Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Pińczowie

0 komentarzy

„W dialogu” z Andrzejem Pągowskim

17 sierpnia 2020 | psck, | Wyświetleń: 766

Ma na ich na swoim koncie ponad 1400 plakatów, wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Jak sam mówi „Plakat nie powinien być, jak letnia herbata.(…) jego zadanie to zwrócić naszą uwagę. Zatrzymać nas.”
Andrzej Pągowski – jeden z najbardziej uznanych polskich grafików i plakacistów, autor większości plakatów do filmów Andrzeja Barańskiego, będzie gościem spotkania „w dialogu”. O sztuce tworzenia plakatów, eksperymentowaniu i współpracy z mistrzami polskiego kina rozmawiać będzie Weronika Wawrzkowicz.

„Bo dobre plakaty dają do myślenia. Plakat przekazuje całą zmysłową informację, której rozwinięciem jest film. (…) Jeszcze wyżej niż uniwersalność cenię w plakatach Andrzeja ich piękną swojskość. (…) To plakaty w całości zbudowane z miejscowych materiałów, i treść, i środki wyrazu pochodzą z naszego podwórka. Dotyczy to zarówno tego co jest na plakacie namalowane, jak i tego do czego się to odnosi.” – tak o plakatach Andrzeja Pągowskiego wypowiada się Andrzej Barański w książce „Być jak Pągowski”.

Podczas spotkania online pokażemy plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Andrzeja Barańskiego w formie spaceru po Pińczowie. Wystawa plakatów dostępna będzie także oglądania w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury od 1 września.

Spotkanie będzie można zobaczyć  na profilu Rozmawiam, bo lubię pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCC0d4IHdD-7kZHXMvKlXvMw lub bezpośrednio z profilu https://www.facebook.com/psckpinczow

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

2 odpowiedzi na “„W dialogu” z Andrzejem Pągowskim”

  1. Zulugula pisze:

    Super. Tylko kiedy i na jakiej stronie będzie to „online”?

  2. redakcja pisze:

    już dodane linki do rozmowy

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com