Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Informacja dla mieszkańców w sprawie transportu do punktów szczepień przeciwko COVID -19

9 komentarzy

PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI

18 listopada 2020 | MR, pinczow.com | Wyświetleń: 1 415
Muzeum regionalne w Pińczowie zaprasza do zwiedzania (oczywiście online) nowej wystawy zatytułowanej:
PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI
Na ekspozycję składają się zdjęcia najstarszych, najpiękniejszych pomników znajdujących się na pińczowskim cmentarzu.
Autorami zdjęć do wystawy są Wojciech Bałabański i Alicja Mazurek.
Dekoracje wykonała Elżbieta Wróbel.
 
Jednocześnie Muzeum chciałoby zaprosić do śledzenia nowego cyklu #pinczowskielapidarium (Facebook, Instagram, strona internetowa), w którym codziennie (do końca listopada) będzie prezentować i dokładnie opisywać wybrane rzeźby nagrobne pińczowskiego cmentarza.
 
Warto przypomnieć, że Lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej znajduje się w jednej z części pińczowskiego cmentarza parafialnego. Na jego terenie można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70-tych Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.
 
Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia. Obok pomników bardzo zniszczonych, zachowały się również takie, na których wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Pochodzą one z mogił carskich urzędników i ich rodzin. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku.
 
 

6 odpowiedzi na “PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI”

 1. strzyga pisze:

  stare nagrobki to nie tylko lapidarium. Wczoraj widziałam na naszym cmentarzu, po raz enty, kolejny zlikwidowany XIX wieczny nagrobek, w dobrym stanie leżał na sąsiedniej mogile, a w jego miejscu świeżutka kwatera. Co ten grabarz i jego pryncypał wyprawiają….

 2. loluś pisze:

  Proszę pracowników Muzeum i strzelców o próbę ustalenia tożsamości żołnierzy września pochowanych przy bramie obok ZSZ

 3. niemand pisze:

  jeśli mowa o grobach urzędników carskich to może też coś o dużo dużo liczniejszych na terenie zajętym później przez szkołę zawodową?

 4. Marian pisze:

  Do Jolusia
  Zostali tam pochowani 5 lub 6 września 1939r. rezerwiści, którzy szli do swoich jednostek i przechodzili przez Pińczów.Było ich 3. Byli w cywilnych ubraniach. Podczas ostrzału Pińczowa schronili się w szałasach z trzciny stojących na łąkach nad Nidą . Szałasy były wykorzystywane przez pasących i pilnujących krowy i gęsi. Niemcy z Góry Św. Anny ostrzelali szałasy. Nie ma informacji o tym w księdze zmarłych w USC. Myślę , że czas wtedy był taki,że nie przetrwały ich dane personalne.
  Pozdrawiam.

 5. madi pisze:

  do Mariana

  A świstak siedzi i zawija te sreberka. Niezłe bajki wymyśliłeś z tymi szałasami dla pasterzy gęsi. Ha, ha, ha.

 6. Marian pisze:

  Informację o tym mam od żyjącego obecnie mieszkańca Pińczowa, który był świadkiem tego wydarzenia.Ostrzeliwanie i zniszczenie tej części Pińczowa do której przylegało pastwisko widać na 2 zdjęciach lotniczych. Powodem była lokalizacja w dniu 5 IX 1939 roku tam 2 pułków kawalerii z Krakowskiej Brygady Kawalerii, którą ostrzeliwali Niemcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com