Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Kolejne kroki w walce z koronawirusem

3 komentarze

Wystawa w pińczowskim klimacie

20 października 2019 | psck, | Wyświetleń: 1 129

To był wyjątkowy wernisaż… Odczytaniem czterech „Sonetów niedokończonych o Pińczowie” przez aktorów TCF – Marcina Błacha i Wojciecha Jurewicza – otworzyliśmy wczoraj w Galerii Belweder PSCK wystawę „Pińczowskie klimaty”. Wystawę, która łącząc słowo i obraz oddaje wyjątkowość poezji Adama Ochwanowskiego przelanej na płótno przez artystów uczestniczących w I plenerze malarskim „Pińczowskie klimaty” jaki odbył się pod koniec sierpnia w Pińczowie.

„To wielkie wyróżnienie, że cykl moich wierszy stał się inspiracją artystów – podkreślił Adam Ochwanowski. Jak dodał, jest nie tylko zachwycony wystawą, ale i bardzo wzruszony. – W sonetach, ale i pracach jest zawarta historia miasta, postaci, wydarzeń, zdarzeń. Źródłem, a zarazem inspiracją moich sonetów były z kolei prace śp. Andrzeja Dziubińskiego” – dodaje Adam Ochwanowski.

Przypomnijmy, że w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Pińczowie wzięło udział 16 artystów, którzy przyjechali m. in. z Kielc, Radomia, Rzeszowa, Jędrzejowa, czy Góry Kalwarii. Wśród nich znalazła się zachwycona Pińczowem Sylwia Caban z Warszawy.

15 tytułowych prac i 9 poza inspiracją twórczą – to efekt pierwszego ogólnopolskiego pleneru. Są tu obrazy olejne, ale i malowane akrylem. Można w nich znaleźć cząstkę architektury, przyrody, ale i cząstkę fantazji ? mówi Paweł Kisielewski – instruktor-plastyk PSCK, komisarz pleneru.

„Pińczów ma klimat twórczy. To miejsce stworzone dla malarzy. To bardzo znaczące miejsce, idea, przedsięwzięcie”? podkreśla. Jak dodaje, sporo jeździła po świecie, bywała na różnych plenerach, ale Pińczów jest wyjątkowy ? mówi artystka.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pleneru: Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Pińczowskiej, Klubowi Wodnemu Kon-Tiki oraz sponsorom, którzy doceniają i wspierają promocję naszego miasta poprzez sztukę.

Wystawę można oglądać do połowy listopada w Galerii Belweder PSCK. Potem trafi do centrum kultury w Jędrzejowie.

Jedna odpowiedź do “Wystawa w pińczowskim klimacie”

  1. Młot pisze:

    no…rewelka. Pińczów jeszcze tego nie miał. Pani Senderowska jest boska. Nobel sie jej należy. Życie kulturalne w gminie wrze i sie gotuje. Kuźnia kulturalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com