Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Zawody strzeleckie odwołane

0 komentarzy

Śladami Dygasińskiego po Pińczowie – gra miejska

23 września 2020 | as, Biblioteka | Wyświetleń: 685

W środę, 23 września, na ulicach Pińczowa odbyła się gra miejska „Śladami Dygasińskiego po Pińczowie”. Gra to kolejny punkt projektu „Z Dygasińskim przez Ponidzie”, który realizuje Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Grę miejską „Śladami Dygasińskiego po Pińczowie” opracowała i przeprowadziła bibliotekarka Beata Dudkiewicz. Udział w grze wzięli uczniowie klas VII ze szkół podstawowych w Pińczowie. Szkołę Podstawową nr 1 w Pińczowie reprezentowali Julian, Anna, Małgorzata i Magdalena z opiekunką, panią Agnieszką Strzelec. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie to Julia, Aleksandra, Mateusz i Jakub z opiekunką, panią Anną Oleksy. Gra miała charakter poznawczy i dotyczyła życia i twórczości Adolfa Dygasińskiego oraz miejsc w Pińczowie upamiętniających jego osobę.

Rywalizacja rozpoczęła się krótką prelekcją pracownika Muzeum Regionalnego w Pińczowie, pana Wojciecha Bałabańskiego, na temat życia i twórczości Adolfa Dygasińskiego. Drużyny obejrzały wystawę poświęconą pisarzowi, dostępną w muzeum. Następnie każda grupa otrzymała arkusz z pytaniami dotyczącymi pisarza i wystawy. Obie grupy odpowiedziały na nie wzorowo i przeszły do kolejnego etapu gry, czyli szukania miejsc w Pińczowie, które upamiętniają Adolfa Dygasińskiego. Uczniowie otrzymali plan, według którego mieli szukać obiektów w mieście oraz fotografie tych obiektów, co miało im ułatwić poszukiwania. Każda grupa zaczynała poszukiwania od innego miejsca. Po dotarciu do szukanego obiektu, uczniowie otrzymywali informacje o nim lub cytat z noweli pisarza dotyczący danego miejsca, które zbierali do specjalnej koperty. Z tą kopertą mieli dotrzeć z powrotem do muzeum. I tak drużyny odnalazły budynek po dawnej księgarni im. Adolfa Dygasińskiego (obecnie optyk), fontannę w parku (która jest opisana w noweli „Beldonek”), ulicę Adolfa Dygasińskiego, dawną szkołę im. Adolfa Dygasińskiego oraz pomnik pisarza. Obie grupy spisały się doskonale, docierając do każdego poszukiwanego punktu.

Grę zakończono poczęstunkiem oraz rozdaniem nagród uczniom oraz szkołom za udział w rywalizacji. Nagrody ufundowali: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie, Urząd Miasta i Gminy Pińczów oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Pińczowska. Uczniom gra się bardzo podobała, jeden z nich stwierdził, że jest to ciekawy sposób na poznanie pisarza, bez konieczności siedzenia nad książką.

 

4 odpowiedzi na “Śladami Dygasińskiego po Pińczowie – gra miejska”

 1. chudy literat pisze:

  Kiedyż wreszcie upamiętni się pisarza Alberta Wilczyńskiego, który w przeciwieństwie do Dygasińskiego, rzeczywiście chodził do szkół pińczowskich.

 2. Do chudego ? pisze:

  Od czego są radni?

 3. chrupol pisze:

  Chudy literacie, Dygasiński uczęszczał do szkół w Pińczowie. Takie informacje można znaleźć nawet w Wikipedii. Pińczów i jego okolice to również miejsca w których rozgrywają się utwory ,,Piewcy Ponidzia” np. ,,Beldonek”, ,,Za krowę”.

 4. do chrupola pisze:

  A AL bohatersko walczyła z nazistami i ochraniała Żydów i Polaków przed rabunkami i zabójstwami NSZ. Oj chłopie, chłopie na naukę chyba już za późno, ale do rzemiosła jeszcze masz szanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com