Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Budżet obywatelski 2021 Pińczowa

19 komentarzy

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego w Pińczowie

9 czerwca 2021 | ACh, pinczow.com.pl | Wyświetleń: 2 642

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego w Pińczowie. Koncepcja jest przygotowana, wartość inwestycji to około 6 milionów złotych.

Taras widokowy, odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, utworzenie trasy rowerowo – pieszej dla turystów. To tylko część koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Pińczowie. Plany są poważne, jednak wartość inwestycji to około 6 milionów złotych.

W ostatnich dniach do naszego Urzędu Miejskiego oraz do burmistrza Pińczowa, Włodzimierza Baduraka dociera wiele pytań odnoście budowy tarasów widokowych w Pińczowie oraz planów zagospodarowania Wzgórza Zamkowego.

Spieszymy z informacją, że plany inwestycyjne dotyczące wyżej wymienionego miejsca są poważne i długoterminowe. Na zlecenie gminy została już przygotowana koncepcja rewitalizacji Wzgórza Zamkowego. Co najważniejsze – dokument na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na zaplanowane prace.

W dokumencie określono wstępny zakres prac oraz koszt przedsięwzięcia, który oszacowano na około 6 milionów złotych.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wielki potencjał ma nasze Wzgórze Zamkowe. Chcielibyśmy stworzyć tam miejsce w którym przeszłość łączyłaby się z teraźniejszością. Do najważniejszych planów należy między innymi odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, który niegdyś górował nad naszym miastem. Chcielibyśmy je przekształcić w kolejną atrakcję turystyczną, tworząc trasę rowerowo – pieszą, punkty widokowe oraz park miniatur budowli wykonanych z kamienia pińczowskiego, czyli Pińczaka – informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów.

W ramach rewitalizacji przewidziane są następujące prace:

 • odsłonięcie, nadbudowa i uzupełnienie fundamentów Zamku (według koncepcji profesora L. Kajzera),
 • utworzenie traktu pieszo – rowerowego i budowa parkingu u podnóża wzgórza zamkowego przy ulicy Żwirki i Wigury,
 • odtworzenie fragmentu historycznego traktu,
 • budowa dwóch punktów widokowych,
 • wycinka drzew w obrysie zamku i na osiach widokowych (panorama miasta) oraz nasadzenie krzaczastej zieleni niskiej na południowo – zachodniej części stoku,
 • ekspozycja krzyża i dębu jako miejsca atrakcyjnego widokowo.

Ponadto koncepcja przewiduje budowę budynku technicznego u podnóża wzgórza zamkowego obok parkingu. Mieściłyby się w nim toalety dla zwiedzających oraz punkt obsługi dla turystów.

Koszt przedsięwzięcia wynosi około 6 milionów złotych, co znacznie przewyższa możliwości finansowe gminy. Jednakże samorząd stara się o pozyskanie dofinansowania na ten cel.

– Staramy się o pozyskanie środków z zewnątrz na tę inwestycję. Wnioskowaliśmy już o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niestety nie przyznano nam środków. Nie poddajemy się i będziemy aplikować w nowym okresie programowania, który obejmuje lata 2021 – 2027 – informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

O postępach prac będziemy na bieżąco Państwa informować.

GRAFIKA 

Zamek w Pińczowie

Jak czytamy na stronie Radia Kielce: „Zamek rycerski z Pińczowa, o którym dziś możemy się dowiedzieć już tylko i wyłącznie ze źródeł historycznych, przekazów czy zachowanych rycin, dawniej był najokazalszą i najwspanialszą budowlą w całym Królestwie Polskim.

Powyżej rys. Erik Jönson Dahlberg

Jak informuje Edyta Paw z Muzeum Regionalnego w Pińczowie, najpierw na wzgórzu istniał wczesnośredniowieczny gród, który strzegł bezpieczeństwa górników wydobywających wapienie. W 1241 roku uległ zniszczeniu. Najprawdopodobniej w wyniku pożaru, będącego skutkiem najazdu tatarskiego. Był zbudowany z bloków gliny i drewna.

Później na jego miejscu, powstała druga budowla z końca XIII wieku.

– Przebieg jego murów dostosowano do formy wzgórza, na którym był usytuowany. Głównym elementem była masywna, cylindryczna wieża po wschodniej stronie, która wpisywała się w obwód murów. Zabezpieczała ona pobliską bramę wjazdową, prawdopodobnie pełniła też funkcję mieszkalne. Jednak w większej mierze spełniała ona funkcję typowo obronne. Cypel wzgórza został odcięty poprzecznym przekopem, zamek był dodatkowo oddzielony od pozostałej części wzgórza, od strony północnej, głęboką fosą. Jeśli chodzi o powierzchnię dziedzińca, nie była ona utrwalona żadną posadzką czy brukiem – opowiada muzealniczka.

W 1427 roku biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki herbu Dębno, wchodząc w posiadanie Pińczowa, kazał zniszczyć istniejący zamek. Edyta Paw przypuszcza, że powodem takiej decyzji było to, że zamek o ściśle militarnej funkcji, zapewne nie odpowiadał jego aspiracjom.  Powiedział on:

„chcę, by zamek mój był równie wspaniały jak zamek królewski na Wawelu, jeśli nie wspanialszy„.

