Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego 

0 komentarzy

Spotkanie w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

16 czerwca 2020 | MR, pinczow.com.pl | Wyświetleń: 1 292

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej , z inicjatywy posła Michała Cieślaka, odbyło się spotkanie w sprawie budowy zbiornika retencyjnego na rzece Nidzie. W spotkaniu uczestniczył Wiceminister Grzegorz Witkowski, Poseł na Sejm RP Michał Cieślak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, który przedstawił koncepcję budowy zbiornika.

Gmina Pińczów 6 lutego 2020 roku wysłała wniosek dotyczący budowy zbiornika retencyjnego na rzece Nidzie do Ministra Marka Gróbarczyka, w ramach realizacji programu rządowego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz ogłoszenia naboru wniosków dotyczących propozycji budowy zbiorników retencyjnych na terenie całego kraju. Będzie to niewątpliwie szansa na rozwój regionu ponieważ zbiornik będzie mógł pełnić funkcję retencyjno-rekreacyjną, przeciwpowodziową oraz energetyczną i wędkarską. Jak podkreśla poseł Michał Cieślak to bardzo ważna inwestycja ze względu na dalszy rozwój Ponidzia wykorzystania walorów przyrodniczych i rekreacyjnych w połączeniu z ofertą uzdrowiskową regionu.

Planowany Zbiornik retencyjny „Pińczów” proponuje się zlokalizować na części tzw. suchego polderu „Michałów”. Koncepcja tego polderu została opracowana przez PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zadania pn. „Fragmentaryczna rozbiórka prawobrzeżnych wałów przeciwpowodziowych w rejonie miasta Pińczowa w kierunku miejscowości Michałów – (Polder Michałów)” w ramach projektu „Zrównoważony rozwój gospodarczy zlewni rzeki Nidy w związku z obszarami Natura 2000 – etap I”. Zbiornik planuje się umiejscowić na najniżej położonym terenie polderu na gruntach miasta Pińczowa i sołectwa Skrzypiów, po południowej stronie rzeki Nidy.

Proponowana powierzchnia zbiornika wynosi ok. 85 ha oraz proponowana głębokość do 3,5m co wymaga częściowego pogłębienia polderu. Teren planowany do wykorzystania pod zbiornik stanowią użytki zielone w całości położone w terenie zagrożonym zalewaniem wodami powodziowymi.

Zbiornik pozwoli na zmagazynowanie w okresach z wysokim poziomem wód znacznych ilości wody – proponowana pojemność zbiornika to ok. 1,7 mln m3, a całego polderu ponad 5 mln m3. W czasie okresów suszy jak i powodzi regulacja przepływu wody na zaporze zabezpieczyłaby zarówno braki wody jak i jej ewentualny nadmiar na terenach położonych po wschodniej stronie drogi wojewódzkiej.

Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak w porozumieniu ze Starostą Pińczowskim Zbigniewem Kierkowskim prowadzą działania dotyczące budowy zbiornika retencyjno – rekreacyjnego na rzece Nidzie, miedzy innymi zbiornik ten został zaplanowany w ramach porozumienia samorządów na rzecz utworzenia Obszaru Strategicznej Interwencji „Ponidzie”, które zostało zawarte w październiku 2019 roku.

W maju bieżącego roku złożono wnioski do Marszałka Województwa świętokrzyskiego o uwzględnienie planów budowy tego zbiornika ze wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz o wprowadzenie go do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.

10 odpowiedzi na “Spotkanie w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej”

 1. Wodnik pisze:

  Jeżeli tym razem wizja stworzenia nowego zbiornika w Pińczowie doszła by do skutku to była by to najlepsza inwestycja jaką ktokolwiek i kiedykolwiek dla Pińczowa zrobił. Trzymam kciuki.

 2. Wieloryb pisze:

  Bardzo ciekawa i konkretna propozycja. Obym doczekał realizacji. Trzymam kciuki za jej powodzenie.

 3. pinczow pisze:

  kiedy przybliżony czas realizacji ?

 4. marek pisze:

  Po wyborach?

 5. Emil pisze:

  Zdecydowanie największą atrakcją turystyczną, ekologiczną i uzdrowiskową Pińczowa będzie wkrótce elektrownia fotowoltaiczna dużej mocy budowana w granicach Pińczowa, na 7 ha nadnidziańskich łąk, na obszarze chronionym przyrodniczo, w miejscu historycznej lokacji Krakowa. Jedną z głównych atrakcji turystycznych będzie bieg szlakiem kamienia i mięty połączony ze slalomem między panelami elektrycznymi.

 6. Degtyarov pisze:

  O planach budowy zbiornika retencyjnego na rzece Nidzie w okolicy Pińczowa ( Skowronno Dolne ), słyszałem lata temu od znajomego – pozdrawiam Stanisławie. Datowały się na lata 70-te XX wieku. Była mowa o ponad 100 ha lustra wody.

 7. ala pisze:

  a co z jeziorem ,,ala chańcza,, na terenie kopalni za włochami ??

 8. zbyszek pisze:

  A po co robić takie coś jak po deszczu jest piękny zbiornik retencyjny na rondzie i nowej obwodnicy. Jak odbiór tego nowego bubla przejdzie to sprawa dla prokuratora

 9. Elizabeth pisze:

  A domy w Skrzypiowie po stronie zbiornika będą stały w wodzie, tak jak to miało miejsce po każdorazowym wylaniu Nidy. Woda na podwórkach i piwnicach po obu stronach drogi.

 10. maxmax pisze:

  Pomysł jest bardzo dobry! Trochę mały ten zbiornik zaprojektowano. Z terenu można wyciągnąć więcej….ale zapewne zawsze ktoś będzie niezadowolony. Czy były brane pod uwagę pomysły połączenia rzeki, zalewu i nowego zbiornika? Wtedy wałem przeciwpowodziowym byłby po prostu zalew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com