Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Pińczowie

0 komentarzy

Ciuchcia na Ponidziu

8 czerwca 2020 | www.kielce.uw.gov.pl, www.kielce.uw.gov.pl | Wyświetleń: 1 537

W Pińczowie Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz uczestniczył w spotkaniu dotyczącym wznowienia działalności Ciuchci Expres Ponidzie.

Podczas spotkania podpisano list intencyjny – porozumienie Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Jędrzejowskiego oraz ościennych gmin ze wspólnikami Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Sp. z o.o. List jest deklaracją podjęcia współpracy zmierzającej do przywrócenia działalności słynnej ciuchci z Ponidzia.

Jak podkreślił wojewoda, na Ponidziu rozwinęły się dwa nurty – wodny i kolejowy. 

– Należy podjąć działania, aby oba te kierunki znów prężnie działały. Stąd też dzisiejsze spotkanie, które jest zaczynem do przywrócenia świetności kolejki wąskotorowej. Kolejki z tak ogromnymi tradycjami i historią – mówił podczas spotkania wojewoda.

Po przeprowadzeniu likwidacji spółki, która obecnie zarządza kolejką dojazdową, zostanie ona przejęta przez samorząd województwa przy współfinansowaniu przez samorządy – dotychczasowych wspólników spółki. Prowadzenie kolejki ma zostać powierzone Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.  Kolejka będzie funkcjonować na trasie Jędrzejów – Umianowice – Pińczów. 

9 odpowiedzi na “Ciuchcia na Ponidziu”

 1. adam pisze:

  Pan Wojewoda wspominał coś o Wiślicy też, jeśli chodzi o kursowanie kolejki, czemu tu jest napisane tylko Jędrzejów – Umianowice – Pińczów ? -pytanie do redakcji

  Co ciekawe o ciuchci naszej w tytułowej sprawie były dziś informacje w Teleexpresie. Pokazano ujęcia z… Pińczowa, fart że na cały kraj nie pokazano tego…”bałaganu” który tu panuje na tej stacji, na szczęście ktoś łaskawym okiem kamery na to spojrzał,i w kadrach nie było choćby blaszoków, więc należą się operatorowi podziękowania.

 2. Antoni pisze:

  Żeby na liscie intencyjnym sie nie skonczylo jak np. w Chrobrzu.

 3. krzemyk pisze:

  w takim tempie działania to ta ciuchcia wyjedzie za 20 lat jak już w Pińczowie tylko wiatr będzie po ulicach hulał..

 4. Zoska pisze:

  … prosimy o wpisy „małymi literami”

 5. Szef pisze:

  Jeden chyba zarazony…

 6. andrzej pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=blxcc6MtPTk

  Przywracanie „pary” na świętokrzyskiej kolejce , wypowiada się Pan wojewoda Koniusz

 7. Mordegaj pisze:

  Inicjatywa dobra. Gdyby tak przywrócić trasę sprzed 30 lat. Czemu Panowie niw noszę masek? Oby nie skończyło się na pogaduchach. Pinczow to piekne miasto Ale ma pecha do nieogarnietych rządzących.ale co się dziwić jak to sama rodzina………kilka wolnych przemyśleń.dziekuje za uwagę.

 8. Antoni pisze:

  Wreszcie jakiś polityk podchodzi do tematu kolejki w sposób wizjonerski (mówię o wojewodzie). Niestety nie on rządzi kasą, a po reakcji i minach jego towarzyszy po tym jak wspomniał o Wiślicy, możemy się domyślać na czym stanie.

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com