Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Miłośnicy jednośladów pojadą w „Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Ścieżkami Jana Moskwy”

2 komentarze

Wyborcza walka o powiat

9 października 2018 | redakcja pinczow.com, | Wyświetleń: 3 615

Już za niespełna dwa tygodnie, 21 października odbędą się wybory samorządowe, w których uprawnieni do głosowania mieszkańcy wybiorą swoich przedstawicieli do rad powiatów, gmin, sejmików wojewódzkich, a także wójtów i burmistrzów. Nie inaczej będzie w powiecie pińczowskim. Dziś chcielibyśmy Państwu przybliżyć komitety oraz pełne listy kandydatów startujących do rady powiatu pińczowskiego.

W tegorocznych wyborach o mandaty radnego w powiecie pińczowskim powalczy w dwóch okręgach 110 kandydatów z siedmiu komitetów. Okręgi zostały podzielone na Miasto i Gminę Pińczów oraz Miasto i Gminę Działoszyce, Gminę Kije, Gminę Michałów oraz Gminę Złota.

Z numerem listy 2. wystartuje Polskie Stronnictwo Ludowe, które w naszym powiecie w dwóch okręgach wystawiło łącznie 19 kandydatów. Głównymi pretendentami zdobycia największej liczby głosów są obecni zarządcy Starostwa – Ryszard Barna oraz Zbigniew Kierkowski. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 56 lat, okręg 2 – 50 lat

Szesnastu kandydatów do rady powiatu zgłosił Komitet Wyborczy SLD LEWICA RAZEM. Na liście numer 5. Socjaldemokraci wystawili m.in. szefa struktur w powiecie SLD – Romana Szczygła w okręgu 1. oraz dyrektora działoszyckiego oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego Bogusława Chałudę w okręgu 2. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 47 lat, okręg 2 – 57 lat.

Prawo i Sprawiedliwość, które w ogólnopolskim losowaniu list, wylosowało numer 10. do rady powiatu w dwóch okręgach wystawiło 18. kandydatów. Z okręgu 1. wystartuje m.in. znany lekarz Zbigniew Koniusz oraz były vice burmistrz Pińczowa – Jan Bębenek. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 56 lat, okręg 2 – 51 lat.

Vice kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Szostak oraz Marzanna Czerwiec to jedynki z obu list Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczona Prawica Województwa Świętokrzyskiego. Łącznie z listy nr 14. o mandat radych w powiecie z tego komitetu powalczy 11 kandydatów. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 45 lat, okręg 2 – 43 lat.

Numer listy 15. w tegorocznych wyborach do rady powiatu pińczowskiego przypadł Komitetowi Wyborczemu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Dla Ponidzia. Komitet na czele z Jadwigą Irlą z okręgu nr 1 oraz  Ireneuszem Gołuszką z okręgu nr 2 wystawił łącznie do powiatu podobnie jak PSL 19 kandydatów. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 49 lat, okręg 2 – 45 lat.

Ziemia Pińczowska, która w dwóch okręgach wystawiła również 19 kandydatów stawia głównie na pracowników wysokiego szczebla podległym pińczowskiemu ratuszowi, choć nie zabrakło na ich listach również rolników czy przedsiębiorców. Z jedynką w tym okręgu startuje prezes Wodociągów Pińczowskich Andrzej Głogowiec. W drugim okręgu jest mniej znanych nazwisk, a jednym ze startujących jest Marcin Kozłowski – sekretarz Miasta i Gminy Pińczów. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 49 lat, okręg 2 – 45 lat.

Debiutant na pińczowskiej scenie samorządowej – KWW Marka Omasty wystawił swoich kandydatów tylko w jednym okręgu. Komitet stawia na osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z lokalnym samorządem, choć nie brakuje tam osób z dużym doświadczeniem zawodowym. Jedynką w KWW Marka Omasty jest położna Anna Mrozowska, zaś dwójką  Dariusz Garlej – zawodowo związany z pałacem Wielopolskich w Chrobrzu. Trzeci na liście jest Tomasz Fiałkowski, niegdyś kandydat na sejm RP. Średnia wieku w komitecie: okręg 1 – 41 lat.

