Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Szósty Rajd Rowerowy Śladami Jana Moskwy za nami

0 komentarzy

Szlachetna Paczka dotarła do 60 rodzin

15 grudnia 2018 | Sylwia Skiba, Szlachetna Paczka Pińczów | Wyświetleń: 1 303

Szlachetna Paczka w Pińczowie ma swój rejon już 5 rok.  Każdego roku pomagamy około 40 rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji z różnych powodów: choroba, strata pracy, rozpad rodziny i wiele innych. Lider swoją prace rozpoczyna już w czerwcu, a wolontariusze w październiku.

Pozyskujemy historie rodzin, weryfikujemy, które z nich spełniają kryteria „rodzin paczkowych”, przechodzimy szkolenia, wdrożenia i wyruszamy do rodzin. Pracujemy z nimi, aby dowiedzieć się co spowodowało, że są w tym momencie swojego życia w takiej a nie w innej sytuacji, co zrobili, aby sobie z tym poradzić. Chcemy wiedzieć co ich cieszy, jakie mają plany, z czego i z kogo są dumni. Określamy ich sytuację mieszkaniową  i materialna. Po tym wszystkim zaczyna się ta mniej przyjemna część pracy wolontariusza –  praca w systemie, czyli wprowadzanie wszystkiego  czego się dowiedzieliśmy o rodzinie, kolejna weryfikacja,  opisanie  i wykazanie potrzeb rodziny dla potencjalnego darczyńcy. Trzeba się sprężać, bo koło połowy listopada jest otwarcie bazy rodzin, a każdemu z nas zależy, aby rodziny otrzymały pomoc. Im szybciej ich historie zostaną opublikowane tym szybciej znajda darczyńcę, czyli osobę lub grupę ludzi, przyjaciół, rodziny, firmy, którzy zdecydują się bezinteresownie pomów obcym ludziom. Często te osoby odkładają cały rok, aby kogoś obdarować na święta – to jest piękne. Rozpoczyna się kolejny etap pracy wolontariusza – praca z Darczyńcą.

Pomagamy,  odpowiadamy na rodzące się przy powstawaniu „Paczki” pytania. Jesteśmy łącznikami między Darczyńcą, a Rodziną. Przychodzi moment Finału – dostarczenia paczek do magazynu. Naszym magazynem jest budynek Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, a obecnie Zespół Szkół nr 1 w Pińczowie. Część Darczyńców odwiedza nas na magazynie dostarczając paczki. Są wśród nich tacy, którzy pokochali nasz pińczowski klimat i wracają tu co roku nawet z odległych miejsc np. Warszawa, Kraków, Wieliczka. Mamy również zagranicznych Darczyńców: Nowy Jork, czy Belfast. Duże wsparcie każdego roku otrzymujemy z Krakowa, gdzie mamy magazyn zastępczy.  Na sam koniec jest najprzyjemniejsze – rozwożenie paczek do rodzin. Bardzo często udzielają się nam ich emocje i łzy wzruszenia, bo  jesteśmy świadkami cudów, gdzie dziecko dostaje wymarzony od lat samochód, mama piękne garnki, tata wiertarkę, gdzie rodziny otrzymują brakujący sprzęt AGD czy rehabilitacyjny. To są ogromne emocje. Po tych cudownych przeżyciach pora na podzielenie się nimi z tymi bez których nie byłoby tego wszystkiego – z Darczyńcami. Dzieje się to przez rozmowy telefoniczne, wiadomości czy emalie, a na koniec znów praca w systemie, wypełnianie podsumowań, ankiet i około lutego podjęcie decyzji co z nami za rok?

Każdego roku mamy również dzięki zaprzyjaźnionym, dobrym duszom poczęstunek i drobne prezenty dla Darczyńców (np. cudowne bombki). Dziękujemy za to z całego serca. Wielu wolontariuszy jest z nami od samego początku, każdego roku mamy tez kogoś nowego i to bardzo cieszy. Każdego roku grupa wspaniałych osób jest z nami przy rozładunku tira, który przywozi nam paczki z Krakowa ( w tym roku było to 332 paczki) i bardzo im dziękujemy za to. W tym roku do około 60 rodzin poszło 16 wolontariuszy. Do projektu włączyliśmy 36 rodzin. Łącznie  przez magazyn przeszło 472 paczki. Największa paczka  liczyła 40 kartonów różnej wielkości. Najcenniejsza jak udało się nam oszacować to  może nawet około 12 tysięcy złotych.

Akcja w tym roku zakończona, ale nie dla nas, my dalej pracujemy i z rodzinami i w systemie. Jeśli ktoś LUBI LUDZI zapraszamy już teraz do śledzenia strony szlachetna paczka.pl i gdy zacznie się rekrutacja do dołączenia do nas w rejonie Pińczów.

Każdego roku, od wielu lat równocześnie z projektem Szlachetna Paczka w naszej szkole jest organizowana Świąteczna Pomoc w którą włącza się społeczność szkolna oraz  osoby chcące pomóc. W tym roku pomogli z nami: Szkoła Podstawowa w Brześciu, w Bogucicach i Kijach, Zespół Szkół nr 1 w Pińczowie, Eurocash oraz osoby indywidualne. Paczki spożywcze i ze środkami czystości trafiły do rodzin, które tej pomocy potrzebowały. Było ich około 30.

Pomaganie jest cudownym doświadczeniem. Otrzymujemy w zamian uśmiech, uściski i piękne słowa np. że pod kurtkami mamy skrzydła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com