Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Kolejne kroki w walce z koronawirusem

3 komentarze

Wspomnienie Żydów pińczowskich – prelekcja Andrzeja Grygiela

7 lutego 2020 | bw, Biblioteka Publiczna | Wyświetleń: 2 020

W czwartek, 30 stycznia w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbyła się prelekcja Andrzeja Grygiela – członka pińczowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki na temat „Wspomnienie Żydów pińczowskich. W 75. rocznicę oswobodzenia obozu Oświęcim-Brzezinka”.

Wystąpienie składało się z trzech części. Pierwsza dotyczyła ogólnych wiadomości o obozie zagłady Oświęcim-Brzezinka. Druga to część merytoryczna, przedstawiająca historię Żydów
pińczowskich od XVI wieku do końca II wojny światowej. W trzeciej części spotkania natomiast pan Andrzej zaprezentował publiczności zabytkowe przedmioty kultury żydowskiej, używane podczas święta Szabat: świeczniki, kieliszki kiduszowe i balsaminkę. Pochodzą one z jego kolekcji judaików po pińczowskich Żydach. Autor spotkania odpowiadał także na pytania zadawane przez publiczność, a na koniec zaprezentował żydowskie „kawały”.

W czasie wykładu prelegent kilkukrotnie podkreślał, że fakty przedstawione w jego wystąpieniu pochodzą ze sprawdzonych materiałów źródłowych, gdyż problem w nim przedstawiony jest tematem w dzisiejszych czasach bardzo trudnym i drażliwym. 

13 odpowiedzi na “Wspomnienie Żydów pińczowskich – prelekcja Andrzeja Grygiela”

 1. Zniesmaczony Janek z Lembertowa pisze:

  super było. Widać że Pan Andrzej to historyk z krwi i kości.

 2. Pesymista pisze:

  Dlaczego Badurak mu nie pomoże. Przecież chłop od lat jest bez pracy, a dla promowania historii regionalnej tyle zrobił.

 3. Szef pisze:

  Ale w czym ma mu pomoc. Wyplate dac? Przeciez to jego wybor ze nie pracuje

 4. Taka prawda pisze:

  Na zasilkach socjalnych ma więcej niż z normalnej pracy. Więc po co ma pracować, może poświęcać się hobby. Tak to się porobiło w tym kraju: pracować się nie opłaca, zawierać małżeństwa też itd.

 5. nikt pisze:

  MYŚLĘ, ŻE CZASEM WARTO WYCIĄGNĄĆ RĘKĘ do takich FASCYNATÓW…Pan Andrzej to rzeczywiście historyk a nie histeryk…może Pan Burmistrz go jakoś zagospodaruje… czego mu życzę !

 6. jacuś pisze:

  Andrzejek wymiata, historyk z krwi i kości, szacun !!

 7. ja pisze:

  Pan Grygiel próbuje zająć miejsce po Panu Dziubińskim. Niestety, nie ta Liga…

 8. Piernik Stary co nosi okulary pisze:

  Osobiście uważam ze Pan Grygiel to faktycznie wyższa liga…. to prawdziwy pasjonat. Ale nie o o to chyba chodzi kto lepszy.obaj to dobrzy historycy

 9. lars999 pisze:

  Czy ktoś zarejestrował wykład w formie video? Chętnie bym posłuchał. I dlaczego wcześniej nie było informacji o prelekcji.

 10. Józek pisze:

  Dziękuję.

 11. Mieszkaniec pisze:

  No i teraz każdy może sobie porównać na tym forum, na podstawie komentarzy,jakie zainteresowanie budzą tak oklepane, że żałosne imprezy pani Senderowskiej, a gmina daje na to dziadostwo że dwa miliony, a impreza pana Grygiela np. która gminę nic nie kosztowała. Dlaczego ludzie nie widzą oczywistych rzeczy.

 12. Trzeba czekać...może kiedyś... pisze:

  Do lars999 i innych nieobecnych. Rejestracji video niestety nie było.Pan Skuza odmówił udziału,bo impreza nie miała błogosławieństwa Baduraka.Tak oto wygląda promocja prawdziwej historii i polityka personalna Magistratu!

 13. Zniesmaczony Janek z Lembertowa pisze:

  A szkoda ze nikt nie zarejstrowal. Bo byłem i musze przyznać ze Pan Grygiel mówił bardzo ciekawie. Szkoda ze nie często się wypowiada bo na prawdę miło się Go słucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com