Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Miłośnicy jednośladów pojadą w „Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Ścieżkami Jana Moskwy”

2 komentarze

Tereny dzisiejszego Pińczowa w czasach rzymskich tętniły życiem

19 września 2018 | NiL, redakcja, pinczow.com | Wyświetleń: 4 113

Strzały, groty, żelazny nóż w bardzo dobrym stanie, pozostałości dwóch chat szanowane na blisko 2000 lat czy też pradziejowe lodówki do przetrzymywania żywności, to efekt badań archeologicznych, które od kilku tygodni prowadzone są na terenie budowy nowej obwodnicy naszego miasta przy drodze wojewódzkiej Pińczów – Busko. 

Prace wykopaliskowe prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Jagielońskiego z Krakowa, a całość prac koordynują archeolodzy, Dariusz Greń – pracownik  Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Mateusz Okoński – archeolog z małopolski.  Jak dotąd przebadano obszar o wielkości ponad 35 arów, gdzie znaleziono ponad 50 obiektów. W pracach, które mają potrwać prawdopodobnie do końca września, do zbadania jest jeszcze obszar ok. 30 arów.  Cały teren jest dokładnie dokumentowany, m.in. poprzez zdjęcia z drona.

Podczas dotychczasowych prac archeologicznych, odkryto obiekty mieszkalne z okresu wpływów rzymskich oraz pomieszczenia do przechowywania żywności. Ciekawym i bardzo cennym znaleziskiem jest żelazny nóż, zachowany w bardzo dobrym stanie, strzały, groty czy pozostałości po naczyniach ceramicznych. Jak powiedział nam Mateusz Okoński – wszystkie te znaleziska są z perspektywy archeologicznej bardzo cenne. Dzięki nim archeolodzy mają możliwość wglądu w codzienne życie mieszkańców tego terenu. Poza znalezionymi artefaktami, archeolodzy liczą na to, że znajdą monety z okresu rzymskiego – byłoby to bardzo ważne znalezisko.

Na podstawie znalezionych już zabytków można przypuszczać, że mieszkańcy trudnili się rolnictwem, wyrabianiem naczyń oraz polowaniem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, z racji bliskości rzeki Nidy można stwierdzić, że ludność zamieszkująca te tereny również zajmowała się wypasem bydła. Po zakończeniu prac, cały zebrany materiał zostanie skatalogowany, a Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie starało się o włączenie znalezisk w swoje zbiory. Jak zapowiadają archeolodzy, wykopaliska prowadzone w miejscu powstania obwodnicy miasta nie zakłóca harmonogramu jej budowy.

13 odpowiedzi na “Tereny dzisiejszego Pińczowa w czasach rzymskich tętniły życiem”

 1. Ar- che -olog ;-) pisze:

  Ładne dziewczyny 😉 muszę tam sie wybrac to im coś pomoge 😉

 2. Malgorzata pisze:

  Czy ktoś by mógł łaskawie popoprawiać błędy w tym tekście?

 3. z okolicy pisze:

  Zastanawiająca jedna rzecz, piszecie o różnych artefaktach, a nic o widocznych grobowcach.
  Oby wszystko znalezione zostało w Pińczowie.

 4. plugawyLuka pisze:

  Dobrze, że to nie jakiś stary cmentarz żydowski, bo wtedy byłoby po obwodnicy..

 5. Hans pisze:

  Jeszcze brakuje bomba 💣 z II wojny hehe 🙂

 6. Hans pisze:

  Jeszcze brakuje bomba 💣 z II wojny hehe 🙂

 7. zaciekawiony pisze:

  Szkoda, że nasze społeczeństwo tak niewiele wie o Wielkiej Lechii. Tak Lechii, bo nasi przodkowie żyli tu kilka a nawet kilkanaście wieków p.n.e. Na historii nam wtłaczają, że Polska zaczęła się w czasach Mieszka I. A Biskupin to przypadek. A legendy o Lechu, Czechu, Wandzie to wcale nie są legendy tylko prawda.

 8. Ja pisze:

  Historię napisali nam zaborcy i Kościół, dlatego takie są teraz skutki.

 9. Z okolicy pisze:

  Ciekawe zjawisko XXI w. A takie teorie jak o Lechii płaskiej ziemi i szczepionkach itd…
  Żadne poważne źródło nie potwierdzają tych rewelacji. Ale każdy może wierzyć w co chce. No i oczywiście ten nie dobry kościół winny całego zła

 10. Karolina pisze:

  Wow jak to mozliwe

 11. Sylwia pisze:

  I to już wtedy powstała Ziemia Pińczowska !!!!

 12. Ja pisze:

  Z okolicy: Rzuć okiem na taki dokument ,, Crimen sollicitationis”. Może coś Ci się rozjaśni. Poczytaj o obrazie z Jasnej Góry ukazujący poczet władców Polski, napisie na Kolumnie Zygmunta. Zamknięty umysł nie potrafi nawet dopuścić myśli że może być inaczej niż jest. Poczytać warto.

 13. Polska górą pisze:

  Z okolicy: Twoje poważne źródła i instytucje piszą o nagrodzie Nobla dla Wałęsy, a jak się okazuje sprzedawał kolegów. Piszą o cudownym nowym czynniku do klimatyzacji, a jak się okazuje jest bardzo żrący i trujący. Ekologia polega na tym, żeby nam wyczyścić kieszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com