Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego 

0 komentarzy

Prezentacja kalendarza „Skrzydła nad Pińczowem, skrzydła nad Anglią”

11 lutego 2020 | ŁŁ, pinczow.com | Wyświetleń: 775

7 lutego o godzinie 18.00 w sali Muzeum Regionalnego w Pińczowie odbyła się prezentacja kalendarza „SKRZYDŁA NAD PIŃCZOWEM, SKRZYDŁA NAD ANGLIĄ”. Kalendarz ten ma przypomnieć pilotów, którzy uczyli się w SzkoleSzybowcowej i Żaglowej Polichno-Pińczów im. Gen. L.Berbeckiego lub pochodzili z przedwojennego powiatu pińczowskiego i walczyli w 1940 roku w Bitwie o Anglię.

Prezentacji dokonali : Zbigniew Kudasiewicz – właściciel firmy FMK, wydawcakalendarza oraz Jerzy Gałęziowski i Łukasz Łaganowski – autorzy kalendarza. Łukasz Łaganowski przedstawił sam pomysł i jego realizację. Zbigniew Kudasiewicz omówił projekt realizowany od 2018 roku w jego firmie?FMK dla „Niepodległej” i jeden z jego elementów jakim jest ten kalendarz. Jerzy Gałęziowski dokonał prezentacji postaci występujących w kalendarzu. Są nimi piloci biorący udział w „Bitwie o Anglię,” którzy stawiali pierwsze kroki w lataniu w szkole Szybowcowej i Żaglowej Polichno – Pińczów: – porucznik bombardier Zbigniew Jerzy Kozłowski, – porucznik pilot Zbigniew Olesiński, – porucznik pilot Stanisław Wielgus, – kapitan pilot Antoni Jankowski, – podporucznik pilot Stanisław Skalski, – podporucznik pilot Tadeusz Czerwiński,-porucznik pilot Stanisław Piątkowski, -kapral pilot Stanisław Nocoń, -kapitan pilot Stefania Wojtulanis (stopnie wojskowe z czasu Bitwy o Anglię). Znaleźli się tam również piloci biorący udział we wspomnianej bitwie,pochodzący z przedwojennego powiatu pińczowskiego:- kapitan pilot Stanisław Król urodzony w Zagorzycach, przedwojenny powiat pińczowski, – kapitan pilot Wacław Tarnowski urodzony w Krzyżanowicach.

W kalendarzu umieszczono postać Otmara Kwiecińskiego – Prezesa Kieleckiego Okręgu Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, założyciela szkoły.W spotkaniu uczestniczyło około 60 osób, które otrzymały kalendarze. Wydawca i autorzy zwrócili się z prośbą o nadsyłanie informacji o innych pilotach i członkach personelu lotniczego, zarówno uczestnikach szkoleń jak i pochodzących z przedwojennego powiatu pińczowskiego, walczących w latach1939-1945 w polskim lotnictwie na zachodzie i wschodzie i przesyłanie ich na adres biuro@fmk.pl .Jeśli nadesłane przez Państwa informacje się potwierdzą zostaną wykorzystane i zamieszczone w kolejnym projekcie, który zostanie wydany jeszcze w tym roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com