie ośmieszaj się pisząc o 30 latach. Ja m.in,. odnoszę się do naszego powiatu. Widać że kompletnie nie orientujesz się w publicystyce lat 90 tych i początku lat 2000nych o kim pisano w naszym powiecie; o jakiej partyzantce. Widać też że nie wiesz kto przez większość czasu rządził w naszym powiecie a więc siłą rzeczy druga strona nie była dopuszczana do głosu. Co do IPNu nie będe polemizował bo jakoś biegły w tej materii się nie czuje. Ale wydaje mi się, ze taka instytucja powinna istnieć.

 9. cz napisał(a):

  W tym biegu sednem spawy niech zostanie sam ‚bieg”.Bieg dla zdrowia.

 10. Źołnierz napisał(a):

  Do prawilny. ŚMIESZNY JESTEŚ, JAK TY HISTORIĘ RP CHCESZ OCENIAĆ POPRZEZ WŁADZE POWIATU PINCZOWSKIEGO…PRZEMYŚL CO PISZESZ…SIEGAJ PO PROSTU SZERZEJ PO LITERATURĘ…

 11. Prawilny napisał(a):

  Żołnierz nie zachowuj się jak ruski troll i przestań zaklinać rzeczywistość. O prawicowej partyzantce i żołnierzach września nie mówiło się wcale lub bardzo mało natomiast cała hietografia poświęcona była LWP i lewicowym bojownikom. Taka jest prawda i tego nie zmienisz niestety.

 12. Do prawilnego napisał(a):

  Sorry, zapomniałem, źe Ty reprezentujesz linię PIS.Z Tobą dyskusja ma taki sens jak dyskusja z funkcjonariuszami Państwa PIS…naprawdę masz płytkie horyzonty…te rzeczy ja czytałem już bardzo dawno…uwierz mi…

 13. Prawilny napisał(a):

  Tak jasne za to ty typową komuszkową linię.

 14. do Żołnierza napisał(a):

  Jałta była, amnestia też, a ub zamykało i torturowało żołnierzy AK i tych z armii Andersa chociaż się ujawnili i oddali broń; łamali kości bo nie po właściwej stronie walczyli z hitleryzmem.

 15. do żołnierza napisał(a):

  skoro tak – to skąd ich tyle do dnia dzisiejszego ?…żenada pisowska…

 16. Prawilny napisał(a):

  do do żołnierza: oj ty ruski trollu, pisz, pisz… tyle ci zostało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com