Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Otwarcie wystawy fotogramów przedstawiających rekonstrukcję pińczowskiego zamku – fotorelacja

4 komentarze

Ciuchcia Expres Ponidzie zakończyła kursowanie

4 października 2017 | NiL. redakcja, pinczow.com | Wyświetleń: 456

W pierwszą niedzielę października, w swój ostatni kurs w tym roku, wyruszył pociąg Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej relacji Jędrzejów – Pińczów – Umianowice – Pińczów – Jędrzejów „Express Ponidzie”.  Tym samym, jedna z największych atrakcji turystycznych Ponidzia zakończyła trwający od maja sezon. Czy będzie to ostatni kurs w najbliższych latach do stolicy Ponidzia?. Na to pytanie ciężko w tej chwili odpowiedzieć, jednak jak zapowiadają osoby związane z „ciuchcią” jak i współwłaściciele, a więc siedem samorządów mających udziały w spółce, do przerwy w kursowaniu kolejki wąskotorowej nie będą chcieli dopuścić.

Przyczyną niepewnej sytuacji kursów do Pińczowa jest inwestycja, która w przyszłym roku rozpocznie się na terenie dworca w Umianowicach, a mianowicie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, którego budowa, (o łącznej powierzchni ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych) ma rozpocząć się w przyszłym roku, a zakończyć na przełomie 2018/19 roku.

Jak zapowiadają władze Parków Krajobrazowych, korzystanie przez turystów z dworca w Umianowicach, ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwe. Kolejną przyczyną, która może zakończyć kursowanie do naszego miasta ciuchci, to niezbyt dobry stan drewnianego mostu na Nidzie przed Umianowicami, który wymaga remontu, ponieważ z roku na rok spada jego nośność.

Inny problem w przerwie w kursowania Ciuchci Ponidzie do Pińczowa widzi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, który wspólnie z małżonką podróżował ostatnim kursem ponidziańskiego pociągu. Starosta twierdzi, że o nieużywane szyny nie będzie nikt dbał i szybko zarosną trawą, która jest notorycznie podpalana na tym terenie, a ogień, który dostać się może pod szyny, może dokonać nieodwracalnych szkód dla infrastruktury kolejki.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy od osób związanych z Ciuchcią Ponidzie, jednym z rozwiązań może być pozostawienie na sezon taboru wraz z lokomotywą w Pińczowie, by kursowała na trasie tylko do Umianowic, na tymczasowy dworzec. Jak będzie? Czas pokaże.

3 odpowiedzi na “Ciuchcia Expres Ponidzie zakończyła kursowanie”

  1. ryszardparis@interia.pl napisał(a):

    kiedy pracowałem w pińczowie w latach 1971-1982 to ciuchcia była towarowa,ale teraz to fajna atrakcja,trzeba to zacować,bo to nie tylko stare fotografie,to także historia i wspomnienia.pozdrawiam Pińczów

  2. anna napisał(a):

    Dziękujemy za Pozdrowienia !!!

  3. Anonim napisał(a):

    bysiu gasi światło koniec dziś ciuchci potem beda kolejne, bravo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com