Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Otwarcie wystawy fotogramów przedstawiających rekonstrukcję pińczowskiego zamku – fotorelacja

4 komentarze

„Scheda” – czy uda się odnaleźć skarb? (wideo)

8 listopada 2017 | pb, , chroberz.info | Wyświetleń: 319

Więcej o książce opowiada Maciej Liziniewicz:
Opowieść, która mogła się zdarzyć. Równie prawdziwa, co fikcyjna. Czy zagadkowa historia jednego z największych polskich skarbów jest rzeczywiście rozwikłana? A może w labiryncie półprawd i kłamstw ukryta jest ścieżka dla poszukiwaczy przygód?

Zanim spróbowałem nadać książce rys fabularny, długo wertowałem stare pamiętniki. Przychodziło mi to tym łatwiej, że przekładając zapomniane strony pożółkłych wydawnictw odczuwałem dreszcz emocji znany odkrywcom. Przywracałem do życia dawno nieżyjących bohaterów, próbując sobie wyobrazić ich życie, rozterki, smutki i radości. Wszystko to, co składa się na pełnię człowieka. Na stronach ?Schedy? znajdziecie Państwo w wątkach historycznych wiele autentycznych ludzi. Nie tych znanych z kart podręczników, ale takich, którzy tylko na moment zachowali się w ludzkiej pamięci i pozostali jedynie na wyblakłych kartach spisanych wspomnień. Nawet niektóre słowa, które wypowiadają bohaterowie, rzeczywiście padły. Dociekliwi mogą sięgnąć do dziewiętnastowiecznych wydań pamiętników oficerów napoleońskich, czy bliższych nam wspomnień powstańców z 1863 roku. Podążając tym śladem może wpadną na trop, którym ja szedłem? Takim odkrywcom życzę powodzenia i uśmiechów radości, kiedy odnajdą to, co pozwoliło mi ożywić na powrót kilka osób.

Tym, których bardziej cieszy sama tajemnica powiem, że jest ona jak najbardziej prawdziwa. Do dziś nierozwiązana, choć pewnie wielu historyków by się ze mną nie zgodziło. Pisząc o niej starałem się ściśle trzymać faktów, gdzieniegdzie tylko popuszczając wodze fantazji. Tak samo opisywałem miejsca. Większość z nich odwiedziłem, lub jest mi znana z przeszłości. Ta skrupulatność nadała książce walor autentyczności.

A co jest fikcją? Współczesne postacie i zdarzenia. I te pozytywne i negatywne. Mam nadzieję, że nikt nie utożsami się z bohaterami, których opisałem w krzywym zwierciadle. Bowiem wszystko to jest jedynie literacką fantazją.

Życzę Państwu miłej lektury. Najlepiej takiej, która pozwoli oderwać się od codzienności i pogrążyć w zapomnianym świecie. Tak, by na chwilę stał się on Państwa światem.

Książkę można nabyć w dwóch wersjach – klasycznej, drukowanej oraz e-book. Ten ostatni można nabyć tylko za około 10,97 zł w największych polskich elektronicznych sklepach: empik.pl, gandaf.com.pl, nexto.pl i inne.

 

4 odpowiedzi na “„Scheda” – czy uda się odnaleźć skarb? (wideo)”

 1. aga napisał(a):

  Na Wzgórzu Zamkowym nadal gdzieś tam leży złoto zostawione przez Karola Gustawa, trzeba by georadarem przejechać 🙂 tylko nagłośnić wcześniej w mediach żeby się ludzie zlecieli.. a jak nie złoto to by przynajmniej jakieś tunele czy piwnice znaleźli 🙂

 2. Ola napisał(a):

  Jest g… nie złoto.

 3. gh napisał(a):

  na 100% coś tam zostało do odkopania

 4. Real napisał(a):

  Powinni już dawno wyciąć drzewa odsłaniając zamkową jak niegdyś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com