48 odpowiedzi na “Wyborcza walka o powiat”

 1. zat pisze:

  Z Ziemi Pińczowskiej sama świta władzy i urzędnicy na I okręgu,a lepszy numer bo najwięcej ludzi startujących w wyborach jest z wodociągów i o czym to świadczy

 2. M.M.M. pisze:

  Skoro ludzie sprawdzają się w swojej pracy to warto na nich postawić.

 3. wit pisze:

  Do zat.
  No i jeden menadżer 🙂
  Niech się zajmą swoją pracą, a nie polityką !!!
  Bo wódz i tak się zmieni na 1000% ,a nadgorliwcy będą płakać 🙂

 4. laska z Polski pisze:

  To może niech się zaczną zajmować hodowlą jedwabników. 😀 Jak pełnią funkcję dyrektorskie, za nie małe pieniądze, to powinni się skupić na dyrektorowaniu a nie na polityce. Czy to nie podchodzi pod autorytaryzm, gdzie władza jest skupiona w rękach przywódcy i jego najbliższego środowiska.?

 5. ??? pisze:

  Po co zmiany . Zostawmy powiat zielonym emerytowanym dziadkom i ich podnóżkowi . Tam już i tak nie ma co rozwalić . Jedynka z Pińczowa tyle dobrego dla Pińczowa robi dajmy im szansę na następną kadencję .Pierwsza trójka na drugiej liście tak ciężko pracowała . Szpital i tak już pozamiatany . Niech lepiej powstanie następne Serce . Drogi robione w 50 % przez gmine , marszałka mają , radnego w sejmiku będą mieć zawsze szybciej się dogadają .Po co zmiany . Szybciej będziemy powiat Busko . Będziemy okręgiem uzdrowiskowym . Same zalety .

 6. M.M.M. pisze:

  Lista na jeden okręg wyborczy albo listy niepełne świadczą o tym , że nie udało się znaleźć chętnych do startowania, a to już na wstępie jest słabe.Trzeba głosować na ludzi,którzy mają jakieś osiągnięcia w swojej pracy i potrafią współpracować z innymi,ludzi, którzy nie zmieniają co wybory komitetu wyborczego, bo wiadomo,że nie o solidną pracę w samorządzie im chodzi.Mam też wątpliwości czy ktoś kto nie poradził sobie z przewodniczeniem Radzie Powiatu i sam złożył rezygnację z tej funkcji poradzi sobie na stanowisku burmistrza.

 7. i tyle pisze:

  M.M.M. Bo ludzie się boją kandydować ,
  wiadomo dlaczego.

 8. niezdecydowany pisze:

  A kogo na liście ma Pan burmistrz Badurak ? w wiekszości swoich podwładnych.
  No to chyba daje coś do myślenia .
  Zobaczcie ludzie jaki szum w szeregach Pana Burmistrza , ile się dzieje , jacy wszyscy nagle aktywni . Ile nagle podpisanych projeków ,umów , zdjęć , albumów , imprez itd.
  Szkoda Pińczowa.

 9. M.M.M. pisze:

  Do Gminy nie startują podwładni burmistrza a do powiatu mogą. Trzeba też zauważyć , że w poprzednich wyborach samorządowych startowali pracownicy gminy nie z opcji burmistrza i z tego tytułu nic złego im się nie stało bo nadal tam pracują, a dziś kiedy jeszcze nikt wyborów nie wygrał
  już grozi się niektórym startującym „zieloną trawką”.Widać więc o co w tym chodzi.

 10. niezdecydowany pisze:

  M.M.M. do rady gminy również startują ludzie ze spółek lub innych instytucji powiązanych z obecnym Burmistrzem jak nie wiesz to mogę Cię oświecić.

 11. M.M.M. pisze:

  Wiem, nawet niektórzy tam pracowali jak tego burmistrza nie było.

 12. niezdecydowany pisze:

  M.M.M ci niektórzy są w mniejszości.

