Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Otwarcie wystawy fotogramów przedstawiających rekonstrukcję pińczowskiego zamku – fotorelacja

4 komentarze

Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice

14 września 2017 | opr: kpt. Paweł Obważanek, fot: archiwum KP PSP w Pińczowie | Wyświetleń: 445

12 września 2017 r. tuż przed godziną 16:30 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym pożarze kolejowego składu towarowego na wysokości miejscowości Włoszczowice w Gminie Kije.

Do akcji zadysponowano pełną obsadę pińczowskiej strażnicy oraz jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z naszego powiatu.
Strażacy po przybyciu na miejsce zastali pożar granulatu siarki przewożonego w wagonach pociągu towarowego na linii kolejowej nr 70, w odległości około 400 m od najbliższych zabudowań miejscowości Włoszczowice.

Po zabezpieczeniu terenu prowadzonych działań oraz odcięciu zasilania elektrycznego przez pracowników PKP Energetyka oraz uziemieniu składu, ratownicy przystąpili do działań. W wagonie przewożonych było około 60 ton siarki, która najprawdopodobniej uległa samozapaleniu, a zarzewia pożaru ukryte były na całej szerokości wagonu w najniższej jego części.

Strażacy przy pomocy prądów wody dogaszali poszczególne zarzewia ognia. Całość przewożonego granulatu musiała zostać przelana wodą, aby mieć pewność, że sytuacja się nie rozwinie i zagrożenie nie będzie eskalować. Jednocześnie ratownicy zabezpieczyli prądami wody lokomotywę oraz sąsiednie wagony wypełnione siarką oraz stale monitorowali temperaturę palącego się wagonu i pozostałego składu za pomocą kamery termowizyjnej. Po całkowitym opanowaniu pożaru cała zawartość objętego pożarem wagonu została zabezpieczona warstwą piany gaśniczej.

Działania trwały całą noc i zakończyły się przed godziną 5 nad ranem. W akcji wzięło udział 34 strażaków z powiatu pińczowskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com