Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury ma się czym pochwalić

0 komentarzy

Wystartowała kampania wyborcza

25 sierpnia 2018 | (NiL) redakcja pinczow.com, fot: archiwum | Wyświetleń: 4 419
Prześlij dalej

Kilka dni temu, premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych – padło na 21 października.  Partie polityczne, ugrupowania i komitety wyborcze mogą oficjalnie informować opinię publiczną o swoich zamiarach w startowaniu w najbliższych wyborach oraz podjąć działania mające na celu rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej. Do batalii o głosy wyborców w tegorocznej kampanii w naszej gminie i powiecie wystartuje sześć ugrupowań. Nowa siła na lokalnej scenie politycznej Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Dla Ponidzia, Ziemia Pińczowska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Dużą niespodzianką jest debiutujący Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty. Ten znany przedsiębiorca, samorządowiec oraz założyciel popularnego zespołu Pozytywnie Nakręceni, postanowił stanąć w szranki w wyścigu o fotel burmistrza oraz ma zamiar wprowadzenia do rad miasta i powiatu swoich kandydatów. Stawia na młodych, przedsiębiorczych ludzi z głową pełną pomysłów. Z jego listy wystartują m.in. prezes OSP Skowronno – Michał Podlach, sołtys Skrzypiowa – Artur Kapa oraz przedsiębiorca  – współzałożyciel i właściciel znanej restauracji w Pińczowie “Głodzilla” – Łukasz Niebudek.

Na zorganizowanej w czwartek konferencji, która miała miejsce 23 sierpnia, w parku miejskim w Pińczowie,  liderzy Stowarzyszenia Dla Ponidzia Pińczów, na czele z Jadwigą Irlą, ogłosili nazwisko swojego kandydata na burmistrza. Jest nim Marcin Saltarski z Leszcz. Na konferencji przedstawiono również kandydatów do rad miasta i powiatu.  Wśród nich znaleźli się m.in. obecni radni: dyrektor Fundacji Złote Serce – Jacek Kapałka, vice dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Andrzej Cepak oraz Ireneusz Gołuszka – przewodniczący Rady Miejskiej. Swojego zamiaru udziału w wyborach do Rady Miasta nie wyraził jeszcze Maciej Kmita. W kuluarach mówi się jednak, że młody samorządowiec stanowisko radnego chce zamienić na fotel w Sejmiku Wojewódzkim. Prawdopodobnie będzie kandydatem na ten urząd z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Równie silną reprezentacje wystawia obecny burmistrz oraz kandydat na burmistrza – Włodzimierz Badurak, ze Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska. Poza znanymi twarzami z dotychczasowych sesji rad miasta i powiatu jak: Sylwia Puchała i Andrzej Głogowiec, o swój mandat radnej powalczą m.in. obecna dyrektor  Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury – Iwona Sendrowska i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej – Urszula Sroka-Kurek.

Vice dyrektor pińczowskiego ogólniaka – Tomasz Pietrzykowski będzie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na stanowisko burmistrza. Przedstawiciele ludowców w boju o powiat pińczowski stawiają na doświadczonych i sprawdzonych samorządowców. Ich jedynkami w powiecie będą: obecny starosta – Zbigniew Kierkowski, który wystartuje z drugiego okręgu oraz vice starosta – Ryszard Barna, który przewodzić będzie w okręgu pierwszym.

Nie od dziś wiadomo, że kandydatem na burmistrza Prawa i Sprawiedliwości będzie z wykształcenia inżynier – Janusz Koniusz. Mieszkańcy Pińczowa już kilka tygodni temu, za pośrednictwem książeczki “Porozmawiajmy o Pińczowie”,  mogli zapoznać z programem wyborczym partii rządzącej dla naszej małej ojczyzny. Wśród postulatów w niej zamieszczonych znaleźć można m.in. odbudowa zamku, powstanie morza pińczowskiego oraz bardzo interesujący projekt przyłączenia do naszego miasta rurociągu z wodami siarczkowymi z lasu winiarskiego.

Prawdopodobnie Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wystawi swojego kandydata na burmistrza Pińczowa. Jednak w walce o miejsce o miejsce w radzie powiatu SLD planuje wystawić podobnie jak PSL doświadczonych samorządowców.  Ich jedynkami w okręgu numer jeden będzie Roman Szczygieł – szef struktur partii w powiecie. Natomiast w okręgu drugim będzie Bogusław Chałuda – obecnie radny powiatowy z Działoszyc.