 13. greg pisze:

  Do 3M- Ciekawe jakby wyglądały listy Ziemi pinczowskiej gdyby nie było werbunku wśród kierowników, dyrektorów i pracowników podleglych jednostek. I na ile te kandydatury były dobrowolne 😀 😀

 14. analityk pisze:

  Do greg- Jednego i wszyscy wiedzą kogo:)

 15. obserwator pisze:

  Czemu wszyscy czepiają się gminy i jednego ugrupowania ? Jest poważniejszy problem jak powiat . Ludzie przejrzyjcie na oczy . Przecież tam rządzą sami nieudacznicy . Popatrzmy na okręg 1 do powiatu . Co pierwsze 3 osoby zrobiły dla powiatu w ciągu minionej kadencji ? A na listach do powiatu w rządzącej koalicji nie ma urzędników podwładnych czy osób pełniących funkcje sprzeczne z interesem publicznym ? Za chwile większość szkół będzie fundacjami prywatnymi . Wszyscy albo specjalnie albo mocno powiązani z powiatem że boją się komentarz konkretny napisać . Walczmy o powiat jak parę lat temu kiedy odbijaliśmy go z rąk Złotej . 2 km dróg w ciągu 4 lat przy 50% wsparciu gmin . Co to jest przy kilkudziesięciu km gmin ? Przejrzyjcie wreszcie na oczy może że się o prace w powiecie boicie lub w fundacji ?

 16. dlapinczowa pisze:

  do obserwator – a myślisz że kto pisze te wszystkie komentarze? zafrapowany wyborca? szczerze wątpie. obawiam się, że w 90 % kandydaci innych ugrupowań którzy za wszelka cene staraj sie powiedziec ci jak i co masz myśleć. tyle w tamacie

 17. Łukasz pisze:

  Brawo obserwator ! Oddajmy lepiej Złotej powiat ponieważ oni przynajmniej działali na rzecz Złotej a tu w tym grajdole tylko do oczu sobie skaczą. Żal mi was wszystkich, a teraz jeszcze bardzie to widać przed wyborami, zawiść i zazdrość. Gmina coś robi i to widać a faktycznie powiat nic nie zrobił od lat lepiej niech Ziemia (wiadomo jaka) przejmie ten powiat bo przynajmniej widać ich efekty …

 18. xd pisze:

  A może problemem nie jest Ziemia Pińczowska czy Dla Ponidzia tylko wspólny koalicjant w gminie i powiecie tych dwóch ugrupowań ? Może to tu powinna nastąpić zmiana . Wystarczy zaobserwować obecnych radnych od zielonych i zadać sobie pytanie . Co zrobili przez tylko 4 ostatnie lata dla gminy Pińczów ? Przecież mają wsparcie w Urzędzie Marszałkowskim . Gdzie są dziś ci którzy jakiś czas temu pisali: rozliczymy was za szpital za likwidację oddziału ? Dzisiaj siedzą cicho i atakują tych którzy ten oddział chcieli obronić .Wam kury macać nie politykę uprawiać .

 19. szperacz pisze:

  moi drodzy, artykuł o powiecie a dostaje się burmistrzowi. Polecam zapoznać się z protokołem z sesji Rady Powiatu z likwidacji oddziału ginekologicznego http://starostwopinczow.realnet.pl/pliki/Protokol%20nr%2013.pdf (26 lutego 2016)

  i wszystko jasne.
  myślę że dalszy komentarz jest zbędny.
  aha może jeszcze uchwała rady Miejskiej z 26.08.2015 – https://www.prawomiejscowe.pl/UrzadMiejskiwPinczowie/document/199905/Uchwa%C5%82a-X_84_2015

 20. szperacz pisze:

  polecam przeczytać całe Ad. 9

 21. M.M.M. pisze:

  Do niezdecydowanego. Nikt nie odebrał prawa do startowania w wyborach
  ludziom pracującym w instytucjach podlegających gminie. Dzisiaj w Radzie Gminy na 21 radnych pięcioro jest pracownikami takich instytucji i są to radni różnych opcji. Więc w czym problem?

