Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Kolejne kroki w walce z koronawirusem

3 komentarze

W roku 2020 przypada 80 rocznica Bitwy o Anglię 

31 stycznia 2020 | Łukasz Łaganowski, | Wyświetleń: 1 563

7 lutego o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbędzie się prezentacja kalendarza „SKRZYDŁA NAD PIŃCZOWEM, SKRZYDŁA NAD ANGLIĄ”.

Kalendarz  przedstawia sylwetki polskich pilotów, uczestników Bitwy o Anglię, którzy pochodzili z przedwojennego powiatu pińczowskiego lub uczyli się latać
w  Szkole Szybowcowej i Żaglowej Polichno-Pińczów.

Organizatorem prezentacji Kalendarza jest Zbigniew Kudasiewicz, właściciel firmy FMK, który jest jego wydawcą. Autorami kalendarza są Jerzy Gałęziowski  i Łukasz Łaganowski. Opracowania graficznego  dokonał Adam Kowalewski. Kalendarz będzie rozdawany po prezentacji i jest wydawnictwem niekomercyjnym w ramach wieloletniego programu „FMK dla Niepodległej”. Prezentacja jest otwarta i zapraszają na nią wydawca i autorzy.

20 odpowiedzi na “W roku 2020 przypada 80 rocznica Bitwy o Anglię ”

 1. Zapomniani bohaterowie pisze:

  Plk. Kazimierz Jaklewicz z Pińczowa, pilot bombowy 305 Dywizjon Ziemi Mazowieckiej RAF. Nie było go i nie ma w Pinczowie, są za to przedwojenni stójkowi i legendarny partyzant Bieszczanin. Ot cały Pinczowek.

 2. Piernik Stary co nosi okulary pisze:

  A sprzedali nas jak nikt nigdy….tacy Angole .kto zna historię ten wie ze trzeba od nich z dala.ludzie bez honoru

 3. jasiu pisze:

  pi

 4. Łukaszenko pisze:

  Uuu, coś niewiele wart ten kalendarzyk Łaganowskiego, skoro pominął takie postacie jak pułkownik pilot Kazimierz Jaklewicz.

 5. Degtyarov pisze:

  Ciekawość to pierwszy stopień do piekła ( nie istnieje ) więc wszedłem na wiki, na biogram ppłk nawigatora Kazimierza Jaklewicza i stwierdziłem w nim, istotne nieścisłości. Podane są dwa miejsca i dwie daty jego urodzin – 28 listopada 1907 Sosnowiec i 2 stycznia 1902
  Bolechów (ob.Ukraina) oraz dwie daty śmierci ( miejsce to samo ) – 7 kwietnia 1982 i 16 sierpnia 1970, Sopot. Natomiast nie znalazłem w necie nic co by wiązało osobę ppłk nawigatora K. Jaklewicza ze Szkołą Szybowcową Polichno-Pińczów lub przedwojennym powiatem pińczowskim.

 6. Do Diegtia...... pisze:

  Oj chłopino, jak taki ciekawy jestes, to wystarczy zapytać rodzinę która mieszka w Pinczowie, nie trzeba wikipedii, wystarczy radny Tomasz Jaklewicz. K.Jaklewicz urodził się w Sosnowcu, mieszkał i uczył się w Pinczowie. Za brawurowe walki lotnicze eskadry pod jego dowództwem pod Częstochową wystawiono jego lotnikom po wojnie pomnik i nazwano szkołe imieniem lotników. Resztę zapytaj np. Tomasza Jaklewicza z Pińczowa, jak będzie miał humor to ci więcej powie jak taki dociekliwy jesteś.

 7. PAF pisze:

  Nawigator to nie Pilot. Pilot i Nawigator to dwie różne funkcje w statku powietrznym. Obu można nazwać za to Lotnikami.

 8. Do Diegtia...... pisze:

  Nawigator, to nie pilot, pilot to lotnik sami wojskowi językoznwcy tutaj urzędują. Ta sama odpowiedź przyjacielu, zapytaj u źródła. Ojciec Tomasza Jaklewicza, Stanisław,był rodzonym bratem Kazimierza Jaklewicza.

 9. PAF pisze:

  Rozmawiałem już jako dziecko z P.Tomaszem o jego krewnych w Lotnictwie. Nie neguję tego. Wręcz przeciwnie – uważam że jest to powód od dumy. Może P.Jaklewicz kiedyś jako historyk szerzej opisze historię Lotników z IIWŚ majacych swoj zwiazek z Pińczowem. Pozdrawiam

 10. czytelnik pisze:

  wikipedia to źródło z ktorego większość społeczeństwa korzysta, zwłaszcza młodzież i szkoda,że nikt nie pofatygował się o dopisanie tych wiadomości o tych związkach z Pińczowem no i w tym kalendarzu powinien też być przedstawiony.

 11. Szkoda słów pisze:

  Z Łaganowskim jest tak,że ma dobre chęci, chyba. Chciał być dobrym burmistrzem, jak wyszło każdy w Pinczowie wie, chciał zrobić
  park, to zlikwidował stara fontanne, robi teraz kalendarzyki jak ten o lotnikach z pinczowskiego, to znowu z kardynalnymi błędami, jak pominięcie zasłużonego żołnierza itd.

 12. PAF pisze:

  A skąd wiadomo, że został pominięty? Nie ma przecież informacji którzy Lotnicy zostali wymienieni…

 13. Do PAF pisze:

  No i co? Byłes kolego na spotkaniu. Łukaszek jest jednak niereformowalny.

 14. Katka pisze:

  Czytajac komenatarze nie sposob, nie odniesc wrazenia, ze zawsze znajda sie utyskiwacze, ktorym nikt i nigdy nie dogodzi. Prosze zazyc Pozitivum i cieszyc sie faktem, ze sa ludzie, ktorym sie jeszcze chce. I to nie za Wasze. Goraco pozdrawiam krajan. Brawo Panowie, super robota!

 15. Do mądrali pisze:

  No to jedź do Kim Dzona tam masz jednomyślność

 16. Do znawców tematu pisze:

  Jakie miał związki pułkownik pilot Kazimierz Jaklewicz z Pińczowem? Bo to, że ma takie samo nazwisko jak jeden z Pińczowskiech radnych to nic nie znaczy. Ja nazywam się jak znany piłkarz. To nie znaczy, że on pochodzi z Pinczowa

 17. Do znawcy tematu pisze:

  Kazimierz Jaklewicz,dokładnie to pochodzi z Grodziska pod Pinczowem-obecne osiedle. Tam w głębi wąwozu jego ojciec Józef -pochowany na pińczowskim cmentarzu,miał spory młyn wodny. Z rodziny Jaklewiczow młynarzy podpinczowskich w Pinczowie żyje całkiem sporo nie tylko Tomasz Jaklewicz. Kazimierz Jaklewicz po wojnie wrócił do Pińczowa, jednak prześladowany przez UB uciekł i nie zatrzymał się aż na Pomorzu

 18. lars999 pisze:

  Można gdzieś nabyć kalendarz?

 19. x13 pisze:

  Kalendarze są nie na sprzedaż ale chyba jeszcze do zdobycia. Sugeruję skontaktować się z właścicielem, http://www.fmk.pl. Powodzenia.

 20. Łukaszek pisze:

  zablokował komentarze na swojej informacji o kalendarzu z lotnikami,dlatego odpowiadając na jego Apel o info o kolejnych zapomnianych lotnikach dedykuję mu wierszyk: Srali muszki do pietruszki,przyjdzie wiosna będzie trawka lepiej rosła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com