Pełne listy nazwisk startujących do rad miasta i powiatu poznamy do 17 września, ponieważ tego dnia mija data zarejestrowania wszystkich kandydatów.

30 odpowiedzi na “Wystartowała kampania wyborcza”

 1. Andrzej pisze:

  Janusz Koniusz najlepszy kandydat, polecam książeczkę, oczywiście nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, ale generalnie bardzo dobre podejście do stolicy Ponidzia i gdyby udało się zrealizować opisane tam plany byłoby to szansa na odwrócenie złej passy – tak długo już trwającej.

 2. Do Andrzej pisze:

  Andrzeju, co Ty mówisz?? Podkreśl, że najlepszy ale dla Ciebie chyba. Moim zdaniem nie ma najlepszego kandydata, a jeśli miał bym stawiać to na obecnego włodarza miasta p. Baduraka. To co każdy obiecuje to pic na wodę, szczególnie odbudowa zamku. Powiedzcie mi ludzie jeszcze po cholere wam to morze pińczowskie?? Żadnych korzyści z tego nie będzie, a minusem będzie jeszcze większa ilość komarów w mieście. Pomysł zrobienia morza pińczowskiego bardzo mi się nie podoba. Czekam na program reszty kandydatów…

 3. mlody pisze:

  Powodzenia ! Ja stawiam na młodych ! Chociaż będzie im się chciało coś zdziałać. Nowa świeża krew to nowe pomysły !

 4. Mich. pisze:

  Ja początkowo myślałem o p Koniuszu ale dopiero w tym artykule dotarło do mnie żeton Pan jest z listy PiS w związku z tym jednak uważam że najlepszy dla miasta jest p Badurak.

 5. radiotechnik pisze:

  Jedno jest pewne: w Pińczowie potrzebne są zmiany. Potrzebna jest wymiana większości “elit” pińczowskich, gdyż większość samorządowców i kierowników instytucji samorządowych jest przyspawana od lat na stanowiskach i jakoś nie widać pozytywnych efektów ich pracy. Od czasów budowy szpitala jedyną większą rzeczą, którą zdołano osiągnąć w Pińczowie to jest początek budowy obwodnicy. Przez ponad dwadzieścia lat nie było w Pińczowie żadnej inwestycji, która mogłaby być uznana za przełomową i w wydatny sposób wpłynęła na rozwój Pińczowa. Za ten czas Jędrzejów doczekał się dwóch obwodnic i wiele nowych małych i średnich przedsiębiorstw, ba, nawet taka Dębska Wola czy Włoszczowice się rozbudowują, powstają nowe miejsce pracy, a w Pińczowie, który ma świetne warunki do budowania przemysłu, stoi w miejscu, a lokalni przedsiębiorcy zdani są na samych siebie w działaniu ( i chwała im za to, że nie uciekli z działalnością do ościennych gmin, gdzie przedsiębiorców traktuje się poważnie).
  Moim zdaniem, w tych wyborach można wybierać tylko między dwoma kandydatami, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o życiu przeciętnego człowieka i nie piastowali żadnych funkcji publicznych tj. p. Koniuszem i p. Saltarskim, ze wskazaniem na p. Koniusza, gdyż p. Saltarski ma zaplecze zakorzenione mocno w dotychczasowej “elicie”, zaś zaplecze p. Koniusza jest stosunkowo mało związane z tą “elitą”, nie mieli większej szansy się wykazać, nie są usadowieni tak w miejscowych instytucjach i mają możliwość pokazać, na co ich stać.

 6. ewa pisze:

  a ja stawiam na TEAM Marka Omasty ,masa ludzi z pasją,już działający społecznie,młodzi którzy prowadzą własną działalność gospodarczą u nich pełno zapału ,pomysłu a myślę że sam Marek Omasta tworzy zespól który razem tworzą moc który mocno zamiesza a sam P.Marek jest z wielką szansą na Burmistrza i piszę to realnie,powiem druga tura jest pewna życzę Wam sukcesów

 7. jacek pisze:

  brawa dla radiotechnika, dobrze napisał, z tym jednak że postulaty typu “morze pińczowskie” czy “odbudowa zamku” to czysty kabaret, pan Koniusz mógłby się bardziej wysilić bo na te głupoty to nikt się nie nabierze…

 8. Dawid pisze:

  Liczę na to, że to ten czas gdzie młodzi ludzie przejmują pałeczkę i coś zaczną robić dla naszego miasta. A “leśne dziadki” będą obserwować z boku jak powinno się działać. Dajmy życie temu miastu.