 22. wyborca pisze:

  Ci ludzie oddali własność Pińczowa w ręce Buska gdzie oddział został zamknięty przez SANEPID o czym było cicho .W wyniku głosowania uchwała została przyjęta przy: 10 głosach „za” (radny Ryszard Barna, radna Iwona Chlewicka,radna Irena Moskwa, radny Jacek Kapałka, radny Marek Długosz, radny Ireneusz Gołuszka, radny Zbigniew Kierkowski, radny Michał Leszczyński, radny Zbigniew Szczepański, radny Piotr Zachariasz),
  Natomiast ci radni byli przeciw lub się wstrzymali :6 głosach „przeciw” (radny Andrzej Cepak, radny Andrzej Głogowiec, radny Zbigniew Koniusz, radny Andrzej Kozera, radny Jerzy
  Kułaga, radny Marek Omasta) i 1 głosie „wstrzymuję się” (radny Bogusław Chałuda).

 23. M.M.M. pisze:

  Masz rację Obserwator,dziwne rzeczy się dzieją w powiecie,gdzie funkcję
  przewodniczącego Komisji Oświaty w Radzie Powiatu piastuje dyrektor placówki oświatowej, konkurencyjnej dla takiej samej placówki publicznej podlegającej Starostwu i robiący wszystko by ta druga przestała istnieć.Czy zamiarem Starostwa jest likwidacja szkoły publicznej?

 24. niezdecydowany pisze:

  3xM ja nie mam żadnego problemu to ty zacząłeś pisać o niepełnych listach wyborczych i
  solidnej pracy kandydatow z góry ich niesłusznie oceniajac.Do wyborów niedługo to lepiej zajmijcie się wasza propagandą bo jakos to marnie wam wychodzi ciekawe co jutro ogłoście cm asfaltu a może jakaś szybka ścieżka rowerowa .
  Tempo inwestycji niewiarygodne.
  Moze jednak warto postawić na Ziemię Piń.w takim tempie za rok to będziemy żyli w raju.

 25. M.M.M. pisze:

  Marnie Niezdecydowany, brak argumentów od razu wywołuje agresję.
  Ja staram się dyskutować merytorycznie i nikogo nie obrażać.

 26. niezdecydowany pisze:

  3xM merytorycznie właśnie czytam twoje komentarze próbujesz coś insynuować jakiś układ w powiecie faktycznie merytorycznie.Kazdy niech zajmie się „swoim ogródkiem” bo niewiadomo jakie nowe chwasty wyrosną a może piękne kwiaty.
  Amen.

 27. radiotechnik pisze:

  Odnośnie tematu sprawowania mandatu radnego wraz z inną pracą zarobkową ciekawi mnie fakt z pewnej spółki gminnej. Otóż, kierownikiem działu jest tam osoba sprawująca mandat radnego (notabene z komitetu burmistrza). Oczywiście, nie twierdzę, że jest to niezgodne z prawem, ale w moim odczuciu budzi to pewien dylemat etyczny, czy aby na pewno tak musiało być. Czy musiało być tak, że osoba do niedawna utrzymująca się z gospodarstwa rolnego oraz prac fizycznych i na 90% nie posiadająca wykształcenia wyższego musiała zostać kierownikiem działu w spółce gminnej w trakcie trwania swojej kadencji. Nie chodzi mi nawet o potencjalny brak wykształcenia, bo można być fachowcem w danej dziedzinie po zawodówce nawet, tylko dziwi mnie fakt zatrudnienia w trakcie sprawowania mandatu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 28. W. pisze:

  do radiotechnik
  TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ POMOCY .

