Serwis Internetowy Miasta Pińczów

JUBILEUSZ TEATRU CIUT FRAPUJĄCEGO

3 komentarze

Platynowe Lwy dla Andrzeja Barańskiego

13 grudnia 2020 | psck, fot. arch. Andrzeja Barańskiego | Wyświetleń: 1 239

Pińczowianin Andrzej Barański otrzymał nagrodę Platynowe Lwy za całokształt twórczości na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który zakończył się wczoraj w Gdyni.  Tym wyjątkowym wyróżnieniem, przyznawanym corocznie przez Komitet Organizacyjny Festiwalu, nagrodzono do tej pory najwybitniejszych twórców polskiego kina, wśród nich m.in. Andrzeja Wajdę, Jerzego Antczaka, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Gruzę i Krzysztofa Zanussiego. Andrzej Barański otrzymał nagrodę razem z Feliksem Falkiem, z którym studiował na jednym roku w PWSFTviT w Łodzi, w latach 70. 

„Czuję się wyróżniony. Otrzymanie Platynowych Lwów na gdyńskim festiwalu równa się zapisaniu w kronice polskiego kina (?) Nie traktuję tej nagrody jako stacji końcowej, będę próbował jeszcze coś w kinematografii zrobić, ale moim zdaniem Platynowe Lwy to najważniejsza z moich dotychczasowych nagród, nawet ważniejsza od nagród międzynarodowych festiwali. Jesteśmy stąd, opowiadamy o tym, co jest tutaj, więc ta nagroda jest rozliczeniem i podsumowaniem tego, co dotychczas zrobiłem i jest przyznawana przez polskie środowisko filmowe, czyli w jakimś sensie w rodzinie.” ? mówił reżyser podczas Festiwalu.

Andrzej Barański to twórca osobny, który zawsze szedł własną drogą. I właśnie ta konsekwencja, wierność swoim przekonaniom i swojemu spojrzeniu zawsze doceniana była przez publiczność i krytyków. W tej niezwykłej twórczości wszystko jest głęboko ukryte: piękno w rzeczach zwyczajnych, powaga w pozornej naiwności, mądrość w prostocie.  Barański często podejmuje w swoich filmach problematykę polskiej prowincji. Wśród najbardziej znanych jego filmów są: „Nad rzeką, której nie ma”, „Dwa księżyce”, „Kramarz”, „Kawalerskie życie na obczyźnie”, „Parę osób, mały czas”. Pod koniec listopada tego roku w Telewizji Polskiej emitowany był najnowszy spektakl Andrzeja Barańskiego ? „Badyle”, z którym reżyser powrócił po trzynastu latach do Teatru Telewizji.

Andrzej Barański urodził się w 1941 roku w Pińczowie. To jak rodzinne miasto ukształtowało go jako człowieka, reżysera i twórcę wielokrotnie podkreśla w wywiadach, spotkaniach, a przede wszystkim w całej swojej twórczości. W 2008 roku Rada Miejska w Pińczowie przyznała Andrzejowi Barańskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pińczowa w dowód uznania za wielki wkład w polską kulturę i promowanie Pińczowa.

„Jedni filmowcy  pływają po różnych morzach, ja jestem zakotwiczony w jednym miejscu,  to miejsce mnie stworzyło i to jest mój twórczy adres . Na życie, na sztukę, patrzę poprzez pińczowską  młodość  oraz przywiązanie  przez całe życie.” ? mówił Andrzej Barański w wywiadzie dla pińczowskiego centrum kultury przy okazji realizacji tegorocznego projektu „Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę”. W ramach projektu zrealizowano m.in. I Przegląd Filmów Andrzeja Barańskiego, wystawę plakatów filmowych oraz rozmowy z aktorami z jego filmów: Rafałem Zawieruchą, Joanną Brodzik, Bernadettą Machała-Krzemińską. 30 grudnia odbędzie się jeszcze jedna rozmowa ? z aktorką Ewą Dałkowską, która zagrała główną rolę w ostatnim filmie „Badyle”. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Andrzej Barański

Jedna odpowiedź do “Platynowe Lwy dla Andrzeja Barańskiego”

  1. Jasny pisze:

    Pięknie. Te Lwy sie po prostu należały panu Barańskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com