Serwis Internetowy Miasta Pińczów

ZIELONO MI – VII Wojewódzki Festiwal Piosenki – dla Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi

0 komentarzy

Groby sprzed 4 tysięcy lat znalezione w Pińczowie

28 listopada 2018 | redakcja, pinczow.com (NiL), fot: archeolodzy | Wyświetleń: 2 689

Dwa groby z wczesnej epoki brązu odnaleźli na zakończenie swoich prac archeolodzy, którzy od września prowadzili badania na terenie budowy obwodnicy Pińczowa. Groby oszacowano na około 4 tysiące lat.

Groby pochodzą z kultury mierzanowickiej, a ich wiek szacowany jest na około 4 tysiące lat. W jednym z grobów pochowany został mężczyzna. Razem ze szczątkami odnaleziono 5 naczyń glinianych (2 niemal całe, 3 roztłuczone) oraz 5 grocików strzał. Drugi grób był nieco skromniejszy i już z mniejszą dokładnością można określić płeć pochowanej osoby. Prawdopodobnie jest to również mężczyzna, jednak szczegółowo określi to biegły antropolog.

Podczas trwających blisko trzy miesiące wykopalisk, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, pod kierownictwem Dariusza Grenia – pracownika  Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Mateusza Okońskiego – archeologa z małopolski, przebadali obszar o wielkości około 100 arów.  Skatalogowano 214 obiektów archeologicznych, w tym fragment „długiego domu” z epoki neolitu, kilkanaście jam trapezowych (najgłębsza ok. 2m), dwa domostwa z okresu wpływów rzymskich (5×4,9m oraz 3×3,5m), piec kotlinkowy, tzw. dymarka tak samo z okresu wpływów rzymskich, średniowieczny grot strzały, nóż żelazny  również z okresu wpływów rzymskich oraz kilkaset fragmentów ceramiki od neolitu po pełne średniowiecze.

Na podstawie znalezionych na tym terenie zabytków można przypuszczać, że mieszkańcy tych terenów trudnili się rolnictwem, wyrabianiem naczyń oraz polowaniem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, z racji bliskości rzeki Nidy można stwierdzić, że ludność zamieszkująca te tereny również zajmowała się wypasem bydła. Po zakończeniu prac, cały zebrany materiał zostanie skatalogowany, a Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie starało się o włączenie znalezisk w swoje zbiory.

 

7 odpowiedzi na “Groby sprzed 4 tysięcy lat znalezione w Pińczowie”

 1. ADek pisze:

  Pińczów to nie przypadek.

 2. oko pisze:

  Niesamowita praca Darka Grenia, i fantastyczny materiał na wyjątkową atrakcję dla muzeum. Oby jak najlepiej wykorzystać.

 3. maxiking pisze:

  Proszę redakcję lub kogoś kto się w temacie orientuje o dokładne wskazanie tego miejsca najlepiej w google maps, z góry dziękuję..

 4. john pisze:

  Proszę, oto lokalizacja: GGCG+HM Pińczów

 5. Pińczowianin pisze:

  Pińczów skrywa nie takie znaleziska. Pamiętam jak jako dzieciak wraz z kolegą poszliśmy na wzgórze przed zaczynającym się lasem od strony Podgórza. Chodziliśmy tak i w pewnym momencie kolegą zobaczył wystającą kość. Zaczęliśmy kopać tym co było pod ręką i pokazały się kolejne. Postanowiliśmy pójść po saperke… W sumie jak dobrze pamiętam wykonaliśmy 3 worki kości i sporo ogromnych kłów. Było już późno więc ukryliśmy worki w krzakach i poszliśmy do domu myśląc co z nimi zrobimy. Nastepnego dnia gdy wróciliśmy w to samo miejsce, worków nie było… Powiedzieliśmy o tym naszym rodzicą i tak się zakończyła naszą historia z arheologią

 6. Paweł pisze:

  Złodzieje z wykrywaczami już zacierają ręce żeby dobrać się do tych okolic..

 7. Polach pisze:

  Czy w końcu uwierzycie w Nasze pradawne pochodzenie, Naszych królów kilka tysięcy lat przed Chrystusem. Nasz kraj, który rozciągał się od Renu po Wołgę. Kiedy skończą opowiadać bzdury na lekcjach historii, że istniejemy od Mieszka I. Czy nie zastanawia fakt dlaczego jest zakaz używania wykrywaczy? Ano dlatego, żebyśmy nie grzebali, nie szukali dowodów na Nasze pradawne istnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com