 29. prosty wyborca pisze:

  Do M.M.M. (naczelnego trolla ziemi)
  Cytat z artykułu
  „Ziemia Pińczowska, która w dwóch okręgach wystawiła również 19 kandydatów stawia głównie na pracowników wysokiego szczebla podległym pińczowskiemu ratuszowi”
  I to juz chyba bez komentarza :):):):)

 30. Alex pisze:

  Tak czytam te komentarze i widać ewidentnie walkę, plus jak zwykle hejt zwykłych troli. Przecież każdy z nas ma głos, każdy ma wpływ na wyniki. Ale jeśli głosujemy nie na ludzi skutecznych, doświadczonych (nie uwierzę że na stanowisku burmistrza poradzi sobie ktoś bez żadnego doświadczenia), a na nazwiska czy obiecanki to nie miejmy pretensji do radnych, takich wybieramy. Jeśli kobiety z Pińczowa (radne) głosują za zamknięciem oddziału gin-poł, bez żadnej próby jego ratowania to o czym to świadczy. Czy mieliśmy kiedyś kogoś w sejmiku? Po prostu nie głosujemy na swoich, skutecznych, sprawdzonych itd.

 31. Alex pisze:

  Tak na marginesie, jeśli ktoś się sprawdza na swoim stanowisku, bez względu czy jest nauczycielem, dyrektorem czy sprzedawca bez względu z jakiego komitetu, sprawdzi się również jako radny. Ale oczywiście można też zmieniać, jak Prezesa Białoboka w stadninie. Tylko jakie są tego efekty, każdy widzi

 32. też wyborca pisze:

  Do Alex
  Nie ma ludzi niezastąpionych !!!
  I to dotyczy wszystkich(oprócz rodziców).
  Masz poniekąd rację,a kobieta to tylko jedna radna ze starostwa. Ale co do burmistrza 12 lat + 5 ???? to nawet w Korei Północnej się nie zdarza, a w komunistycznych Chinach jest wręcz zabronione. Z socjologicznych badań światowych i doświadczenia wiadomo jak szkodliwe, wręcz sycylijskie struktury i powiązania się tworzą po dwóch kadencjach -i tak jest na całym świecie !!!!
  A co do sejmiku to niech wszystkie opcje postawią na jednego kandydata ,oby tylko był z Pińczowa.

 33. Popieram pisze:

  wylewanie swoich żali nie ma sensu – co 4 lata to samo, wyborcy zadecydują jak będzie, ubolewać należy nad frekwencją, która wyniesie 40% i to jest dramat (tzn. że reszta ludzi ma to wszystko w nosie). Ja idę na wybory i głosuję do rady powiatu na wspaniałą nauczycielkę i wychowawcę Panią MITKĘ-MARSZALIK, która pomogła nie jednej osobie wyjść na prostą. Dziekuję Pani Haniu

 34. idzmy na wybory pisze:

  Do popieram. Idę na wybory !!!!
  Pińczowiacy idźcie na wybory niech nas będzie dużo!!!!!
  Bo jak jadę codziennie i widzę blaszaną ” ścianę płaczu” przy budowanym WC!!! ociekającą złotem, szmaragdem oraz twarzami po liftingu – jedynej „słusznej opcji” .
  Która jest codziennie „moderowana ” przez ludzi od wody, to mi się Pińczowski scyzoryk otwiera 🙂

 35. aga pisze:

  Bez komentarza…, aby matka, radna, głosowała za zamknięciem oddziału ginekologicznego.
  Co się dzieje, albo czy będzie się coś działo z zakupionym dworcem? Ktoś, coś wie?

 36. Mich. pisze:

  A co wy tak wszyscy placzecie nad tym oddzialem, przez wiele lat generowal on ogromne straty wiec musial zostac zamkniety, poprawilo to rentownosc szpitala. Jak wiemy finansowanie oddzialow zalezne jest od ilosci obslugiwanych pacjentow a w naszym miescie b6la zbyt mala ilosc osob korzystajacych z oddzialu, jeszcze w czasie gdy w Pinczowie byl oddzial wiekszosc moich kolezanek oraz osob z rodziny i tak wybierala Kielce z powodu lepszych warunkow do porodu wiec nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem. Inna sprawa jest fakt ze cale pietro po tym oddziale powinno zostac zagospodarowane w sposob odpowiedni do potrzeb moze geriatria lub dodatkowa interna.