 9. Leks pisze:

  Nie chcial bym nikogo obrazac ale obecny Skład rady miasta to prawie samorządowa gieriatria, średnia zaniza Maciek i Sylwia trochę 😉 Do rady na młodych, na burmistrza grający Marek. Gość z ulanska fantazja i potencjalem powinien być dobrym gospodarzem

 10. Piotr pisze:

  A jak wyglądają wybory do rady gminny tak jak 4 lata temu czy pisiory zmieniły coś.

 11. Wiktor Emigrant pisze:

  Druga tura wyborów na burmistrza -pewna !!!!
  Dwie kadencje burmistrza to maksymalny standard , potem tworzy się już królestwo i zależności jak na Sycylii ;). Zmiana jest wręcz konieczna !!!
  Wszyscy kandydaci startujący z ” ZIEMI PIŃCZOWSKIEJ” to tylko statyści burmistrza, to gwardia, urzędników, dyrektorów i pracowników zawdzięczających swój byt “szefowi” . Którym złożono “propozycję nie do odrzucenia” i którzy wręcz mobbingują !!! swoich pracowników do oddawania głosów na nich —-kasta nie akceptująca kandydatów z “ludu”.
  Mamy teraz feudalny stan ” Pan, chłop i pleban ”
  ” Stajnia Augiasza ” w naszym mieście dla zdrowia powinna zostać co jakiś czas oczyszczona !!!

 12. zat pisze:

  Marek weż się do roboty bo masz realne szanse wygrać z Badurakiem już w pierwszej turze Pińczów stoi za tobą

 13. obserwator pisze:

  Aby gmina dalej się rozwijała są możliwe dwie opcje . Urzędujący Burmistrz pod warunkiem że zastępcą będzie ktoś doświadczony z Pińczowa . Przemawiają za tym wyrobione doświadczenie 3 kadencji . Wie gdzie co załatwić do kogo się udać . Zna pracowników co nie jest tajemnicą że nowego Burmistrza pracownicy urzędu przez długi okres będą lekceważyć zanim się połapie w temacie . Drugi kandydat z PiS a przemawia za tym oczywiście dojście do rządowej kasy . Wiadome że rządzi PiS i jeszcze zanosi się że porządzi . Każda inna opcja będzie zgubą dla Pińczowa . Szczególnie dotyczy to powiatu . Co dla Pińczowa przez 4 lata zrobił Vice z powiatu ??? Tam od dłuższego czasu jest zastój jak w sklepach za komuny . Przez 4 lata nie zrobiono nic poza promowaniem się i parciem na szkło . Hotel nad zalewem straszy . Szkoła specjalna pod górą doprowadzana do upadłości . Szpital się sypie (oddział za oddziałem) . Drogi powiatowe się sypią . Więcej szczegółów proszę sobie dodać z własnego otoczenia .

 14. Do Piotr pisze:

  Wracamy do 4 okręgów . Jednomandatowe już nieobowiązują . Kadencja radnego będzie trwała 5 lat a Burmistrza 4 lata . Kandydat może startować na Burmistrza i do Rady Gminy a nie tak jak poprzednio do Rady Powiatu . Jedna Komisja będzie w czasie głosowania druga po zamknięciu likali będzie liczyć głosy .

 15. Andrzej pisze:

  telezbyszek44.pl/Spacer-uliczkami-Pi%C5%84czowa-.php

  fajny plan na zwiedzanie Pińczowa, takie coś powinno być na oficjalnych stronach i dostępne jako aplikacja

 16. Taki tam pisze:

  A Andrzej Cepak znowu w innym komitecie 😂

 17. Ponury pisze:

  Burmistrz burmistrzem może chcieć dużo ale potrzeba nam odważnego człowieka który zrobi porządek z tymi urzędasami co stawiają się ponad prawo. Nigdy w Pińczowie nie będzie dobrze dopóki tacy urzędnicy siedzą na stanowiskach jak pewien dyrektor co potrafił w twarz powiedzieć “że on przepisów i prawa znać nie musi” i nawet burmistrz nie ma władzy nad swoimi urzędasami.

