Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Pińczowie

0 komentarzy

Ciekawa wystawa w pińczowskim Muzeum Regionalnym

28 maja 2020 | MR, | Wyświetleń: 1 877
28 maja 2020 r. Muzeum Regionalne w Pińczowie oficjalnie zaprezentowało wystawę poświęconą historii społeczności żydowskiej w Pińczowie.
Jest to efekt pozyskanego grantu od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Pomoc finansową w realizacji projektu Muzeum otrzymało również z Urzędu Miejskiego w Pińczowie. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach muzeum do końca sierpnia, następnie zostanie przeniesiona na stałe do pińczowskiej synagogi.
 
Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem w wernisażu wystawy udział wziął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Dyrektor muzeum- Justyna Dziadek, a także kurator wystawy- Renata Urban.
 
Uznaliśmy za ważne upamiętnienie historii i kultury społeczności żydowskiej w naszym mieście. Od XVI w. stanowili ważną część mieszkańców Pińczowa. Należy podkreślić, że w okresie międzywojennym co drugi Pińczowianin określał się jako wyznawca religii mojżeszowej. Niestety podczas II wojny światowej zostali wypędzeni z miasta. W 2022 r. przypada okrągła rocznica tego wydarzenia (dokładnie 80 lat). Wystawa stanowi zatem wstęp do planowanych uroczystości z tej okazji, a także jest rzetelnym źródłem informacji o historii pińczowskich Żydów.
 
Zapraszamy serdecznie do zwiedzania!!!
 
 
 

10 odpowiedzi na “Ciekawa wystawa w pińczowskim Muzeum Regionalnym”

 1. Jozin z Bazin pisze:

  Zoska dlaczego bez komentarza? To jest historia Pińczowa i tego nie zmienisz. Dzięki społeczności żydowskiej nasze miasto się rozwijało i dużo znaczyło na mapie Polski w tamtych latach. Poczytaj trochę i się zastanów. Więcej takich inicjatyw.

 2. Obserwator. pisze:

  Tak . Dzięki społeczności żydowskiej nasze miasto się rozwijało , a potem w ramach wdzięczności zaorało żydowskie cmentarze .

 3. risk pisze:

  Obserwator… jesteś nieukiem. Widziałeś kiedyś żeby miasto coś orało nieuku?

 4. Obserwator. pisze:

  Jakaś wysoko wykształcona persona się odezwała ? Masz pojęcie pajacu co po wojnie zrobiono z żydowskimi cmentarzami ?

 5. risk pisze:

  Pajaca to widzisz w lustrze…. komuchy to zrobiło nieuku a nie miasto. Pińczów tworzą i tworzyli Pińczowianie zwykle pozytywnie nastawieni do Żydów i z nimi zżyci… ale dla ciebie nieuku to miasto zaorało… nieuku ty.

 6. Artur pisze:

  Super inicjatywa.
  Zawsze uważałem że nasze iasto niezbyt pamięta o tych ważnych kartach w historii naszego miasta. Myślę że społeczność powinna jakoś bardziej upamiętnić społeczność żydowską. Nie mamy nawet 1 ulicy w mieście związaniej z tą społecznościa. Dodatkowo uważam że synagoga powinna być bardziej otwarta i powinno się wprowadzić coś na kształt dni żydowskich choć raz do roku. Gdyby to dobrze zorganizować to możnaby nawiązać bliższą współp[racę z potomkami, naszych mieszkańców i zapraszać tutaj tą społeczność. Niestety uważam że nasze społeczeństwo jest zbyt ograniczone na inność aby to zrobić.

 7. serce bolesne pisze:

  Chciałem tylko zapytać czy artykuł jest aby na pewno koszerny?

 8. Rysiu pisze:

  Pani dyrektor, super uśmiechnięta 😊 a ta druga jak by za karę

 9. UN pisze:

  A ta druga pani rzeczywiście jest jak za karę. Coś w tym jest.

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com