 37. Do też wyborca pisze:

  To może przedstawisz te badania. W takim razie prawie wszyscy do wymiany, bo jak pisze jeden z kandydatów 25%rady powiatu jest już cztery kadencję, ciekawe jak w gminie?

 38. jacek pisze:

  dworzec ma iść do remontu, ale co tam będzie to nie wiem…

 39. strach się bać :( pisze:

  Jestem bezpartyjny , ale teraz w Naszym Pińczowie zapanował jakiś obłęd— gdzie nie spojrzę
  widzę jeden „Złoto- Ultramarynowy” kolor i odmłodzone o jakieś 20 lat
  niby znajome twarze.
  Czy żyjemy w mieście monopartyjnym (Korea)????

 40. Maria pisze:

  Strach sie bać dobrze się rozejrzyj, czyimi plakatami oklejone są wszytkie słupy ogłoszeniowe i tablice

  Dobrze się rozejrzyj czyimi plakatami oblepione są słupy ogłoszeniowe i tablice(np.park) i to nie formatu A4.

 41. okreg4 pisze:

  Speracz szacun, żeś sprawę powolnego upadku Szpitala w Pińczowie przypomniał.
  Cytuję „Radny Andrzej Kozera powiedział, że popiera radnego
  Zbigniewa Koniusza. Dodał,
  że chciałby uzupełnić wniosek Pana Koniusza poprzez
  przegłosowanie powołania oddziału
  neurologicznego i udarowego z poradnią i wycofania
  likwidacji oddziału ginekologicznego.
  Wynik głosowania:
  „W wyniku głosowania wniosek został odrzucony przy:
  9 głosach „przeciw” (radny Ryszard
  Barna, radna Iwona Chlewicka, radny Marek Długosz,
  radny Ireneusz Gołuszka, 2 głosach
  „wstrzymuję się” (radny Jacek Kapałka, radny Bogusł
  aw Chałuda) i 6 głosów „za” (radny
  Andrzej Głogowiec, radny Andrzej Kozera, radny Jerz
  y Kułaga, radny Andrzej Cepak, radny
  Zbigniew Koniusz, radny Marek Omasta). ”

  Ludzie ocknijcie się. Widzicie kto stoi za likwidacją oddziału ginekologiczno- położniczego w Pińczowie. Nie zapomnijmy im „podziękować” za tydzień.

 42. Wyborca pisze:

  Kochani wyborcy należy pójść do wyborów i głosować na ludzi odpowiedzialnych , a takowi są wśród kandydatów, potrzeba tylko dobrego rozeznania. Ja zagłosuję za wspaniałą pielęgniarką i dobrym człowiekiem Panią Renatą Lenczowską.

 43. wyborca pisze:

  W powiecie nie spodziewam się zmian . Nikt nie chce podjąć ryzyka zarządzania powiatem . Nikt nie ma pomysłu na powiat . Najlepiej wypromować się na gminie .

 44. seneka pisze:

  Przypominam wszystkim kandydatom , a przede wszystkim tym „prawym i sprawiedliwym” aby uczulili swych pomocników w kwestii rozklejania albo przypinania swoich podobizn. NIE ROBIMY TEGO NA DRZEWACH!!!! To wbrew prawu i wszelakim zasadom. Skoro podczas kampanii nie potraficie tego uszanować to po ewentualnym wyborze nic lepszego nie pokażecie. WSTYD.

 45. M. pisze:

  Co trzecie drzewo kandydat PiS, czy można zszywkami kaleczyć drzewa?

 46. bankier pisze:

  Z ty,i banerami i plakatami to jest biznessss
  kto na tym zyskuje?????

 47. do seneka pisze:

  Dobrze, że jeszcze nie wycięto wszystkich drzew ,no i sie przydały 🙂

 48. wyborczyni pisze:

  Przechodziłem obok starego młyna, kolo,Tesco ,a tam jakby ktoś traktorem
  zaorał wszystkie wielkie banery. Czy policja zajmie sie wreszcie wandalami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com