Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Miłośnicy jednośladów pojadą w „Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Ścieżkami Jana Moskwy”

2 komentarze

OSZUŚCI DALEJ AKTYWNI

12 kwietnia 2019 | D.S, KPP w Pińczowie | Wyświetleń: 213

W ciągu dwóch ostatnich dni na terenie Pińczowa doszło do czterech prób dokonania oszustw na tzw. „policjanta”. Ofiarami miały paść osoby starsze.

Schemat z reguły jest bardzo podobny, chociaż poszczególne wersje oszustwa zmieniają się. W Pińczowie w jednym przypadku nieznana osoba przedstawiała się jako policjant informujący o wypadku bliskiej osoby. Aby ta uniknęła przykrych konsekwencji prawnych, 81- latka miała wpłacić 40 000 zł. Na szczęście gdy dokonywała wypłaty pieniędzy w banku pracownica poinformowała ją, że może to być próba oszustwa. Kasjerka zasiała w ten sposób w głowie seniorki ziarno niepewności, co sprawiło, że kobieta zadzwoniła do swojego syna. Ten zaprzeczył, aby doszło do wypadku i osobiście odebrał mamę z banku.

Drugi przypadek z kolei dotyczył fikcyjnej pożyczki, którą miała zaciągnąć kuzynka od 89-letniego mężczyzny. Ten jednak zorientował się we wszystkim i powiadomił o telefonie policjantów.

Dość ciekawe dwa przypadki miały miejsce w dniu wczorajszym. Otóż osoba przedstawiająca się za policjanta dzwoniła z informacją o dokonywanych atakach hakerskich na konta osobiste. Chcąc się uwiarygodnić prosiła, aby rozmówca zadzwonił na nr 112. Cały haczyk tkwił w tym, że oszust jednocześnie zabraniał się rozłączyć, a więc po wybraniu numeru alarmowego on nadal był przy słuchawce, którą przekazywał swojemu wspólnikowi. Ten potwierdzał, iż przed chwilą dzwonił ?policjant? oraz, że dochodzi do ataków. Następnie dwie poszkodowane w wieku 71 i 72  lata miały udać się do banku, aby ze swoich kont bankowych wyciągnąć wszystkie pieniądze i w ten sposób uchronić je przed kradzieżą. Na szczęście żadna z nich nie wykonała poleceń rzekomego policjanta. Można się domyślać, że w dalszej kolejności byłyby proszone o przekazanie pieniędzy, dla bezpieczeństwa,  fałszywemu policjantowi albo po prostu zostałyby okradzione w drodze z banku.

Prawdziwi policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie będą prowadzić we wszystkich tych sprawach czynności zmierzające do ustalenia sprawców próby oszustwa. Grozi im za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Każda osoba, która otrzyma jakikolwiek telefon z prośbą o wypłatę pieniędzy i przekazanie ich nieznajomym osobom musi zachować szczególną ostrożność i zawiadamiać o tym fakcie swoich najbliższych oraz jednostkę Policji. Jak widać duża rola w zapobieganiu tego typu oszustw leży również po stronie pracowników banku, którzy mogą informować swoich klientów o możliwości zaistnienia tego typu przestępstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com