Nad inwestycjami kardynała osobiście czuwał w Pińczowie Jan Długosz, który wówczas polecił biskupowi mistrza budowlanego Marcina Proszkę – znanego z licznych późnogotyckich inwestycji w Krakowie, ale też mistrza Mikołaja Czipsera, który był twórcą sklepień w kościele Mariackim i pracował wraz z ojcem przy kościele Bożego Ciała.

Więcej na temat historii zamku oraz więcej wizualizacji autorstwa Mateusza Staniszewa tutaj: STREFA WEEKENDOWA. ZAMEK W PIŃCZOWIE

13 odpowiedzi na “Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego w Pińczowie”

 1. Piotrek pisze:

  Tia, przecież o tym sie słyszy od 2006 r. Kiełbasa wyborcza. Zresztą pierwsze plany rewitalizacji były już w latach 60 zaraz po odkryciu, i też nikogo to nie obchodziło. Kaczynski mówi że w ramach nowego ładu bedzie się odbudowywać zamki, więc jeśli teraz noc nie zdziałają, tj. Nie pozyskają funduszy to już nigdy. No chyba że Pan wojewoda Koniusz coś załatwi, przecież jest z Pisu a jako burmistrz chciał rewitalizować wzgórze.. no to czekamy na ruch..

 2. Marzyciel z Koperni pisze:

  Skąd Badurak weźmie pieniądze n a wkład własny? Gmina ma prawie osiemnascie milionów długu. A gdzie odbudowa wieży wjazdowej z bramą jak planował Łukaszek? No jak Włodek będzie tak działał w sprawie zamku jak uzdrowiska, morza pińczowskiego, rozwoju gospodarczego,budowy mieszkań, klozetu miejskiego przy kościele, no to mamy przykład zamiast ronda przy targowicy, będą światła. Zamiast zamku, ogrodzenie z siatki leśnej i wystawa sprzętu rolniczego ze wsi XIX wieku.

 3. MIeczysław z drużyną... pisze:

  Brawo Panie Burmistrzu… komentarzami nieprzychylnymi osób nie ma się co przejmować… na pewno jest to bardzo potrzebne dla Pińczowa… trzymamy kciuki !!!

 4. Wieloryb pisze:

  Już dawno proponowałem odbudowę zamku i umieszczenie w nim wszystkich instytucji gminnych rozsianych po całym mieście (a obecnie zajmowane budynki sprzedać), a może powiat też by się w nim zmieścił. Było by to rozwiązanie kompleksowe a nie jakieś półśrodki które zostaną zrealizowane, a później nie będzie miał kto o nie dbać. Pamiętam ile było krzyku przy planowaniu nowego budynku PSP przy ulicy Przemysłowej, a teraz korzystają z niego nie tylko pińczowscy strażacy.

 5. Gość pisze:

  Niech będzie jak dawniej, niech ks. Dziekan jak biskup Oleśnicki powie „chcę aby zamek mój…”

 6. Gość pisze:

  A może wieża widokowa, niech ludzie podziwiają zamek, który zmienił tylko formę…. na budynki Pińczowa – ale kamień tren sam. I kamerki na każdym poziomie dobrze działające również w nocy by kręcić filmiki i zarabiać.

 7. Bac pisze:

  A pieniądze na to są? Kiedy to miałoby być robione? Tetaz, czy kiefyś tam, w przyszłości?

 8. Lord Vejder pisze:

  Zamiast tych farmazonów Proponuję utworzenie czwartej rapubliki pińczowskiej z własną armią granicami i policją. Bez debilnego rządu i covidovych oszołomów.

 9. marek pisze:

  Zdaje się, że Pan Koniusz chciał odbudować Zamek, czy tam zrobić jakieś uzdrowisko. Burmistrzem nie został ale został wojewodą – no to nawet lepiej – jest „blisko” Kaczyńskiego niech załatwi coś z tych funduszy na odbudowy zamków co Kaczyński obiecywał..

 10. I tyle w temacie pisze:

  Włodek już w 2016 chciał zamek odbudowywać, w tym samym czasie co deklarował przejąć szpital. No i co zrobił? uzdrowisko w Pińczowie.

 11. normalny pisze:

  Drogi dziurawe, brak miejsc pracy, brak mieszkań, zewsząd brud i syf ale zamek będą odbudowywać i morze tworzyć… Panie Boże widzisz i nie grzmisz…

 12. wacuś pisze:

  Zamek w Pińczowie. Dobry żart. Ludzie opamiętajcie się, brakuje pracy , mieszkań, perspektyw. Wszyscy młodzi uciekli do dużych miast i za granicę. Przyjedzie turysta zostawi 10 zł. na wzgórzu zamkowym i nie obejrzy nawet muzeum i synagogi ponieważ po 15.00 zamknięte i w soboty , niedzielę również. Miast turystyczne. śmiechu warte.

 13. Jery123 pisze:

  Wieloryb- kto jeszcze korzysta z budynku straży pożarnej w Pińczowie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com