Serwis Internetowy Miasta Pińczów

JUBILEUSZ TEATRU CIUT FRAPUJĄCEGO

3 komentarze

Kapsuła czasu umieszczona

21 czerwca 2019 | pinczow.com.pl, | Wyświetleń: 2 419

Dzisiejszy dzień zapisze się na długo w historii naszego miasta. Na dzwonnicy przy kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie umieszczono kapsułę czasu.

Rada Miejska w Pińczowie podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Udzielono Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie dotacji na prace konserwatorskie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, nr rejestru 357/A  ? krzyż na wieży dzwonnicy kościoła parafialnego pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Po renowacji postanowiono umieścić w dzwonnicy kapsułę czasu, która zawiera dane o gminie Pińczów, informację o obecnych władzach rządowych i samorządowych, kościelnych, książkę dotyczącą historii miasta, zdjęcia, list do przyszłych pokoleń, monety, gazetę z informacją o renowacji krzyża na dzwonnicy. W krótkiej uroczystości uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie Zdzisław Woźniak, Proboszcz parafii św. Jana ks. dziekan Jan Staworzyński oraz konserwator dzieł sztuki i inżynier budownictwa Paweł Sobczyński, który umieścił kapsułę w specjalnie przygotowanym miejscu na dzwonnicy.

 

11 odpowiedzi na “Kapsuła czasu umieszczona”

 1. Mati pisze:

  Szkoda ze tam zlotowy nie wsadzili…

 2. speedy Gonzales pisze:

  Zadziwiająca informacja. Dlaczego nie podano, że inicjatorem i pomysłodawcą tego działania był radny i regionalista Tomasz Jaklewicz, który przedstawił ten projekt na jednej z pierwszych sesji Rady Miasta – zobacz video. Tamże zaproponował by w kapsule umieszczono wymienione w tekście przedmioty, prowadził rozmowy w tej sprawie z proboszczem, wiceburmistrzem Zatorskim i Wydziałem Nadzoru Właścicielskiego, burmistrzem Badurakiem, a także z pracownikami Muzeum Regionalnego, lokalnymi regionalistami i historykami, lokalnymi stowarzyszeniami. Mam nadzieję, że ta tajemnicza sprawa, zostanie wyjaśniona. Czyżby dlatego, że wymieniony radny nie zawsze zgadza się z polityką prowadzoną przez władze samorządowe, wzięto na nim tego rodzaju, bardziej śmieszny niż żałosny odwet, polegający na przemilczeniu właściwego pomysłodawcy tego wydarzenia? Mam nadzieję, że radny Jaklewicz na najbliższej sesji zażąda wyjaśnień w tej sprawie.

 3. Wieloryb pisze:

  Może ktoś wyjaśni dlaczego na dzwonnicy umieszczono krzyż. Przed remontem dachu o ile dobrze pamiętam na dzwonnicy był rodzaj iglicy, a nie krzyż.

 4. DON KICHOT pisze:

  Fajna laska z tym mikro…..reszta to jakieś bzdety o niczym

 5. marrkon pisze:

  do spedy gonzalesa= zatorskiego już nie ma 3 miesiące po co jaklewicz go sie czepiasz.
  faktycznie na dzwonnicy powinna być iglica ,a na niej krzyz ,ale zapewne względy oszczędnosciowe i konserwator kielecki zniedbał.

 6. Plugawy pisze:

  na renowacje kaplicy św. Anny ledwie z łaski 400 tys. i to z dwóch różnych źródeł.. na żydowską synagogę w Chęcinach 5 mln, Polacy to obywatele 2 kategorii we własnym kraju.

 7. Obserwator. pisze:

  Pińczów cierpi przez to że po wojnie zniszczono cmentarze żydowskie w miasteczku . Tam gdzie grobów nie ruszano nie płaczą że nie ma pieniędzy . Jeszcze się nie nauczyliście że to żydzi rządzą światem ? W jakim innym kraju zamykają ulice tak jak w Pińczowie gdy przyjedzie wycieczka do bożnicy ? Dlaczego znany piłkarz rezygnuje ze swojej cieszynki bo nie chce urazić narodu wybranego ? Parę lat temu rosyjski siatkarz udawał że strzela do polskich kibiców u nas na mistrzostwach świata i miał głęboko w dupie kto co o nim myśli .

 8. maxi pisze:

  Ponoć na dzwonnicy św. Anny jest jakaś stara kapsuła czasu, ktoś coś wie więcej a ten temat? z jakiego moze być okresu?

 9. plugawy pisze:

  @Obserwator Niszczenie żydowskich cmentarzy lub ekshumacje z nich to nie problem, jeśli na tym miejscu będzie budował żydowski developer..

 10. Obserwator. pisze:

  Nie chodzi o sam fakt niszczenia , a sposób w jaki to robiono . Wiem co nieco z opowieści jak to wyglądało a Żydki pamięć mają raczej dobrą . Jeżeli wg Ciebie ekshumacje to nie problem , to czemu Izrael nie zgodził się na ani jedną e Polsce ?

 11. plugawy pisze:

  @Obserwator Proszę nie dawać się omamić słowami pewnych ludzi czy też środowisk na temat zakazu ekshumacji niby z przyczyn religijnych. To kompletna bzdura, nie ma czegoś takiego. Najlepszym przykładem jest tu Jedwabne. Nie ma w żydowskim prawie żadnych przeciwwskazań do ekshumacji, wręcz przeciwnie, szczątki powinny być przeniesione nieco dalej w godne miejsce.

  Ekshumacje w Jedwabnem ostatecznie by udowodniły iż za pogromem stali wyłącznie niemcy (jak tez zresztą wynika z faktów i zeznań, polecam wyszukać „Hermann Schaper i jego Einsatzkommando”). To spowodowałoby wytrącenie środowiskom żydowskim orężu odwiecznego „antysemityzmu”, w walce o przywileje i bezprawne roszczenia do majątków bezdziedzicznych. Niestety śp. L. Kaczynski pod wpływem środowisk żydowskich nakazał wstrzymanie ekshumacji i śledztwa w Jedwabnem zaraz po tym jak zaczęto znajdywać niemieckie łuski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com