Serwis Internetowy Miasta Pińczów

155. rocznica Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Grochowiskami – fotorelacja

0 komentarzy

Zbieramy podpisy na rzecz włączenia Pińczowa do „Pakietu dla średnich miast” 

27 kwietnia 2017 | pinczow.com.pl, | Wyświetleń: 877

Na wniosek Burmistrza, Rada Miejska w Pińczowie jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie włączenia miast poniżej 15 tysięcy mieszkańców będących stolicami powiatu do „Pakietu dla średnich miast” w ramach „Pakietu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast średnich. Jego główne elementy to dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020. Pakiet dla średnich miast dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów. W konsekwencji tego Pińczów, obok Kazimierzy Wielkiej, Włoszczowy oraz Opatowa pomimo, iż jest stolicą powiatu nie został wpisany na listę mogących liczyć na priorytetowe traktowanie. W opinii Rady Miejskiej, niezaliczenie naszego miasta do opracowanego przez rząd pakietu działań priorytetowego traktowania spowoduje utratę funkcji społeczno-gospodarczych i pogorszenie życia naszych mieszkańców.

Dla poparcia tej uchwały będą zbierane podpisy mieszkańców Miasta i Gminy Pińczów. Podpisy będzie można składać w Urzędzie Miejskim, Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, budynku Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz u sołtysów.

W związku z powagą tego przedsięwzięcia prosimy mieszkańców naszego miasta i gminy o składanie podpisów.

38 odpowiedzi na “Zbieramy podpisy na rzecz włączenia Pińczowa do „Pakietu dla średnich miast” ”

 1. Kto? napisał(a):

  Doprowadził do wyludnienia Pińczowa, wyprowadzenia się instytucji, upadku gosporczego, bezsensownego wydawania publicznych pieniędzy na głupoty jak rondo w zupełnie niepotrzebnym miejscu, najmniejszego w woj. korzystania z dotacji umijnych itd. itd. Teraz wielka akcja na wniosek o dotacje.

 2. Jaco napisał(a):

  Do kto twoja nienawiść jest gorsza od faszyzmu, głupoty nie da się opisać. Trzeba zbierać podpisy bo nie może tak być że mniejsze miasta będą traktowane gorzej i spychane na boczny tor, to my mieszkańcy​ tworzymy naszą małą ojczyznę i musimy o nią walczyć, a nie pisać jakieś glupie pierdeluchy.

 3. pozdrawiam napisał(a):

  uważam ,że mimo tych faktycznie ewidentnych „argumentów” powyżej wymienionych mieszkańcy ( ale też i osoby już niezwiązane z Pińczowem )nie powinni przekreślać Pińczowa jako miasta i miejsca, i licznie poprzeć tę petycję – jak tak uważam.

  Do marginalizacji Pińczowa doprowadziła też polityka wojewódzka i brak lobbingu oraz promocji na rzecz miasta. Prosty przykład, okazuje się , że Jędrzejów jest miastem leżącym na Ponidziu, Busko to już w zasadzie stolica Ponidzia, a tym czasem kiedyś tak mówiono o Pińczowie i to w Pińczowie bezpośrednio w mieście jest rzeka Nida!, zabytki i przyroda wraz z krajobrazami. Ale z wielu publikacji ( również tych regionalnych )z ust wielu miejscowych liczących się osób w woj. można usłyszeć prędzej o Busku czy Jędrzejowie w kontekście Doliny Nidy, Pińczów prawie się już nie liczy.

  Ostatnio coraz intensywniej promuje się Jędrzejów ze swoim opactwem i słusznie, ale w Pińczowie też jest klasztor, rewelacyjny szpital dla dusz ale kto to o tym mówi w wydawnictwach na spotkaniach na szczeblu woj. czy wywiadach, choćby po to aby padało słowo Pińczów ale w pozytywnym kontekście. Trzeba się promować mówić głośno o swych walorach, dbać o to co jest i nie niszczyć atutów i ściągać ludzi, inwestorów choćby drobnych.

  A teraz się okazuje że w Jędrzejowie będzie Muzeum Kolejki, trasa będzie skrócona z Jędrzejowa do Wygody. Co lepsze będzie skansen kolejowy w Hajdaszku ( kto wie może nawet później się podepną pod muzeum w Jędrzejowie jako filia ), a co robi Pińczów …? Będzie prosić (i płacić) łaskawie Hajdaszek albo Jędrzejów o to aby kolejka przywiozła turystów z Umianowic jak już powstanie tam kompleks z Nidarium? To powinno być inaczej, to Pińczów powinien rozdawać karty w tej sprawie, a nie ewentualny skansen w Hajdaszku, a Jędrzejów powinien traktować Pińczów jako partnera lecz im na Pińczowie nie zależy i nie ma co się dziwić, każdy dba o swoje podwórko w pierwszej kolejności. I czym przekonać do współpracy skansen czy muzeum jak wszystko zostało zniszczone, stacja oszpecona, zero zaplecza, zero infrastruktury która mogłaby być traktowana jako udział w utrzymaniu kolejki, na torach marne 2-3 wagony. Wyjdzie na to, że o bogatej historii kolejki w Pińczowie serpentynach, o tym że była to na początku prywatna kolejka sejmiku Pińczowskiego, a nie PKP jak inne kolejki dowiemy się być może w…Jędrzejowie i za to im chwała.

