Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego 

0 komentarzy

85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego 

13 maja 2020 | pinczow.com.pl, | Wyświetleń: 984

12 maja 1935 r. o godz. 20.45 w Belwederze zmarł Józef Piłsudski – wielka postać w historii Polski, działacz niepodległościowy, dowódca I Brygady Legionów, współtwórca II RP.

Z okazji 85. rocznicy śmierci marszałka, w Pińczowie miały miejsce skromne uroczystości zainicjowane przez Jednostkę Strzelecką 2131 Pińczów Związek Strzelecki ?Strzelec?.

O godz. 20.00 odbył się uroczysty przemarsz spod Muzeum Regionalnego w Pińczowie pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, znajdujący się na skwerze obok Pałacu Wielopolskich. W asyście pińczowskich ?Strzelców?, na czele z dowódcą Jednostki Dariuszem Greniem, kwiaty oraz znicze złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Michał Ryk oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Justyna Dziadek.

Należy podkreślić, że to właśnie Józef Piłsudski był inicjatorem założenia Związku Strzeleckiego w 1910 roku, którego tradycje kontynuuje pińczowska Jednostka 2131. Ponadto wiele miejsc w naszym mieście związanych jest z postacią Marszałka. Przy pomniku Konstytucji 3 Maja w 1929 r. z okazji imienin Komendanta. posadzono dąb, któremu nadano jego imię. Na placu dworcowym kolei wąskotorowej znajdował się, niestety niezachowany do dziś, pomnik Piłsudskiego, wykonany w 1934 r. przez miejscowego kamieniarza Jana Bernarda. Muzeum Regionalne przechowuje wierną kopię urny na Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w Zespole Szkół nr 1 w Pińczowie znajduje się oryginalny nekrolog z informacją o nabożeństwie żałobnym za duszę Józefa Piłsudskiego z 1935 r.

 

Jedna odpowiedź do “85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego ”

  1. Hajle Selasje pisze:

    No tak a tablica ku czci Piłsudskiego na dzwonnicy kościoła wkrótce odpadnie. Kogo to interesuje, dla władz najważniejsze żeby fotka była, że one patrioty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com