Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Koncert Muzyki Patriotycznej – zaproszenie

0 komentarzy

16. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

3 października 2020 | psck.pl, | Wyświetleń: 1 165

W dniach 30-31 października 2020 w Pińczowie odbędą się XVI Zaduszki Jazzowe. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

  1. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

Pod koniec października Pińczów po raz kolejny stanie się ponidziańską stolicą jazzu.  Przed nami 16. Zaduszki Jazzowe. Na scenie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury wystąpią niekwestionowane gwiazdy muzyki improwizowanej, a tegoroczną edycję Festiwalu otworzą młodzi muzycy ? uczestnicy projektu “J@zzowe improwizowanie w sieci”. W tym roku na fanów i sympatyków jazzu czeka 3 wyjątkowe koncerty, jam session oraz wystawa 2. Międzynarodowego Konkursu Plakatów “We want jazz”.

Pińczowskie Zaduszki na stałe wpisały się w kalendarz ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i  doceniane są przez fanów jazzu z różnych stron Polski. “Zaduszki w Pińczowie zajmują szczególne miejsce w moim sercu. Poprzez spotkanie artystów, publiczności, fanów jazzu, przyjaciół stajemy się na moment jednym organizmem. Celem muzyki jest droga od dźwięku do ciszy a w ciszy odnajdujemy refleksję. Dowodem na to niech będą tegoroczne koncerty wybitnych muzyków, na które Państwa zapraszam.” ? mówi Artur Dutkiewicz ? Dyrektor Artystyczny festiwalu.

Pierwszą gwiazdą 16. Zaduszek Jazzowych będzie koncert Szymon Mika Trio.  To jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany, Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. 30 pa O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. W Pińczowie wystąpi ze swoim trio w skład, którego wchodzą: Szymon Mika – gitara,  Piotr Południak na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji.

Koncert Szymona Miki poprzedzony  będzie prezentacją gitarową i wokalną przygotowaną przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach projektu Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury “J@zzowa improwizacja w sieci”.

W drugi dzień zaduszkowego grania odbędą się dwa wyjątkowe koncerty. Jako pierwszy zaprezentuje się  Wojciech Niedziela Quartet – formacja składająca się z uznanych artystów zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie jazzowej. Jej liderem jest Wojciech Niedziela ? niezwykła osobowość i niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej. W Pińczowie wystąpią z nim: Maciej Sikała na saksofonie, Maciej Garbowski na kontrabasie oraz Krzysztof Gradziuk na perkusji. Kwartet zaprezentuje program autorski (kompozycje Wojciecha Niedzieli) będący wynikiem artystycznych poszukiwań ostatnich kilku lat pianisty.

Po nich muzycznie “przytuli” nas wyjątkowa wokalistka i kompozytorka, specjalistka od wokalistyki jazzowej ? Patrycja Zarychta z zespołem. Koncert zatytułowany “Przytul” będzie niezwykłą muzyczną podróżą przez trudne emocje, niełatwy temat smutku i depresji, przełamany popowo-soulową odsłoną muzyczną artystki, która dodaje lekkości w odbiorze. Na scenie towarzyszyć jej będą: Grzegorz Rdzak (fortepian), Piotr Żaczek (bas), Gniewomir Tomczyk (perkusja). Patrycja Zarychta współpracowała m.in. z Michałem Urbaniakiem, Kubą Badachem, Wojtkiem Pilichowskim, Piotrem Żaczkiem, Femi Temowo. Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Występowała na największych festiwalach Jazzowych w Polsce, m.in. Warsaw Summer Jazz Days oraz Jazz Jamboree (2016) oraz Woodstock 2017 czy Opole 2017 (Koncert Premiery). 

Obok koncertów Zaduszkom Jazzowym tradycyjnie towarzyszyć będzie jam session oraz wystawa plakatów 2. Międzynarodowego Konkursu Plakatu “We want jazz”. Na wystawie pokazanych zostanie 29 najlepszych prac, które znalazły się w finale konkursu organizowanego przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ – partnera pińczowskich Zaduszek. Tematem tegorocznego konkursu był wpływ polskich (lub mających polskie korzenie) kompozytorów w światowy jazz. Prace odnoszą się do twórczości Bronisława Kapera, Henryka Warsa i Victora Younga, których utwory na stałe weszły do kanonu standardów jazzowych.

Bilety na 16. Zaduszki Jazzowe dostępne są w sprzedaży w sekretariacie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz poprzez serwis biletyna.pl – https://tiny.pl/7p3m2

Więcej informacji o artystach i wydarzeniach festiwalowych z bieżącej i minionych edycji można znaleźć na stronie www.pinczowskiezaduszki.pl 

Patronat honorowy nad 16. Zaduszkami Jazzowymi sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Świętokrzyski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com