  Zaraz może zamkną szpital, a potem zlikwidują powiat i całą resztę. Albo odwrotnie, jak zlikwidują powiat to się okaże, że szpital w mieście niepowiatowym nie ma dofinansowania z budżetu państwa i racji bytu.

 4. odn napisał(a):

  Marność nad marnościami. Sprzedano działający hotel w rewelacyjnym miejscu, w miejsce którego stanęła budowa-widmo. Domki kempingowe po remoncie są 2-osobowe i nie mają łazienki (jaka rodzina z nich skorzysta?), zniszczono stuletnią wąskotorówkę, zalew pomimo inwestycji nadal wygląda jak bajoro. Gdzie remont domu ariańskiego? Gdzie ścieżki rowerowe? Miasto turystyczne Pińczów zaprasza.

 5. NKT napisał(a):

  DO ODN – MASZ RACJĘ !!!! ALE BURMISTRZ STAWIA NA KGW I OSP – ONI GO WYNOSZĄ NA STOŁEK

 6. MERCOR napisał(a):

  „Pakiet dla średnich miast dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów.”
  Zapis jest bardzo jasny i żadna petycja nie pomoże. To jest kolejne marnotrawstwo tym razem papieru.

 7. mmm napisał(a):

  A gdzie morze pinczowskie?

 8. MERCOR napisał(a):

  Już się tworzy. Jak jeszcze popada parę dni to będzie można go zobaczyć

 9. roki napisał(a):

  juz za niedługo wybory ciekawe kto obieca ze zrobi plaże nad pinczowskim morzem?

 10. INWESTOR napisał(a):

  SZKODA MI TEGO MIASTA BO MA POTENCJAŁ, NIESTETY WŁADZE (URZĘDNICY) ODSTRASZAJĄ SWOJĄ BIUROKRACJĄ OD JAKICH KOLWIEK DZIAŁAŃ NA TYM TERENIE. KAŻDY KTO WSKOCZYŁ NA STOŁEK CHCE SWOJE ODSIEDZIEĆ I UCIEKAĆ ,A NAJLEPIEJ ŻEBY NIKT DO NIEGO NIE CHODZIŁ NAWET Z PYTANIEM. TEN KTO CHCIAŁ TU COŚ OTWORZYĆ WYBUDOWAĆ ITP TEN WIE ILE ,, TU,, SIĘ TRZEBA NALATAĆ I UPROSIĆ W STOSUNKU DO INNYCH MIAST W NASZYM WOJEWÓDZTWIE.

 11. ccc napisał(a):

  to może w końcu wybierzmy Burmistrza z Pińczowa, bo dotąd to wieś rządzi.

 12. radiotechnik napisał(a):

  Głównym problemem Pińczowa jest to, że obecne władze, zarówno gminne jak i powiatowe mają swoją wizję, w której Pińczów jest miastem wyłącznie turystycznym i że w tylko w tym kierunku należy się rozwijać. Jest to całkowicie błędne rozumowanie, ponieważ Pińczów nigdy nie stanie się drugim Zakopanym czy Mielnem, które żyją z turystyki, Pińczów jest tylko ciekawą, jednorazową odskocznią dla zaprawionych turystów z wielkich aglomeracji. W Pińczowie należy nastawić się na ściąganie inwestorów, którzy zainwestują w budowę swoich przedsiębiorstw właśnie tu, w Pińczowie lub w okolicach (bo gmina to nie tylko miasto, ale i okoliczne wsie). Moim zdaniem dla każdego, kto chce założyć tu założyć jakieś przedsiębiorstwo zatrudniające powyżej 10 osób gmina powinna zminimalizować jak tylko się da podatki oraz inne opłaty na zasadzie, że firma obiecuje przez 5 lat utrzymać zatrudnienie, a gmina przez ten czas stosuje preferencje podatkowe. Poza tym, Pińczów i wszystko to, co jest położone na południe od Pińczowa to tereny rolnicze, na których uprawia się przeróżne rośliny i dlatego trzeba wejść w kontakt z różnymi producentami spożywczymi (szczególnie z zagranicy) i przekonywać ich, że produkcja tu w Polsce, gdzie są niższe ceny surowca, jego transportu i robocizny będzie im się opłacać. Tak zrobiła w swoim czasie gmina Koprzywnica k. Sandomierza, której włodarze chodzili od drzwi do drzwi i w końcu udało im się namówić firmę Deher do wybudowania u nich przetwórni za 120 mln zł. Poza tym trzeba też postawić na stworzenie dogodnych dróg dojazdowych do aglomeracji krakowskiej oraz katowickiej, ponieważ teraz, żeby bez obawy o mandat TIR mógł dojechać do Katowic, musi nadrabiać prawie 30km, a jeśli drogę Pińczów-Wodzisław podniesiono by do rangi drogi wojewódzkiej, to ta trasa uległaby znacznemu skróceniu, co ma niebagatelne znaczenie dla inwestorów. To samo jest do Krakowa, TIR nie pojedzie na skróty przez Dzierążnię i Małoszów do Krakowa, bo droga jest kręta i są ograniczenia tonażu, tylko musi naginać kilometry jadąc przez Działoszyce i Kazimierzę. Moim zdaniem to są priorytety, na których władza powinna się skupić, chcąc konkurować z Jędrzejowem czy Buskiem o inwestorów.