 18. alex pisze:

  O czym wy tu piszecie, samozachwyt, samopromocja lub zarzuty i obelgi. Byle opluć. Nie spotkałem jeszcze listy kandydatów Pana Marka Omasty, a już wiem że to “ludzie z pasją,już działający społecznie, młodzi którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Że obecna rada to geriatria, że kandydaci Ziemi Pińczowskiej to statyści”. Dla mnie nie ma znaczenia czy kandydat jest urzędnikiem czy prowadzi działalność ma mieć kompetencje, doświadczenie, ambicję i chęci by zmieniać nasze miasto. Do tego oczywiście potrzebna jest przede wszystkim zgoda i wspólna wizja. Ale póki co tego chyba nie widać na horyzoncie.

 19. R pisze:

  Proponuję na początek test dla kandydatów, tak 20 pytań,. Na początek może…
  2+2=…
  Stolica Polski?
  Jaka rzeka przepływa przez Pińczów?
  ….
  Jakieś inne jeszxze propozycje?

 20. xd pisze:

  2+2= to nie takie jednoznaczne – zależy czy sprzedajemy, czy kupujemy

 21. Emilian pisze:

  Czy Witold Cira z ZIEMI PIŃCZOWSKIEJ startuje?
  Bo tylko na Niego warto głosować !!!!!

 22. Mikołaj pisze:

  Tylko Maciej Soboń!!!

 23. M.M.M. pisze:

  I młodzi i starsi są Radom Miasta potrzebni.Ci pierwsi mogą czerpać z doświadczenia życiowego i rozwagi starszych kolegów, starsi korzystać z kreatywności młodych.Do R.zamiast obrażać kandydatów do Rad może trzeba by ich najpierw poznać.

 24. gieno pisze:

  Żeby się w Pińczowie coś drgnęło i zaczęło się zmieniać, musi nastãpić zmiana pokoleniowa. Do rad powinni się dostać ludzie młodzi nie tylko wiekiem ale przede wszystkim mentalnością i jednocześnie ze sporym bagażem doświadczeń. Z pewnością wniosą odpowiednią energię i pasję działania.Oczywiście, powinno się też czerpać z wiedzy, umiejętności i znajomości doświadczonych samorządowców jako swojego rodzaju mentorów. Tylko, czy jest to możliwe w Pińczowie?

 25. Janusz pisze:

  Tomek Pietrzykowski to chyba najmłodszy kandydat na Burmistrza więc pewnie będzie starać się o jak najlepsze zarządzanie miastem, pozostali to po tej kadencji to już emeryci więc brak argumentu do jakiejkolwiek zachęty do inwencji, a więc dalej stagnacja i zryw przed następnymi wyborami

 26. radiotechnik pisze:

  Gieno Masz rację, powinniśmy w Pińczowie zakończyć z erą respiratorów, osób które rządzą w danych instytucjach po naście lat, upychają w nich swoich znajomków i żyją w jednej wielkiej komitywie. Moim zdaniem w instytucjach samorządowych powinien powstać taki trend, jaki widać obecnie w pińczowskich służbach mundurowych: otóż, niemalże całe kierownictwo KPP/KPPSP/ZK jest spoza Pińczowa, niektórzy są z bardzo dalekich stron i to ma taki plus, że taka osoba nie jest umaczana w miejscowe układy rodzinno-polityczne i ma świeże podejście do pracy danego urzędu. Ponadto, powinna być wprowadzona kadencyjność w postaci maksymalnie dwóch kadencji radnego lub kierownika instytucji samorządowej i po tym co najmniej jedna kadencja przerwy na ochłonięcie, nabranie dystansu do swojej dotychczasowej pracy i pozyskaniu doświadczenia w innej dziedzinie życia, bo dla mnie osobiście człowiek specjalizujący się tylko w jednej dziedzinie życia jest człowiekiem niezdolnym do kierowania czy zarządzania czymkolwiek.

 27. WANDA pisze:

  JAK DOBRZE, ŻE STARTUJE W WYBORACH PANI IZA OSZMIANA.
  TO ZNOWU ZOSTANIE PANI DYREKTOREM PORADNI.
  NIEZALEŻNIE KTO ZOSTANIE BURMISTRZEM
  ŻYCZĘ POWODZENIA!!!!

 28. Wiola Ku. pisze:

  WOW. Jaka Ekipa Ziemi Pińczowskiej ?!.
  No to już po “Osie” !

 29. Zbigniew soja pisze:

  Skończcie wreszcie z tym badurakiem.
  On nie myśli o Pińczowie,a tylko o sobie.

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com