Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Otwarcie wystawy fotogramów przedstawiających rekonstrukcję pińczowskiego zamku – fotorelacja

4 komentarze

Francusko-polski koncert chóralny w synagodze w Chmielniku

24 października 2017 | OEM Swiętokrzyski Sztetl, pinczow.com | Wyświetleń: 190

W czwartek 26 października 2017 r. w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się koncert połączonych chórów – muzycy przyjadą do Chmielnika z Jędrzejowa i z Francji. Początek koncertu: godz. 16.00. Wstęp bezpłatny.

 Nasz gość z Francji to Chór Choeur de Chambre des Deux-Svres. Tworzy go ok. 30 osób – miłośników muzyki wokalnej, wykonujących eklektyczny repertuar. Prowadzony przez profesjonalną dyrygentkę zespół skupia pełnych entuzjazmu i ciekawości amatorów śpiewu, pozwalając im rozwijać swoją pasję poprzez udział w warsztatach szkoleniowych, projektach twórczych oraz występach publicznych. Chór zawsze interesował się muzyką rozmaitych kultur i chętnie ją promował. W tym duchu odbył już kilka zagranicznych tras koncertowych zrealizowanych we współpracy z chórami w Hiszpanii, Beninie i Finlandii. Repertuar chóru obejmuje: okres od muzyki średniowiecznej po dzieła współczesnych europejskich kompozytorów, od takich twórców jak Schütz, Britten, Bach, Byrd, Purcell do Jacques Barathon, Thierry Machuel i Javier Busto po utwory lokalnego folkloru i tradycyjne pieśni afrykańskie, od romanc sefaradyjskich do popularnych piosenek jidysz.

Anne Koppe – prowadząca, dyrygentka, flecistka i wiolonczelistka, opiekunka artystyczna festiwalu Éclats de voix, instruktorka nauczycieli muzyki chóralnej i wykładowców szkoły muzycznej, prowadząca szkolenia w zakresie dyrygowania chórem, instrumentalistka w zespole Trio de musique séfarade Morenica, zaangażowana w rozmaite projekty rozwoju i doskonalenia śpiewu chóralnego w różnych środowiskach społecznych.

Nasz gość z Polski to Jędrzejowski Chór Miejski. Powstał we wrześniu 2013 r. dzięki staraniom grupy zaprzyjaźnionych miłośników muzyki, w których od dawna dojrzewała potrzeba stworzenia nowej muzycznej przestrzeni. Dzięki przychylności władz miasta i pod egidą Jędrzejowskiego Towarzystwa Muzycznego powstał czterogłosowy chór świecki. Potrzeba wspólnego śpiewania połączyła ludzi różnych zawodów, którzy od podstaw stworzyli nową, chóralną rodzinę. Po zaledwie 2 miesiącach prób z dyrygentem Małgorzatą Banasińską-Barszcz, nastąpił publiczny debiut. Repertuar chóru obejmuje ok 100 utworów o zróżnicowanych charakterze od pieśni sakralnych poprzez utwory patriotyczne, ludowe, po muzykę rozrywkową.

Małgorzata Banasińska-Barszcz – dyrygent i kierownik artystyczny. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez prawie 10 lat związana była ze środowiskiem muzycznym Warszawy. W 1998 r. prof. Szymon Kawalla powierzył jej funkcję dyrygenta Chóru Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, którą sprawowała przez 8 lat. W tym samym czasie założyła Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, którego jest dyrygentem. Od r. 2005 prowadzi chóry i zespół wokalny w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Od 2003 r. jest wykładowcą akademickim na Politechnice Świętokrzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com