 13. Basia napisał(a):

  Byłam kiedyś w Urzędzie Gminy- ci pracownicy w większości się strasznie nudzą, z sekretarzem gminy na czele- walka z czasem niesamowita!!!!

 14. Anonim napisał(a):

  Witam pochodze z pinczowa tam sie wychowalam ale obecnie przebywam za granica ( 15 lat) . Przyznam bardzo moje miasto sie zmienilo ale czy na lepsze nie wiem . Powinnin organizowac wiecej atrakcji w czasie wakacji aby sciagac turystow oraz osoby ktore sie tam wychowaly ale za kazym razem kiedy lece na urlot to gorzej np. Dni ponidzia ostatnie fajne jakie pamietam byly 2006 r , zadnego ogniska , rywalizacji sportowych. Powinno sie ludzi zachecac jeszcze nie wyginelo pokolenie trzepaka a mysle ze ludziue w moim wieku 30-40 lat tesknia za dziecinstwem . Po kazdym urlopie zastanawiam sie czy chce wjechac do pinczowa I szczerz przyznam ze od kilku lat robie to ze wzgledu na pozostawiona rodziene w Pinczowie . Juz nic mnie tak nie ” ciagnie ” PRZYKRE A KOCHAM MOJE MIASTO !!!

 15. Do Jaco napisał(a):

  Twoja rozbudowana argumentacja jest bardzo przekonywująca, na poziomie wieloletniego sołtysa. Gdybyś tak jeszcze chłopino, zamiast się nudzić w gabinecie, w którym i tak rzadko bywasz, wziął sie na koniec choć trochę do roboty.

 16. MERCOR napisał(a):

  Z Pińczowa burmistrz już był. Może tym razem wybierzmy burmistrza ze Szczecina to powinno pogodzić wszystkie opcje.

 17. Manu Chao napisał(a):

  Ale mamy radio sieciowe nadawane z Pińczowa – RADIO TPI także aż tak źle z nami nie jest.

 18. Max napisał(a):

  No fajnie że macie radio, tylko ze ono nie spełnia oczekiwań 90% mieszkańców bo nie puszczacie discopolo. Poza tym takie radyjka prędzej czy później będą zamknięte lub zmuszone przez krwiożercze instytucje typu ZAIKS do rejestracji, okoncesjonowania i opodatkowania.

 19. Ja napisał(a):

  Przecież mamy „wspaniałą” strategię rozwoju miasta i gminy, która była ponoć szeroko konsultowana ( w godzinach pracy urzędu. Ponoć była przyjęta z wielkim aplauzem. Opracowano ją na polecenie burmistrza i przyjęto przez radę (ciekawie ilu z radnych ja czytało i ilu zrozumiało). Zarówno obecna jak i wcześniejsza bodaj z 2008 lub 2009 roku nie jest i nie była realizowana.Ciekawie dla czego?

 20. pińczowianka napisał(a):

  „…. Pakiet dla średnich miast dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów…” Jeśli czytać ze zrozumieniem , to o cóż tu walczyć ? Zycie mieszkańców już dawno się tu pogorszyło i dlatego wciąż nas ubywa .

 21. do radiotechnik napisał(a):

  Pierwszy raz się z Tobą zgadzam. Słuszny pogląd. Już dawno to pisałem.

 22. Zemsta wsi napisał(a):

  Burmistrz Badurak przez swe rządy doprowadził do tego, że na poważnie przedstawiana jest kandydatura niejakiego Macieja Kmity jako kandydata na kolejnego włodarza Pińczowa.Nic dodać nic ująć. To jest śmiertelne pożegnanie z miastem chłopca z Koperni.

 23. podpis napisał(a):

  To już wolę Włodzimierza.

