Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Będzie się grało!

0 komentarzy

Pociąg do … Ponidzia – kolejna edycja imprezy za nami

3 lipca 2017 | Kuszak Andrzej, Fundacja Zwrotnica | Wyświetleń: 1 169

 W miniony weekend odbyła się kolejna edycja imprezy pn.: „Pociąg do … Ponidzia”.

Tego dnia uczestnicy imprezy, głównie dzieci, mogły skorzystać z bezpłatnej przejażdżki koleją wąskotorową na trasie Pińczów – Umianowice – Motkowice – Umianowice – Pińczów. W sobotnim kursie dodatkową atrakcją był przejazd, aż do Motkowic mijając po drodze estakady i most na rzece Nidzie. Dla przypomnienia, w rozkładowych coniedzielnych kursach pociąg wyruszając z Pińczowa o godz. 12.05 przemierza tylko trasę Pińczów – Umianowice – Pińczów, bądź wyjeżdżając z Pińczowa o godz. 14.35 przemierza śródlądową deltę Nidy ale potem kończy bieg w Jędrzejowie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się drezyny rowerowe jak i również modele parowozów prezentowane w Umianowicach, które to musiały się oprzeć swoistemu szturmowi dzieciaków. Tradycyjnie, kiełbasa z ogniska bądź szaszłyki serwowane przez bufet u Pawła też cieszyły się powodzeniem. 

W swoim własnym imieniu oraz wszystkich sympatyków kolejki pragniemy szczególne podziękować Nadleśnictwu Pińczów, które to niezwykle wymiernie wsparło inicjatywę Fundacji Zwrotnica oraz bardzo szybko udzieliło odpowiedzi na naszą prośbę. Nadleśnictwo przekazało do dyspozycji organizatorów pomieszczenie garażowe w dawnej pińczowskiej parowozowni na czas organizacji imprezy (czyli również na dni poprzedzające oraz już po imprezie). Niestety stacja w Pińczowie obecnie nie posiada odpowiedniego zaplecza warsztatowego choćby na przechowanie drezyn, a użyczony garaż idealnie nadawał się do bezpiecznego przechowania sprzętu przez te kilka dni, mimo konieczności przeciągania drezyn na około budynku celem wstawienia na tory.

Dzięki temu, że drezyny stacjonowały na stałe przez parę dni w Pińczowie w niedzielę była możliwa przejażdżka na nich do Motkowic i z powrotem.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową oraz Fundację Zwrotnica wraz z wolontariuszami współpracującymi z fundacją,  przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

 

 

6 odpowiedzi na “Pociąg do … Ponidzia – kolejna edycja imprezy za nami”

 1. zuzia pisze:

  gratulacje dla organizatora-Andrzej Kuszak

 2. ja pisze:

  Impreza udana:-)

 3. EDI pisze:

  Super częściej takie przejażdzki.

 4. to ja pisze:

  Świetna impreza! W Pińczowie, gdzie nic się praktycznie nie dzieje taka imprezka to prawdziwy rarytas. Szkoda tylko, że działania Pana Andrzeja dotyczące reaktywowania kolejki nie są w żaden sposób wspierane przez miejscowe władze:/

 5. aga pisze:

  dlaczego nie było informacji na pinczow.com, że będzie taka impreza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com