 24. ika napisał(a):

  Ale Ilicza, bo ten do niczego

 25. radiotechnik napisał(a):

  Brrr jak sobie pomyślę, że osoba, która nigdy nigdzie nie pracowała, a problemy ludzi i miasta zna tylko z opowieści polityków PO i ich akolitów z „Dla Ponidzia” miałaby zostać burmistrzem to aż mnie ciarki przechodzą. Już bym chyba p. Chlewicką czy p. Urbanową wolał na tym stanowisku.

 26. Maciej Boryna napisał(a):

  Obydwaj Maciusie w Radzie są przystojne, wygadane, wykształcone,jak co na sesji powiedzą to aż szczęka wybija dziurę w podłodze, języki znają i problemy. Jak nie Maciej Kmita na burmistrza, to Maciej Soboń a Włodzimiez na zastępcę i gmina rozkwitnie, a ludziom się będzie żyło…

 27. biskup napisał(a):

  I tak menadżerowie z Kopernii, Pierzchnicy i Działoszyc po 12 latach realizowania swoich wizji spuścili Pińczów na dno. amen.

 28. Jan napisał(a):

  do radiotechnik – nie znasz ludzi a już ich nienawidzisz! Zacznij sam coś robić przynajmniej tyle co Ci z DLA PONIDZIA – (tępieni przez wszystkich, przez Ciebie szczególnie) a wkrótce przekonasz się, że nie jest tak łatwo w Pińczowie. Ja przyglądam im się i jestem pełen podziwu dla Irlowej, utrzymać ludzi z różnych opcji od prawa do lewa to jest majstersztyk. Ciągle ich widać, coś robią.

 29. do Jan napisał(a):

  A co zrobili? Może wymienisz parę przykładów.

 30. tw. Lech napisał(a):

  No, spotykają się…czasem, gadają…od rzeczy,budżet obywatelski wymyślili…chyba, Maciusia chwalą…przed ciotką,na pisiorów nadają…przed ciotką,itd itd poza tym plują i łapią.

 31. radiotechnik napisał(a):

  Jan znam całą śmietankę „Dla Ponidzia”, p. Łaganowskiego, p. Kapałkę, p. Kmitę trochę kojarzę i wiem, czego się po nich mogę spodziewać. I wiem też, dlaczego p. Irli udaję się połączyć ludzi od prawa do lewa. Odpowiedź jest prosta: władza. W 2014 r. wpadli na pomysł, że skoro w troje nie mogli pokonać Baduraka w 2010 r. to może im się to uda w 2014 r. działając w tercecie, ale ten tercet był na tyle egzotyczny, że ludzie tego nie kupili i ponownie wybrali marazm, utrzymanie status quo i grillowanie burmistrza (skądinąd dosyć inteligentnego człowieka) przez 70-letnich starców pokroju pana Z., pana O. i pana Sz.

 32. do radiotechnik napisał(a):

  gmina już ,,biznes,, zrobiła w pasturce 🙂 jak sprzedała 5ha dla PSB po warunkiem że w ciągo 2 lat coś tam sobie postawią i kilku ludzi na 2 lata zatrudnią 🙂 hehehe i działka sprzedana, czas minął a z ludźmi wała się zrobiło i ciszaa…

 33. mmm napisał(a):

  No i mamy morze pinczowskie i co wy na to?

 34. xyz napisał(a):

  Morze Pińczowskie właśnie powstało Piękne rozlewiska i piękne widoki ale zniknie tak szybko jak PSL przy najbliższych wyborach ale najpierw uczyni trochę szkód obywatelom .

 35. ja napisał(a):

  Licze, że PSL zniknie na zawsze z naszego woj.. A JArubas to już całkiem Pińczów olał.

  http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/jedzenie-i-zabawa/kielce/g/szmaragdowy-bristol-w-kielcach-nowa-restauracja-otwarta-zdjecia-wideo,12038190,23624996/

  tak się bawią nasi włodarze

 36. zorientowany napisał(a):

  radiotechnik nie lekceważ starych ludzi bo mają oni wielkie doświadczenie zyciowe ,a nim się obejrzysz to będziesz stary.

 37. Jan napisał(a):

  A kim Ty jesteś radiotechnik – na wszystkim się znasz – jakbyś połknął całą wiedzę od mędrców świata!. Rady dajesz, krytykujesz, obrażasz, pouczasz, zawsze komentujesz. Ja proponuję idź na burmistrza! Jak się ujawnisz – masz mój głos!

 38. radiotechnik napisał(a):

  do Jan jak kogo obrażam to niech idzie do sądu, jak gdzieś powiedziałem nieprawdę, też niech idzie do sądu, prosta sprawa. A komentować będę dotąd aż będę miał wenę, a że mam ją dosyć często, to i często będę się udzielał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com